PC/WindowsPoradniki

Jak wyłączyć „tab warming” w Firefox Quantum.

Nie da się ukryć, że Mozilla wydając Firefox Quantum namieszała na rynku przeglądarek internetowych. Odświeżona odsłona liska jest szybsza oraz wydajniejsza od poprzednich wersji, poprawiono w niej obsługę wtyczek i ogólnie zadbano o nasze bezpieczeństwo. 

Developerzy jednak nie zamierzają spocząć na laurach i wciąż rozwijają przeglądarkę dodając do niej coraz to nowsze usprawnienia – jedną z nich jest tzw. „tab warming” obecny od wersji 61 przeglądarki.

Co to jest tab warming i jak wpływa na korzystanie z przeglądarki ?

Tab warming to nic innego jak próba przewidzenia przez przeglądarkę tego, na którą zakładkę będziemy się przełączać i jej wcześniejsze wyrenderowanie.  Sama idea sprowadza się do tego, że proces rysowania zawartości strony rozpoczyna się w momencie, gdy najeżdżamy kursorem na jej zakładkę co przyśpiesza jej wczytywanie – proste i genialne w swojej prostocie.

Pozostaje jednak pytanie, co dzieje się gdy się „rozdecydujemy” i nie klikniemy w wybraną przez nas kartę ? A no nic Firefox po 2 sekundach po prostu „odrzuci” wygenerowany materiał. Oczywiście takie zachowanie przeglądarki powoduje niewielki wzrost użycia zasobów komputera.

Nie zrozumcie mnie źle moim zdaniem Tab warming to bardzo dobry „fejczer” w lisku który sprawia, że strony wczytują się nam znacznie szybciej, ale z pewnością komuś takie rozwiązanie może nie przypaść do gustu. Ponadto w bardzo rzadkich  przypadkach FF nie radzi sobie czasami z tak wczytywanymi stronami wyświetlając je nieprawidłowo.

Jak wyłączyć tab warming w Firefox Quantum ?

Skoro już wytłumaczyłem wam co to jest tab warming i chcecie to wyłączyć wystarczy w polu adresu wpisać:

about:config

a następnie odnaleźć wpis

browser.tabs.remote.warmup.enabled

browser.tabs.remote.warmup.enabled

Gdy zmienimy jego wartość na false i zrestartujemy przeglądarkę tab warming zostanie wyłączony.

Oczywiście tę funkcjonalność możecie w każdej chwili ponownie włączyć.

Na zakończenie tego poradnika podpowiem wam, że jeżeli chcecie jednak korzystać z tego usprawnienia to możecie edytować  dwa inne wpisy:

browser.tabs.remote.warmup.maxTabs

Określa ile zakładek będzie jednocześnie „podgrzewana” oraz:

browser.tabs.remote.warmup.unloadDelayMs

Czyli jak sama nazwa wskazuje, możecie zwiększyć bądź (zmniejszyć) czas po którym lisek odrzuca wygenerowaną zawartość. Wartość podajemy w milisekundach 1s=1000ms.

To by było na tyle, dziękuję za uwagę.

Wpisy, które mogą Ciebie zainteresować:

Odzyskujemy hasła z popularnych przeglądarek intenetowych

Kabson

Dezaktywujemy tryb Poprawionej Czytelności w przeglądarce Firefox

Kabson

Jak włączyć WebRender w Mozilla Firefox ?

Kabson

Rozwiązujemy problemy z flashem w przeglądarce Firefox

Kabson

Jak automatycznie tworzyć kopie zapasowe wpisywanych tekstów w przeglądarce Firefox

Kabson

Jak zrobić upgrade Firefox’a z 32 na 64 bity

Kabson

Leave a Comment

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie strona http://variatkowo.pl używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z polityką plików cookies. Ok, rozumiem Czytaj więcej