PoradnikiPC/Windows

Zmieniamy nazwę folderu użytkownika w systemie Windows

Dzisiaj pokażę wam jak w prosty sposób zmienić nazwę folderu użytkownika w systemie Windows.

System Windows począwszy od świetnej 7 zapisuje wszystkie ustawienia aplikacji i preferencje użytkownika w folderze:

C:\Users\[nazwa-użytkownia]

Jest to dla nas bardzo wygodne rozwiązanie, gdyż nie musimy szukać lokalizacji np. Dokumentów, Pulpitu, czy też folderu Pobrane (no chyba, że skorzystaliśmy z możliwości ich przeniesienia w inne miejsce). W naszym spersonalizowanym folderze znajdują się również ukryte elementy, takie jak folder AppData w którym znajdują się ustawienia większości zainstalowanych przez nas aplikacji.

Czasami jednak może się zdarzyć, że chcemy zmienić jego nazwę. Niestety system Windows natychmiast wybije nam to z głowy uniemożliwiając bezpośrednią zmianę nazwy folderu (co jest logiczne, gdyż w ten sposób narobilibyśmy sobie naprawdę masę kłopotów…) jednak istnieje taka możliwość.

Jedyną bolączką tego rozwiązania jest fakt, że musimy zrobić to z innego konta niż te którego nazwę chcemy zmienić. Możemy w tym celu skorzystać z konta głównego administratora systemu co moim zdaniem jest znacznie szybsze niż stworzenie nowego użytkownika na dosłownie pięć minut pracy.

Zatem logujemy się na inne konto z uprawnieniami administracyjnymi i zabieramy się do roboty 😉

W pierwszej kolejności musimy znaleźć SID (Security Identifier) naszego konta, nie będę się rozpisywał co to (zrobię to przy jednym z kolejnych poradników) – po prostu uruchomcie wiersz polecenia i wydajcie polecenie:

wmic useraccount list full

Po zatwierdzeniu polecenia wypluje ono naprawdę sporo danych, nas interesują tylko te które dotyczą konta którego folder chcemy zmienić:
sid windowsJak widzicie, mój SID to S-1-5-21-3043460707-3594280629-1942026101-1005.

Teraz zmieniamy nazwę naszego folderu użytkownika (przypominam znajduje się w folderze C:\Użytkownicy\) a następnie uruchamiamy regedit i nawigujemy pod klucz:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\ProfileList

Aby ułatwić sobie nawigację polecam skorzystać z darmowej aplikacji Free Registry Jump.

2017 12 04 15h11 47Teraz wystarczy odnaleźć klucz o dokładnie takiej samej jak nasz SID, a następnie edytować wartość ProfileImagePath podając nową ścieżkę do profilu. 

Po kliknięciu na OK musimy jeszcze uruchomić system Windows ponownie i możemy już normalnie zalogować się na nasze konto.

Ta sztuczka powinna działać w każdej wersji systemu Windows w którym występuje folder /Users/ – czyli od 7 przez Vistę a na 10 kończąc.

Zostaw tutaj coś po sobie !

Kliknij na ikonkę aby ocenić ten wpis. W ten sposób motywujesz nas do dalszej pracy. Pozostawienie po sobie komentarza to też dobry pomysł 😉

Średnia ocena 4.5 / 5. Liczba głosów: 2

Jeszcze nikt nie ocenił ;-(

Możesz również mnie wspomóc w rozwijaniu mojej pasji i tego bloga.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Wpisy, które mogą Ciebie zainteresować:

