PC/Windows Poradniki

Naprawiamy uszkodzone pliki *.zip

Archiwa typu *.zip istnieją w środowisku informatycznym już prawie 30 lat. Ten początkowo niedoceniany format kompresji stał się popularny wśród „okienkowców” przy okazji premiery systemu Windows ME i jego zintegrowanej obsługi tego typu archiwów. Jak na ówczesne standardy zip oferował dość dobry poziom kompresji, był ogólnodostępnym formatem i co najważniejsze operacje na archiwach nie wpływała zbytnio na czas procesora nie „zamulając” całego systemu podczas dekompresji.

Pomimo, że obecnie istnieją znacznie wydajniejsze metody kompresji np. bardzo popularny WinRAR bądź niedoceniany NanoZip archiwa zip są wciąż bardzo popularne i pozwalają nam zaoszczędzić trochę danych przesyłanych w sieci.

Niestety nie ma róży bez kolców. Archiwa jak każdy inny plik znajdujący się na naszych dyskach jest narażony na różnego typu uszkodzenia. Może się zdarzyć, że archiwum zostało niewłaściwie pobrane, sektory naszego dysku w których ulokowane jest archiwum uległy uszkodzeniu bądź wydarzyło się jeszcze zupełnie coś innego, czego nie byliśmy w stanie przewidzieć.

W takim przypadku nasz wbudowany archiwizator wyświetli komunikat o niewłaściwym, bądź uszkodzonym archiwum zip:

zip windows Naprawiamy uszkodzone pliki *.zipCo ciekawe, nawet jak wybulimy te ponad sto złotych na licencję WinRAR’a również i ten rozbudowany program nie jest w stanie nic poradzić na uszkodzony plik *.zip

scr 25257156 Naprawiamy uszkodzone pliki *.zip
Po prostu pozostawiając nas na lodzie.

Pół biedy, jeżeli jesteśmy w stanie pobrać dany plik ponownie. Prawdziwy problem pojawia się dopiero wtedy, gdy to my stworzyliśmy tego typu archiwum aby zaoszczędzić trochę miejsca na dysku.

Na szczęście istnieje wiele aplikacji które starają się „załatać” uszkodzone archiwum *.zip umożliwiając nam dostęp do jego zawartości. Jednym z nich jest dzisiaj proponowany DiskInternals ZIP Repair.

DiskInternals ZIP Repair Naprawiamy uszkodzone pliki *.zip

Jest to zupełnie darmowa aplikacja która potrafi naprawić ok. 80% uszkodzonych archiwów typu zip.

Sama obsługa programu została sprowadzona do wskazania „złego” pliku *.zip oraz ścieżki do nowego archiwum:

scr 27025734 Naprawiamy uszkodzone pliki *.zip Zaraz po naciśnięciu klawisza Next program przeanalizuje zawartość archiwum wyświetlając listę plików, które jest w stanie odratować:

2018 01 07 19h07 25 Naprawiamy uszkodzone pliki *.zip

I to właściwie tyle, gdyż kolejne kliknięcie na klawisz Next spowoduje, że DiskInternals ZIP Repair stworzy „poprawione” archiwum które będziemy mogli normalnie wypakować.

Niestety nie ma róży bez kolców – naprawione archiwum może posiadać trochę inną zawartość niż plik wynikowy. W trakcie moich testów często okazywało się, że aplikacja „gubiła” pliki gdy celowo uszkadziłem nagłówek archiwum bądź np. zmieniała zawartość plików jednak moim zdaniem najważniejszym faktem jest to, że byłem w stanie w ogóle dobrać się do zawartości tego typu archiwów.

Czytaj także:  Wymiana analogów w padzie Playstation 4

Na potrzeby tego artykułu przetestowałem również inną darmową aplikacje tego typu a mianowicie Object Fix Zip jednak ta aplikacja nie była w stanie poradzić sobie  w żaden sposób z moim uszkodzonym archiwum które udostępniam wam dla testów w załączniku.

Jak bardzo te informacje były dla Ciebie przydatne ?

Kliknij w ikonkę aby ocenić ten wpis:

Średnia ocen 5 / 5. Liczba głosów: 1

Nikt jeszcze nie ocenił 🙁

Załączniki

Wpisy, które mogą Ciebie zainteresować:

Masowo konwertujemy archiwa *.zip do *.7z

Kabson

Usuwamy malware z Chrome za pomocą aplikacji od Google

Kabson

Wymiana analogów w padzie Playstation 4

Kabson

Spersonalizowana konfiguracja pada w grach na PC

Kabson
Subksrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Mateusz
3 lata temu

Bardzo przydatny artykuł. Mi bardzo pomógł 🙂

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie strona http://variatkowo.pl używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z polityką plików cookies. Ok, rozumiem Czytaj więcej