PC/WindowsPoradniki

Przypominamy sobie jak wyglądał system Windows 95

Jako stary „wyjadacz” pamiętam czasy Windows 98 oraz ME. Były to czasy, w których do pełni szczęścia wystarczyło tylko 64 MB pamięci RAM. Dzisiaj pokażę wam jak w prosty sposób wrócić ponad dwadzieścia lat wstecz i zobaczyć jak wyglądał Windows 95.

Jakiś czas temu zaprezentowałem wam sposób w jaki sposób zainstalować Windows 95 na Virtualbox jednak jest to zbyt skomplikowana procedura dla osoby która chciałaby tylko zobaczyć jak wyglądał ten OS. Dlatego mam o wiele lepsze (i znacznie prostsze) rozwiązanie. 

Wszystko sprowadza się do odwiedzenia strony felixrieseberg’a na GitHub’ie i pobrania niewielkiej (~120 MB) aplikacji. Zalecam wybrać wersję standalone (portable) w postaci pliku *.zip –  po co instalować coś, czym pobawimy się dosłownie kilkanaście minut a następnie przeniesiemy do kosza ?

windows 95 Przypominamy sobie jak wyglądał system Windows 95
Teraz czas na małe wyjaśnienie. Prezentowana aplikacja nie jest de facto żadną maszyną wirtualną ani emulatorem na którym uruchomiony jest system Windows 95. To napisany od początku kawałek kodu który tylko wyglądem i działaniem przypomina ten archaiczny system. Lwia część tego „tworu” idealnie udaje prawdziwego Windowsa. Możemy sobie ułożyć pasjansa, pograć sapera podejrzeć właściwości systemu a nawet przeglądać zawartość dysku C:\. Niestety, nie uda nam się przeglądać internetu za pomocą dziurawego jak ser szwajcarski Internet Explorer’a oraz doinstalować czegokolwiek do tego „Windowsa”. Zaskoczeniem dla mnie jest możliwość personalizacji tego niby „systemu” jednak nie liczcie na wiele, możecie np. zmienić tło pulpitu i wybrać wygaszacz ekranu (tak, autor tego programu pomyślał również i o tym).

To tylko program udający system operacyjny i nic więcej.

Traktujcie ten wpis jako ciekawostkę, po prostu chciałem się tym z wami podzielić. Na zakończenie udostępniam wam jeszcze ten link, dzieki któremu bezproblemowo uruchomicie pełnoprawny system Windows 95 w… przeglądarce.

Zostaw tutaj coś po sobie !

Kliknij na ikonkę aby ocenić ten wpis. W ten sposób motywujesz nas do dalszej pracy. Pozostawienie po sobie komentarza to też dobry pomysł 😉

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jeszcze nikt nie ocenił ;-(

Możesz również mnie wspomóc w rozwijaniu mojej pasji i tego bloga.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Wpisy, które mogą Ciebie zainteresować:

Emulujemy Segę Dreamcast na Androidzie

Kabson

Konfiguracja Project64 (emulator Nintendo 64)

Kabson

Edytujemy tekstury w grach na PCSX2

Kabson

Emulujemy Atari Lynx na PC (Handy)

Kabson

Emulujemy Atari 65XE na PC (Altirra)

Kabson

Emulujemy gry z Dreamcast na PC (Redream)

Kabson
Subksrybuj
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie strona http://variatkowo.pl używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z polityką plików cookies. Ok, rozumiem Czytaj więcej