Prosty sposób na instalowanie podstawowych aplikacji po reinstalacji Windows

Kabson

Jak usunąć cache DNS w systemie Windows

Kabson

Przenosimy cache Chrome do ramdysku

Kabson

Automatycznie blokujemy system po czasie nieaktywności użytkownika

Kabson

Jak odczytać hasła pod gwiazdkami

Kabson

Analizujemy folder WinSXS i usuwamy z niego zbędne elementy

Kabson

12 komentarzy

Avatar
Luk 22 lutego 2020 at 11:43

1.Ja ta czynność robiłem z poziomu admina (konta z którego na co dzień używam)
2.Wejdź w C/użytkownicy
3.Stwórz nowy folder z byle jaka nazwa np.ada (nie ma znaczenia później go usuniesz)
4.Skopiuj wszystkie pliki które się da (w moim przypadku nie wszystkie się dało) z twojego folderu nazwy użytkownika np.anna (czyli głównego folderu nazwy użytkownika, nie da się zmienić jego nazwy czyli jest bardzo ważny) do nowego folderu np.ada
UWAGA
Nie wiem co się stanie jeżeli nie skopiujecie ale domyślam się ze podczas resetowania Windows będzie uzupełniał brakujące pliki, wolałem dmuchać na zimne i jedna zrobić kopie.
5.Teraz uruchom regedit (film)
6.Znajdź ProfileList (film) pokarze ci się kilka podfolderów wybierz tego z zawartością po prawej (na moim przykładzie będzie to) C/users/anna
7.Kliknij prawym przyciskiem myszy wybierz ”Modyfikuj” zmień anna na ada (na moim przykładzie)
8.Reset komputera
9.Gdy uruchomiłem kompa straciłem tapetę i zgubiłem polowe ikonek na pulpicie (tym się nie martwcie)
10.Teraz ponownie wchodzimy w C/użytkownicy
11.Okazuje się ze teraz folder “ada” jest priorytetem, czyli nie da się zmienić jego nazwy (super)
12.Folder “anna” zmienił swój status I TERAZ JEST MOŻLIWE WPROWADZENIE NOWEJ NAZWY FOLDERU!!! (o to nam chodziło) czyli zmieniamy nazwę na waszą wymarzoną np.Ola
13.Ponownie uruchom regedit (film)
14.Jeżeli w “Windows NT” nie będzie folderu ProfileList to kliknij na samej górze Edycja-Znajdz i wpisz w okno szukania “ProfileList” (ja musiałem tak zrobić)
15.Robimy jak wyżej w punkt6. ale szukamy tym razem C/users/ada (na moim przykładzie będzie ada)
16.Kliknij prawym przyciskiem myszy wybierz ”Modyfikuj” zmień ada na Ola (na moim przykładzie będzie Ola)
17.Reset komputera i wszystko jest po staremu; tapeta, skróty, foldery itd.
18.Podsumowując chciałem zmienić nazwę folderu użytkownika anna na Ola czyli tymczasowo utworzyłem folder ada żeby Windows z niego korzystał tymczasowo i
odblokował folder anna (banalne). Miedzy czasie zmiana nazwy folderu anna na Ola (dziecko potrafi)
Ponownie kazałem korzystać Windowsowi z tego samego folderu anna ale teraz jest on pod nazwą Ola
Ach te kobiety tyle zamętu wprowadziły 😀

Odpowiedz
Kabson
Kabson 24 lutego 2020 at 15:56

Dlatego ja trzymam się jednej 😉

Odpowiedz
Avatar
Mariusz 19 stycznia 2020 at 07:25

Witam. Brakuje chyba tylko wyjaśnienia do “następnie edytować wartość ProfileImagePath podając nową ścieżkę do profilu ” – przydałby się przykład nowej ścieżki. Trzeba też podkreślić, jak można dokonać zmiany nazwy folderu użytkownika (w trybie “normalnym” system na to nie pozwala; wymagane jest logowanie się na komputer, na inne konto, niż to którego nazwę chcemy zmienić). Mi udało się to nieco przypadkowo. Zrobiłem zmianę nazwy profilu użytkownika w rejestrze (za pomocą regedit), jednak nie mogłem zmienić nazwy katalogu tego użytkownika. Po ponownym uruchomieniu komputera pokazał się błąd i informacja, że uruchomienie nastąpi na profilu tymczasowym. Nazwa tego profilu tymczasowego była jednak taka jaką chciałem, i którą wpisywałem wcześniej w rejestrze (czyli “połowa sukcesu”). Dopiero na profilu tymczasowym udało mi się zmienić nazwę folderu użytkownika. Po ponownym uruchomieniu nie było problemów, poza tym, że z pulpitu zniknęła mi zawartość, jaka była przed zmianą nazwy konta i folderu użytkownika. PS. Windows 8.1 nie rozpoznał komendy “wmic”. Udało mi się jednak znaleźć wartość (nazwę profilu użytkownika) przeszukując rejestr w/g podanej w artykule ścieżki (HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\ProfileList). UWAGA ! Po zmianie nazwy użytkownika i nazwy katalogu, w rejestrze pozostaje nadal wiele ścieżek, w których znajduje się poprzednia nazwa użytkownika. Część z nich można edytować i zmienić nazwę użytkownika w ścieżce, w części jednak nie da się tego zrobić. Nie wiem, jak to może wpłynąć na pracę systemu. Porada dotyczą wyboru nazwy użytkownika – trzeba unikać tzw. “polskich znaków” ( ą, ę itd.) gdyż niektóre programy nie przyjmują nazw z “polskimi znakami” podczas ich instalacji. Nazwa powinna być raczej “jednowyrazowa”, gdyż to ułatwia późniejszą pracę w systemie.

