Image default
PoradnikiPC/Windows

Przypominamy sobie jak wyglądał system Windows 95

Jako stary “wyjadacz” pamiętam czasy Windows 98 oraz ME. Były to czasy, w których do pełni szczęścia wystarczyło tylko 64 MB pamięci RAM. Dzisiaj pokażę wam jak w prosty sposób wrócić ponad dwadzieścia lat wstecz i zobaczyć jak wyglądał Windows 95.

Jakiś czas temu zaprezentowałem wam sposób w jaki sposób zainstalować Windows 95 na Virtualbox jednak jest to zbyt skomplikowana procedura dla osoby która chciałaby tylko zobaczyć jak wyglądał ten OS. Dlatego mam o wiele lepsze (i znacznie prostsze) rozwiązanie. 

Wszystko sprowadza się do odwiedzenia strony felixrieseberg’a na GitHub’ie i pobrania niewielkiej (~120 MB) aplikacji. Zalecam wybrać wersję standalone (portable) w postaci pliku *.zip –  po co instalować coś, czym pobawimy się dosłownie kilkanaście minut a następnie przeniesiemy do kosza ?

windows 95
Teraz czas na małe wyjaśnienie. Prezentowana aplikacja nie jest de facto żadną maszyną wirtualną ani emulatorem na którym uruchomiony jest system Windows 95. To napisany od początku kawałek kodu który tylko wyglądem i działaniem przypomina ten archaiczny system. Lwia część tego “tworu” idealnie udaje prawdziwego Windowsa. Możemy sobie ułożyć pasjansa, pograć sapera podejrzeć właściwości systemu a nawet przeglądać zawartość dysku C:\. Niestety, nie uda nam się przeglądać internetu za pomocą dziurawego jak ser szwajcarski Internet Explorer’a oraz doinstalować czegokolwiek do tego “Windowsa”. Zaskoczeniem dla mnie jest możliwość personalizacji tego niby “systemu” jednak nie liczcie na wiele, możecie np. zmienić tło pulpitu i wybrać wygaszacz ekranu (tak, autor tego programu pomyślał również i o tym).

To tylko program udający system operacyjny i nic więcej.

Traktujcie ten wpis jako ciekawostkę, po prostu chciałem się tym z wami podzielić. Na zakończenie udostępniam wam jeszcze ten link, dzieki któremu bezproblemowo uruchomicie pełnoprawny system Windows 95 w… przeglądarce.

Czy ten wpis okazał się dla Ciebie przydatny ?

Możesz go ocenić:

Średnia ocena: 0 / 5. Głosów: 0

Jeszcze nikt nie zagłosował ! Chcesz być pierwszy ?

Może cię zainteresować:

Uruchamiamy aplikacje z Androida na naszym PC (MEmu Play)

Kabson

DuckStation – doskonała alternatywa dla emulatora ePSXe

Kabson

Instalujemy Windows 95 na Virtualbox

Kabson

Konfiguracja Dolphin’a (Emulator Gamecube/Wii)

Kabson

Jak używać zmodyfikowanych tekstur w emulatorze Dolphin.

Kabson

10 najlepszych emulatorów konsoli NES (Pegasus)

Kabson

2 komentarze

Avatar
internet 2018-09-17 at 19:39

netscape navigator kolego moj wtedy rzadzil 😉 nie skazali mnie za rozpowszechnianie zadnych tresci tak tylko napomkne 🙂

Odpowiedz
Kabson
Kabson 2018-09-17 at 20:01

Ja używałem Avant Browser ;] Ale to za czasów XP.

Odpowiedz

Zostaw komentarz


Obserwuj nasz blog !
Podaj swój adres email, by być informowanym na bieżąco o nowych artykułach pojawiających się na naszej witrynie.