PoradnikiPC/Windows

Co zrobić, aby system Windows zamykał się szybciej

Mało kto wie, że mamy wpływ na to, jak szybko zamyka się nasz system Windows. Dzisiaj sprzedam wam kilka prostych tricków dzięki którym będziecie mogli dostosować operację zamykania systemu bądź przywrócić jej wartości domyślne aby “odmulić” ten proces.

Bo musicie wiedzieć, że niektóre aplikacje “dłubią” nam przy niżej wymienionych kluczach rejestru i może się zdarzyć, że po instalacji jakiegoś programu nawet jeżeli go nie używamy nasz system zaczyna zamykać się znacznie dłużej…

Sprawdzamy, czy system Windows kasuje zawartość pliku stronicowania (pagefile.sys) podczas zamykania systemu.

Pagefile.sys to tak w dość dużym uogólnieniu plik który system Windows wykorzystuje jako pamięć, gdy nasze kości RAM są zapchane. Oczywiście plik stronicowania nie jest tak szybki jak kości RAM zainstalowane w komputerze i system doskonale dobrze o tym wie, więc “upycha” w nim dane jedynie wtedy, gdy już naprawdę zawalimy pamięć aplikacjami. Właśnie z tego powodu gdy w naszym PC znajduje się więcej pamięci RAM system woli trzymać dane w kościach przez co laikom wydaje się, że system jest bardziej zasobożerny niż wtedy, gdy tej pamięci było znacznie mniej (pozdrowienia dla Ani – nie męcz mnie już tym, że Twoja winda po dołożeniu kolejnych 8 GB do setupu całkowicie je zapchała “od tak sobie” 😉 )

Jako, że nie mamy wpływu na to co ląduje w pliku stronicowania istnieje podejrzenie, że ktoś może dobrać się do tych danych w niecnym celu. Jest to naprawdę czarny scenariusz i tak naprawdę nie wiem czy komukolwiek w ten sposób “wyciekły” jakieś cenne dane, ale wiele programów stworzonych z myślą o bezpieczeństwie naszych danych uaktywnia funkcję kasowania zawartości pliku stronicowania podczas zamykania systemu. Jako, że plik stronicowania potrafi “ważyć” nawet kilka gigabajtów ta operacja w przypadku klasycznych dysków HDD niemiłosiernie wydłuża czas potrzebny na zamknięcie systemu, zaś w przypadku SDD niepotrzebnie je “maltretuje” skracając tym samym ich żywotność.

Jeżeli jednak z jakiegoś powodu uważacie, że wasza prywatność jest narażona to polecam zaszyfrowanie całego dysku – jest to z pewnością znacznie bezpieczniejsze niż kasowanie pagefile podczas zamykania systemu…

Aby upewnić się, że nasz system nie kasuje zawartości pliku stronicowania podczas zamykania systemu musimy uruchomić Edytor Rejestru i nawigować w nim pod klucz:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager\Memory Management

Wpis, jaki nas interesuje nazywa się ClearPageFileAtShutdown

optymalizacja windows 10 - regeditJeżeli jego wartość ustawiona jest na 1 oznacza to, że nasza winzgroza usuwa zawartość pliku wymiany podczas zamykania systemu. Aby pozbyć sie tego “dobrodziejstwa” wystarczy zmienić jej wartość ma 0 (zero) bądź całkowicie usunąć wartość ClearPageFileAtShutdown po czym ponownie uruchomić komputer.

Jeżeli jednak to nie ClearPageFileAtShutdown  jest winny to…

Zmieniamy czas oczekiwania na automatyczne zamknięcie aplikacji.