Odpowiedz
Avatar
Łukasz 18 grudnia 2019 at 20:17

Cześć! Dzięki za ten tutorial. Potrzebuję zmienić nazwę folderu, o którym mowa do działania Creative Clouda od Adobe (taki workaround zaproponowali). W tym celu zmieniam konto i próbuję, zgodnie z Waszą sugestią, zmienić tam nazwę folderu na pożądaną, ale dostaję informację: “Nie można ukończyć akcji, ponieważ folder lub plik jest otwarty w innym programie”. Zamykam po kolei procesy z obu kont (nie ma ich dużo), ale nie przynosi to zamierzonego efektu. Macie na to jakaś radę?

Odpowiedz
Kabson
Kabson 19 grudnia 2019 at 12:14

Witaj!
W trybie awaryjnym próbowałeś ?

Odpowiedz
Avatar
Łukasz 20 grudnia 2019 at 22:09

Witaj! Dzięki za odpowiedź. Nie próbowałem, ale jak się okazało, do obejścia problemu wystarczyła zmiana nazwy konta w Windowsie. Zmiana nazwy katalogu nie była konieczna.

Odpowiedz
Avatar
Jan Gizmajer 22 lipca 2019 at 10:31

“Teraz zmieniamy nazwę naszego folderu” a przecież system nie pozwala zmienić nazwy tego folderu.
Coś tu nie gra.

Odpowiedz
Kabson
Kabson 22 lipca 2019 at 17:14

Pozwoli zmienić, jeżeli spróbujesz zmienić z innego konto niż aktywne.

Odpowiedz
Avatar
Irbis 29 kwietnia 2019 at 09:38

Niestety popełniłem błąd i przy zmianie nazwy folderu zrobiłem to z konta administratora i jednocześnie jedynego konta na komputerze. Po zalogowaniu okazało się że nie mam rzędnych ustawień próba zmiany na poprzednia nazwę nie powiodła się co zrobić bym nie musiał wszystkiego reinstalować.

Odpowiedz
Kabson
Kabson 30 kwietnia 2019 at 17:07

Przepraszam za zwłokę ale mamy majówkę 😉
Faktycznie narobiłeś sobie problemów. Zdaje mi się, że można by to naprawić przez wiersz polecenia (ten dostępny w trybie awaryjnym)

Odpowiedz
Avatar
Akacja 13 lutego 2019 at 15:00

Przed chwilą dokonałam zmiany nazwy folderu użytkownika (Windows 10) wg powyższej instrukcji (zmiana była niewielka – dotyczyła zamiany pierwszej litery nazwy z małej na wielką). Po ponownym zalogowaniu zauważyłam jedynie, że zniknęła dotychczasowa tapeta (teraz jest czarne tło). Zainstalowane programu uruchamiają się bez problemów, wszystkie ich ustawienia są zachowane.
Przez pewien czas poobserwuję, czy aby na pewno nie pojawią się żadne problemy, ale na razie wszystko wskazuje na to, że procedura się udała.
Pozdrawiam serdecznie!

Odpowiedz
Kabson
Kabson 13 lutego 2019 at 15:52

Cieszę się, że pomogliśmy !

Odpowiedz

Zostaw komentarz


Obserwuj nasz blog !
Podaj swój adres email, by być informowanym na bieżąco o nowych artykułach pojawiających się na naszej witrynie.