Image default
PoradnikiPC/Windows

Wyłączamy opóźnienie ładowania systemu w Windows 10

System Windows 10 podczas procesu uruchamiania w pewnej chwili odczekuje dziesięć sekund przed uruchamianiem aplikacji użytkownika. Te opóźnienie pomaga systemowi na zakończenie uruchomiania usług i komponentów Winzgrozy, jednak możecie je całkowicie wyłączyć. I właśnie tym zajmiemy się dzisiaj.

Na początku zaznaczam, że wyłączenie tego opóźnienia najwięcej profitów przynosi w wypadku szybkich dysków półprzewodnikowych (SSD). Dyski hybrydowe (SHDD) oraz zwykłe “talerzowce” są zbyt wolne aby zauważyć różnicę.

Jak wyłączyć opóźnienie ładowania systemu w Windows 10 ?

Tradycyjnie dla naszych poradników aby wyłączyć opóźnienie ładowania skorzystamy z Edytora rejestru, zatem aby nie przedłużać naciskamy na logo win+R i w oknie Uruchamianie wpisujemy regedit:

regedit
Teraz nawigujemy pod klucz znajdujący się w lokalizacji:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Serialize

(jeżeli nie powiadacie klucza Serialize musicie go utworzyć sami)

Jedyne co nam pozostało to stworzenie nowej wartości DWORD (32-bitowa) o nazwie StartupDelayInMSec:

regedit startdelay
Standardową wartością StartupDelayInMSec jest zero czyli system podczas uruchamiania się odczekuje 0 milisekund ( 1000 ms. = 1 s.) i właśnie o to nam chodziło. Teraz wystarczy już uruchomić komputer ponownie aby zobaczyć wprowadzone zmiany.

Niestety nie ma róży bez kolców. Wyłączenie opóźnienia ładowania systemu znacznie obciąża komponenty naszego PC podczas startu, przez co słabsze zestawy niemiłosiernie “mulą” podczas tego procesu. Dzieje się to dlatego, że system przestaje “kolejkować” już uruchamiane aplikacje podczas logowania starając się je uruchomić wszystkie na raz. Dlatego też wyłączenie  opóźnienia w przypadku zwykłych dysków może spowolnić proces rozruchu systemu, niż go przyśpieszyć.

Co ciekawe mój laptop wyposażony jest w dwa dyski (SSD system, SHDD na całą resztę)  oraz mocne komponenty i ustawienie wartości 0 również zamula proces logowania, jednak już zmieniana opóźnienia na dwie sekundy (2000 ms.) znacząco przyśpiesza start systemu. Zatem radzę trochę poeksperymentować z wartością tej wartości (masło maślane 😉 )

Jeżeli nie jesteście zadowoleni z efektu wyłączenia opóźnienia i chcecie się je włączyć ponownie wystarczy usunąć klucz StartupDelayInMSec, albo nadać mu wartość 10 sekund, czyli 10000.

Na zakończenie tego wpisu standardowo umieszczam w załączniku gotowe pliki *.reg, wyłączające oraz włączające opóźnienie ładowania w systemie Windows 10. Wystarczy pobrać plik zip, rozpakować go i dwukrotnie kliknąć na interesujący was wpis.

To by było na tyle, dziękuję za uwagę i wytrwanie do końca.

Czy ten wpis okazał się dla Ciebie przydatny ?

Możesz go ocenić:

Średnia ocena: 5 / 5. Głosów: 1

Jeszcze nikt nie zagłosował ! Chcesz być pierwszy ?

Może cię zainteresować:

Jak wykonać tzw. “czysty rozruch” w systemie Windows 10

iPOD

Aktywujemy klasyczną przeglądarkę zdjęć w systemie Windows 10

Kabson

Usuwamy “Wyszukaj aplikację w sklepie Microsoft Store” z menu kontekstowego

Kabson

Jak wyłączyć podgląd okien na pasku zadań w Windows 10

Kabson

Blokujemy dostęp do stron z materiałami dla dorosłych

Kabson

Uaktywniamy czarny styl w Microsoft Edge.

Kabson

Zostaw komentarz


Obserwuj nasz blog !
Podaj swój adres email, by być informowanym na bieżąco o nowych artykułach pojawiających się na naszej witrynie.