Image default
PoradnikiPC/Windows

Optymalizujemy Firefox Quantum

Firefox Quantum narobił naprawdę wiele zamieszania na rynku przeglądarek internetowych. I nic w tym dziwnego, gdyż odświeżony lisek dostał takiego “kopa”,że nawet ja pomimo używania go od lat byłem pod wrażeniem. Kilka miesięcy temu przedstawiłem wam garść prostych tricków usprawniających pracę z Firefox Quantum, a dzisiaj zajmiemy się zaawansowaną konfiguracją przeglądarki aby wycisnąć z niej jeszcze więcej !

Jak z pewnością wiecie, aby przejść do zaawansowanych ustawień przeglądarki Firefox wystarczy w pasku adresu wpisać

about:config

Spowoduje to wyświetlenie ostrzeżenia (groźba utraty gwarancji – świetny easter) jednak nie macie się czym przejmować 😉

Zmniejszamy cache historii przeglądania.

Firefox przechowuje w pamięci ostatnio odwiedzane przez nas witryny. Sprawia to, że korzystając z przycisków nawigacyjnych poprzednio wyświetlane strony ładują się niemal natychmiastowo. Niestety sprawia to, że FF potrafi pożreć naprawdę spore ilości pamięci RAM (u mnie przed “kastracją” potrafi pochłonąć nawet 6 gigabajtów !), więc warto ograniczyć jego żarłoczność. Służą do tego dwa wpisy:

browser.sessionhistory.max_total_viewers
browser.sessionhistory.max_entries

Pierwsza z nich określa ile stron FF pamięta łącznie dla wszystkich otwartych kart, natomiast druga odnosi się jedynie do pojedynczej otwartej karty. Niech was nie zmyli ujemna wartość (-1) browser.sessionhistory.max_total_viewers – oznacza ona, że FF zarządza pamięcią według swojego “widzimisię” i to jest jeden z głównych powodów apetytu przeglądarki na nasz RAM. Zalecam ustawić ją na jakąś niską wartość (np.4)

Wyłączamy podgląd kart.

Wciskając kombinację klawiszy Ctrl+Tab uaktywniamy w lisku podgląd kart. Moim zdaniem jest to zbyteczny bajer i możemy go wyłączyć (przez co, rzecz jasna zaoszczędzimy trochę pamięci ram)

Aby to zrobić wystarczy odnaleźć wpis browser.ctrlTab.previews i zmienić jego wartość z true na false. Sprawi to, że zamiast podglądu kart FF po prostu przeskoczy nam do kolejnej karty.

Zmniejszamy zużycie pamięci ram gdy minimalizujemy przeglądarkę.

Ten trick polega na wymuszeniu na Firefoxie przerzucenie swoich danych do pamięci swap gdy minimalizujemy przeglądarkę. Sprawia to, że np. podczas grania ze zminimalizowanym liskiem gra ma do swojej dyspozycji więcej pamięci RAM. Aby wymusić takie zachowanie FF klikamy prawym przyciskiem myszy i z menu wybieramy Dodaj ustawienie typu > Wartość logiczna (Boolean) nazywamy ją config.trim_on_minimize i nadajemy jej wartość true.

Zwiększamy czas wykonywania skryptów.

FF czasami ostrzega nas o zbyt długim wykonywaniu skryptów po stronie przeglądarki. Dzieje się tak zazwyczaj gdy odwiedzana przez nas witryna jest totalnie zaśmiecona i niezoptymalizowana, bądź (częściej) mamy problemy z połączeniem Standardowo FF czeka tylko dziesięć sekund na wykonanie kodu, jednak modyfikując wpis dom.max_script_run_time możecie zwiększyć bądź w razie potrzeby zmniejszyć ten okres.

Zmniejszamy czas oczekiwania przy instalacji dodatków.

To raczej ciekawostka dla geeków niż coś przydatnego, ale ustawienie wartości security.dialog_enable_delay na 0 sprawi, że przeglądarka nie będzie czekała sekundy przed instalacją dodatków.

Sprawdzanie pisowni we wszystkich polach.

W konfiguracji domyślnej FF sprawdza nasze “grafonidła” jedynie w w polach tekstowych w których możemy wprowadzić więcej niż jedną linię. Aby włączyć sprawdzanie we wszystkich polach tekstowych wystarczy wartości layout.spellcheckDefault nadać wartość 2. Jeżeli jednakże chcecie kompletnie wyłączyć sprawdzanie pisowni możecie ustawić tą wartość na 0 (zero).

Na dzisiaj to by było na tyle. Jeżeli chcecie ustawić edytowanym wartościom wartości domyślne to wystarczy kliknąć na nią prawym przyciskiem myszy i z menu wybrać resetuj.

Czy ten wpis okazał się dla Ciebie przydatny ?

Możesz go ocenić:

Średnia ocena: 4 / 5. Głosów: 1

Jeszcze nikt nie zagłosował ! Chcesz być pierwszy ?

Może cię zainteresować:

Przyśpieszamy nawigację w Chrome za pomocą back forward cache

Kabson

Kilka tricków usprawniających pracę z Firefox Quantum

Kabson

Odbieramy powiadomienia z Androida na pulpicie Windows

Kabson

19 najlepszych dodatków do przeglądarki Firefox.

Kabson

Przenoszenie profilu Firefox i Thunderbird

Kabson

Jak włączyć WebRender w Mozilla Firefox ?

Kabson

Zostaw komentarz


Obserwuj nasz blog !
Podaj swój adres email, by być informowanym na bieżąco o nowych artykułach pojawiających się na naszej witrynie.