PC/Windows Poradniki

Naprawiamy cache ikon w Windows 10

Z pewnością wiecie, że system Windows nie wczytuje grafik ikon za każdym razem gdy nawigujemy pomiędzy folderami. Zamiast mozolnego szukania/doczytywania potrzebnych w danej chwili elementów korzysta ze specjalnej bazy danych w której przechowuje nasze ikony. 

Niestety pomimo, że te rozwiązanie wprowadzono przeszło dwie dekady temu (jak dobrze pamiętam, pierwszym systemem posiadającym „dziadka” obecnego iconcache był… Windows 95) bazy zawierające ikonki potrafią ulec uszkodzeniu, przez co system „bzikuje” i zaczyna wyświetlać nieprawidłowe ikony, bądź w bardzo ekstremalnych sytuacjach zaprzestaje całkowitego ich pokazywania.

„Lekarstwem” na ten typowy błąd Windows jest usunięcie baz danych w celu stworzenia ich na nowo. A jest to jak zwykle banalnie proste.

Windows 10 przechowuje cache ikon w kilku plikach iconcache*.db znajdujących się w lokalizacji:

%LOCALAPPDATA%\Microsoft\Windows\Explorer\

Oprócz cache ikon w tym miejscu znajdują się również bazy miniaturek (thumbcache_), więc tak przy okazji możecie je również usunąć – oczywiście, jeżeli również i one powodują problemy.

Przed przystąpieniem do odbudowy cache zakończcie pracę we wszystkich otwartych aplikacjach/dokumentach. Aby usunąć cache ikonek wystarczy w tym celu uruchomić wiersz polecenia w trybie administratora, a następnie wklepanie obu tych poleceń:

Taskkill /IM explorer.exe /F
del "%LOCALAPPDATA%\Microsoft\Windows\Explorer\iconcache*" /F /Q

cmd taskkil  1 Naprawiamy cache ikon w Windows 10

Pierwsza komenda zamknie proces explorer.exe. Jest to konieczne, gdyż nasz eksplorator plików ciągle korzysta ze wspomnianych baz danych. Drugie polecenie usuwa wszystkie pliki cache ikon z w/w folderu.

Po usunięciu cache musimy jeszcze wpisać w wierszu explorer.exe aby przywrócić nasz pulpit do stanu początkowego. I to właściwie wszystko co musicie zrobić, aby naprawić pamięć podręczną ikonek w systemie Windows 10.

Często zdarza się jednak, że podczas usuwania plików zobaczymy komunikat o odmowie dostępu. Prawdopodobnie dzieje się to dlatego, że jakiś proces wciąż korzysta z tych plików.  W takim przypadku najprostszą metodą na usunięcie cache ikonek jest tymczasowa aktywacja konta administratora (bądź wylogowanie się z „problematycznego” konta i zalogowanie się na innym) a następnie ręczna nawigacja do folderu zawierającego cache i usunięcie jego zawartości.

To by było na tyle. Jeżeli macie jakieś pytania/wątpliwości to piszcie w komentarzach.

 

Wpisy, które mogą Ciebie zainteresować:

Otwieramy niedostępne strony internetowe za pomocą cache Google.

Kabson

Jak wykonać eksport osobistych ustawień z panelu sterowania NVIDIA

Kabson

Usuwamy wybrane zakładki z właściwości plików i folderów.

Kabson

Blokujemy dostęp do stron z materiałami dla dorosłych

Kabson

Jak wyłączyć podgląd okien na pasku zadań w Windows 10

Kabson

Odświeżamy pamięć podręczną czcionek w Windows 10

Kabson
Subksrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
M
M
7 miesięcy temu

Jestem totalną laiczką, ale zadziałało- po uruchomieniu wiersza poleceń jako administrator i aktywacji administratora + reset komputera po wszystkim i znów miniatury w folderach wyświetlają się płynnie. Dzięki! 😉

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie strona http://variatkowo.pl używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z polityką plików cookies. Ok, rozumiem Czytaj więcej