PoradnikiPC/Windows

Naprawiamy kosz w systemie Windows

Kosz zadebiutował w Windows 95 pełniąc zadanie dodatkowej “ochrony” przed przypadkowym skasowaniem naszych plików. Po prostu kasując plik system przenosi go do ukrytego folderu $RECYCLE.BIN i dopiero gdy zdecydujemy się go opróżnić nasze pliki kasowane są permanentnie. Folder $RECYCLE.BIN tworzony jest automatycznie przez system Windows dla wszystkich dysków z wyjątkiem kard MMC/flashdrive.

recycle nin

W dość dużym uproszczeniu folder $RECYCLE.BIN zawiera podfoldery nazwane po SID (User’s Security Identifier) użytkownika w których przechowuje pliki przeniesione do kosza.

Aby poznać swoje SID w wierszu polecenia wystarczy wpisać:

wmic useraccount get name,sid

Ale my dzisiaj nie o tym 😉

Czasem zdarza się, że systemowy kosz zacznie płatać figle tzn. nie pozwala usunąć plików z kosza, po wyświetleniu właściwości system wyświetla zajętość kilku gigabajtów gdzie kosz wydaje się być pusty, czy też przestaje odświeżać ikonę kosza.

O ile ostatnim problemem już się dawno zająłem, to problemem nieusuwalnych elementów z kosza zajmiemy się dzisiaj.

Nie mam pojęcia, dlaczego system czasami tak się zachowuje – wiem tylko jak to naprawić 😉 A jest to jak zwykle banalnie proste.

Aby naprawić kosz na wybranym przez nas dysku musimy po prostu skasować jego folder wraz z zawartością. zatem uruchamiamy wiersz polecenia w trybie administratora i wpisujemy polecenie:

 rd /s /q X:\$Recycle.bin

Gdzie pod X podstawiamy literę naszego dysku.

del recycle

Poprawnie przeprowadzona operacja nie wyświetli nam żadnych informacji (tak jak na screenie powyżej) – jeżeli w system zwróci jakiś błąd to prawdopodobnie coś (prawdopodobnie antywirus) chroni pliki systemowe więc dezaktywujcie ochronę i ponówcie próbę.

I to naprawdę wszystko co musicie zrobić, aby naprawić systemowy kosz. Po usunięciu $RECYCLE.BIN system odtworzy go automatycznie bez problematycznej zawartości więc w 99.9% przypadków właśnie naprawiliśmy kłopotliwy kosz.

Zostaw tutaj coś po sobie !

Kliknij na ikonkę aby ocenić ten wpis. W ten sposób motywujesz nas do dalszej pracy. Pozostawienie po sobie komentarza to też dobry pomysł 😉

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jeszcze nikt nie ocenił ;-(

Możesz również mnie wspomóc w rozwijaniu mojej pasji i tego bloga.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Wpisy, które mogą Ciebie zainteresować:

Ukrywamy zbędne elementy w panelu nawigacji eksploratora plików.

Kabson

Jak “włamać się” do systemu Windows nie znając hasła

Kabson

Usuwamy pozycję „Przypnij do paska zadań” oraz “Przypnij do ekranu startowego” z menu kontekstowego Windows

Kabson

Jak odczytać hasła pod gwiazdkami

Kabson

Upodabniamy Windows 7 do Win 10

Kabson

Trzy proste metody na zablokowanie instalowania programów w systemie Windows

Kabson
Subksrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie strona http://variatkowo.pl używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z polityką plików cookies. Ok, rozumiem Czytaj więcej