Aby nie przedłużać tego wpisu (bo kto to doczyta do końca ;P) zajmiemy się kilkoma innymi pozycjami w rejestrze które kontrolują czas oczekiwania na zamknięcie aplikacji podczas zamykania systemu. Bo musicie wiedzieć, że cała operacja zamykaniu systemu to dość skomplikowany proces angażujący do pracy naprawdę sporo zasobów a nie tylko “klikam tutaj i komputer się wyłącza”

Wpisy które nas interesują znajdują się w:

 HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop

i są nimi mianowicie:

  • WaitToKillAppTimeout – gdy procedura zamykania systemu się rozpoczyna, Winda wysyła sygnał zamknięcia do wszystkich aktywnych aplikacji dając im 20 sekund (20000 milisekund) na ich prawidłowe zamknięcie. Możecie zmniejszyć tę wartość do 10000 milisekund w przypadku dysków HDD, 8000 ms dla hybryd i 2000 ms. dla dysków półprzewodnikowych. Ustawienie zbyt małej wartości (uwaga ta dotyczy głównie HDD) sprawi, że niektóre zasobożerne aplikacje będą niewłaściwie zamykane, co będzie powodowało ostrzeżenia typu “Program ABCD został niepoprawnie zamknięty…” i inne tego typu “atrakcje”
  • HungAppTimeout – jeżeli aplikacja wciąż pracuje po pięciu sekundach od czasu wysłania sygnału zamknięcia system umożliwi nam ręczne zakończenie jej “żywota” podczas zamykania systemu. Tej pozycji nie warto edytować do czasu aż nie zdecydujemy się na edycję AutoEndTasks (poniżej), warto jedynie sprawdzić, czy nic nie przestawiło jej wartości z 5000 milisekund.
  • AutoEndTasks – jak nazwa sama wskazuje, ustawienie wartości 1 w tej pozycji spowoduje, że Windows nie będzie wyświetlał wiadomości o aplikacjach uniemożliwiających zamknięcie systemu i przejmie inicjatywę po prostu zamykając je bez naszego udziału.

W przypadku uaktywnienia AutoEndTasks i korzystania z chmurek (np. od Google) warto rozważyć nadanie HungAppTimeout większej wartości (np. 20 sekund) aby te miały czas na zsynchronizowanie swoich danych z serwerem. Kłóci się to trochę z celem tego poradnika, no ale cóż…

Określamy czas potrzebny do zatrzymania usług Windows.

Ostatni wpis rejestru, który możemy edytować i ma wpływ na czas potrzebny do zamknięcia systemu znajduje się w lokalizacji:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control

i nazywa się WaitToKillServiceTimeout . Odpowiada on za to jak długo Windows czeka na zatrzymanie usług systemowych. Standardową wartością jest 5000 (5 sekund) ale niektóre aplikacje ją edytują, więc warto sprawdzić czy przypadkiem coś nie zmieniło tej wartości.

I to by było właściwie na tyle w tym temacie, na koniec przepraszam za obrazek wyróżniający ten wpis ale naprawdę nie miałem na niego pomysłu 😉

Zostaw tutaj coś po sobie !

Kliknij na ikonkę aby ocenić ten wpis. W ten sposób motywujesz nas do dalszej pracy. Pozostawienie po sobie komentarza to też dobry pomysł 😉

Średnia ocena 4 / 5. Liczba głosów: 1

Jeszcze nikt nie ocenił ;-(

Możesz również mnie wspomóc w rozwijaniu mojej pasji i tego bloga.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Wpisy, które mogą Ciebie zainteresować:

Usuwamy dane z wolnej przestrzeni dyskowej w systemie Windows

Kabson

Jak zresetować hasło użytkownika w systemie Windows

Kabson

GWX F*ck*r – Zapowiedź

Kabson

Usuwamy pozycję “Udostępnij” z menu kontekstowego Windows

Kabson

Usuwamy pozycję „Włącz funckje BitLocker” z menu kontekstowego Windows

Kabson

Przywracamy klasyczny wygląd zegara w Windows 10

Kabson
Subksrybuj
Powiadom o
guest

4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie strona http://variatkowo.pl używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z polityką plików cookies. Ok, rozumiem Czytaj więcej