PoradnikiPC/Windows

Naprawiamy usługę Windows Update

Windows Update to naprawdę użyteczne narzędzie, które dba o to by nasz system był ciągle aktualny. Niestety czasem zdarza się, że usługa zaczyna płatać figle i “zawiesza się” podczas pobierania aktualizacji na bardzo długi okres czasu. Dzisiaj pokażę wam naprawdę prostą sztuczkę, która wymusi na systemie ponowne pobieranie aktualizacji.

Ostrzegam, że nie zawsze restart usługi Windows Update jest konieczny. Czasami zdarza się, że nasza sieć/serwery M$ są przeciążone przez co pobieranie aktualizacji potrafi “wisieć” kilka godzin. Korzystajcie z tej metody wyłącznie gdy jesteście pewni na 100%, że usługa pobierania aktualizacji stanęła na amen i bez przysłowiowego “kopa” nie chce ruszyć. No cóż, na upartego sposób zawsze się znajdzie.

Cała operacja sprowadza się jedynie do wydania 3 poleceń. Uruchamiamy zatem wiersz polecenia jako administrator i po kolei wklepujemy :

net stop wuauserv

a następnie

net stop bits

Aby zatrzymać usługę aktualizacji oraz inteligentnego transferu w tle. Teraz musimy przejść do folderu:

C:\Windows\SoftwareDistribution

I usunąć z niego całą zawartość. Jednak skoro już wiersz polecenia mamy otwarty proponuję wklepać:

powershell -Command "Remove-Item 'C:\Windows\SoftwareDistribution\*' -Recurse -Force"

Aby usunąć zawartość folderu SoftwareDistribution za pomocą powershell’a – czyli znacznie szybciej, niż “przeklikując” się w eksploratorze plików do wskazanego folderu.

cmd trick

Może się zdarzyć, że podczas kasowania zawartości Windows powiadomi nas o błędzie operacji. Prawdopodobnie będzie to związane z tym, że któryś z plików wciąż jest otwarty przez system. W takim wypadku wystarczy uruchomić komputer ponownie i jeszcze raz spróbować pozbyć się zawartości folderu SoftwareDistribution.

Gdy to już mamy za sobą wchodzimy w Ustawienia > Aktualizacja i zabezpieczenia > Windows Update i klikamy w przycisk sprawdź aktualizacje.

2018 01 11 19h00 13Spowoduje to ponowne uruchomienie usługi aktualizacji która ponowi próbę pobrania danych na których ostatnio dostała “zadyszki”

Jeżeli również i to nie pomoże, polecam skorzystać z drugiej metody na zaktualizowanie systemu Windows a mianowicie za pomocą niewielkiej aplikacji WSUS offline Updater o której już pisałem.

To by było na tyle. Tradycyjnie mam nadzieję, że komuś pomogłem 😉

Zostaw tutaj coś po sobie !

Kliknij na ikonkę aby ocenić ten wpis. W ten sposób motywujesz nas do dalszej pracy. Pozostawienie po sobie komentarza to też dobry pomysł 😉

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jeszcze nikt nie ocenił ;-(

Możesz również mnie wspomóc w rozwijaniu mojej pasji i tego bloga.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Wpisy, które mogą Ciebie zainteresować:

7 porad na start dla użytkowników systemu Windows 10

Kabson

Usuwamy dane z wolnej przestrzeni dyskowej w systemie Windows

Kabson

Usuwamy standardowe aplikacje z Windows 10 za pomocą PowerShell

Kabson

Jak odczytać dane z dysków Ext4/Ext3 w systemie Windows

Kabson

Jak ustawić myszkę dla leworęcznych w Windows 11

Kabson

Analizujemy folder WinSXS i usuwamy z niego zbędne elementy

Kabson

Zostaw komentarz

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie strona http://variatkowo.pl używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z polityką plików cookies. Ok, rozumiem Czytaj więcej