Przeglądarka Opera jest jedną z najpopularniejszych “klonów” wszędobylskiego Chrome. Pracując na tym samym silniku oferuje nam trochę więcej niż rozwiązanie oferowane od Google co przysporzyło jej sporo użytkowników.
I naprawdę nie chcę rozpoczynać tutaj polemiki “co jest lepsze” jednak zostałem poproszony o napisanie poradnika jak przenieść pamięć podręczną Opery do ramdysku (ewentualnie na inną partycję)
Po co to zrobić ?
Takie rozwiązanie jest przydatne dla posiadaczy większej ilości RAM oraz powolnego dysku talerzowego. Przenosząc pamięć podręczną do pamięci RAM nasza przeglądarka znacznie przyśpieszy, gdyż pliki potrzebne do poprawnego wyświetlania stron będą doczytywane bezpośrednio z szybkiej pamięci RAM, a nie powolnych dysków twardych. Przeniesienie cache również jest przydatne dla użytkowników szybkich dysków SSD które są znacznie mniej trwalsze od standardowych HDD.
Jak sprawdzić gdzie przeglądarka Opera przechowuje Cache ?
Najprościej wpisać w polu adresu opera:about – wyświetli nam to standardową stronę z informacjami o wersji Opery, identyfikacji przeglądarki itp. Nas interesuje zmienna nazwana Pamięć podręczna:
Jak widzicie pamięć podręczna przeglądarki znajduje się na dysku C:\ ale zaraz to zmienimy 😉
Instalujemy RAMdysk (opcjonalnie)
Jeżeli jesteście zainteresowani przeniesieniem cache Opery do dysku w pamięci RAM musicie znaleźć program który stworzy Wam taki dysk. Osobiście polecam darmowy ImDisk którego sam używam i nigdy nie miałem z nim problemów pod żadnym Windowsem. Po instalacji ImDisk musicie jeszcze go skonfigurować. A jest to bardzo proste – wystarczy podać wielkość tworzonego dysku (1), literę dysku (2) (polecam ostatnią wolną, czyli zazwyczaj jest to Z:), zaznaczyć aby ImDisk startował z systemem (3) oraz włączyć kompresję NTFS (4):
W moim przypadku 512 MB to aż nadto do pracy z 5-10 otwartymi stronami jednocześnie.
Przenosimy cache opery na inną partycję.
Aby przenieść folder pamięci podręcznej skorzystamy z linków symbolicznych o których już wcześniej pisałem 😉.
Niestety w trakcie moich testów okazało się, że ImDisk potrafi załadować się później niż następuje start Opery, przez co system Windows ignoruje dowiązania symboliczne ponownie zapisując pamięć podręczną w domyślnej lokalizacji. Ale i na to znalazłem prosty sposób. Wystarczy stworzyć plik wsadowy (nazwiemy go sobie opera.bat) o następującej treści:
@echo off timeout 5 mkdir z:\opera_cache rmdir "%userprofile%\AppData\Local\Opera Software\Opera Stable" /s /q mklink /d "%userprofile%\AppData\Local\Opera Software\Opera Stable" z:\opera_cache
Nie będę wam tłumaczył jak działa ten plik wsadowy. Po prostu “robi robotę” i możecie go pobrać z załącznika poniżej tego poradnika. Pamiętajcie jedynie by pod z podstawić literę dysku, na który chcecie przenieść cache swojej Opery.
Plik opera.bat kopiujemy do dowolnej lokalizacji a następnie w poleceniu Uruchamianie (+R) wpisujemy:
shell:startup
Przeniesie to nas do folderu autostartu w którym umieszczamy skrót do wspomnianego pliku *.bat.
Jedyne co nam pozostało to wymuszenie uruchomienia tego skryptu w trybie zminimalizowanym, aby przy logowaniu się do konta system nie wyświetlał operacji przeprowadzanych przez nasz plik *.bat. W tym celu klikamy PPM na skrócie pliku *.bat i wybieramy Właściwości. W zakładce skrót polecenie Uruchom ustawiamy na zminimalizowane:
I to właściwie wszystko. Po ponownym zalogowaniu się na konto plik *.bat po pięciu sekundach od uruchomienia stworzy nam folder opera_cache na wybranym przez nas dysku twardym i dowiąże folder cache opery do tego folderu.
W przypadku próby przeniesienia folderu pamięci podręcznej na inny (fizycznie istniejący) dysk wystarczy raz w trybie administratora wklepać:
mkdir z:\opera_cache rmdir "%userprofile%\AppData\Local\Opera Software\Opera Stable" /s /q mklink /d "%userprofile%\AppData\Local\Opera Software\Opera Stable" z:\opera_cache
Dziękuję za uwagę. Mam nadzieję, że komuś pomogłem 😉
4 komentarze
Nie działa. Po wpisaniu tego:
mkdir z:\opera_cache
rmdir “%userprofile%\AppData\Local\Opera Software\Opera Stable” /s /q
mklink /d “%userprofile%\AppData\Local\Opera Software\Opera Stable” z:\opera_cache
cache jest dalej zapisywane na dyku C oraz na dysku Z.
Właśnie tak ma to działać 😉 System uważa, że cache nadal jest zapisywane w domyślnej lokalizacji a tak naprawdę cache zapisuje się na dysku Z.
Dziś nowa instalacja na ssd i wg wskazówek autora zrobiłem bata i zonk, owszem na ramdysku ładnie się zapisuje, ale na systemowym też. Tak jak zgłosił qwerty. No to zacząłem sprawdzać i jest tak, jak w odpowiedzi. Wystarczy sprawdzić pojemność forlderu cache i porównać z pojemnością nadrzędnego. Default czyli nadrzędny zajmuje niewiele ponad 2 MB, ale Cache już 17 MB, a załadowana jest tylko jedna strona. Czyli jest ok, brave zapisuje tylko na ramdysku. Bardzom kontent 🙂
Dzięki Autorze za cenne wskazówki. Pozdrawiam.
Powyższa metoda działa na wszystkich “chromopodobnych” przeglądarkach. Ja przeniosłem cache vivaldi 🙂