Image default
PoradnikiPC/Windows

Jak odczytać dane z dysków Ext4/Ext3 w systemie Windows

Ext4 jest najpopularniejszym systemem plików w systemach Linux. Ten niezwykle szybki i wydajny format zadomowił się na stałe w większości dystrybucji “pingwinkowych” i nie ma się co temu dziwić, że jest najczęściej wybieranym sposobem zapisu danych u bezpośredniej “konkurencji” okienek. Szybkość zapisu, operacji na plikach i praktycznie całkowity brak fragmentacji plików to coś o czym użytkownicy winzgrozy mogą jedynie pomarzyć 😉

Niestety Microsoft prężnie walczy z konkurencją i nie umożliwia odczytu danych z dysków Linuksowych co może stanowić problem gdy posiadamy (tak jak ja) komputer z dualbootem. Wiecie – Windows do pracy, Linux do zabawy 😉 

No dobrze, tak naprawdę to nie wiem dlaczego gigant z Redmond nie umieszcza wsparcia dla tych systemów plików w Windowsie. Strzelam, że w chodzi o postanowienia licencyjne ale głowy sobie urwać za to nie dam.

Poniżej przedstawiam wam moje 3 proste metody na dostanie się do zawartości dysków sformatowanych jako Ext4/Ext3 pod systemem Windows. Wszystkie zaprezentowane poniżej programy są zupełnie darmowe.

Ext2 File System Driver for Windows

2019 03 13 13h40 34

Jest to sterownik który rezydując w naszym systemie pozwala na odczyt i zapis na partycjach Ext w systemie Windows. Aplikacja jest banalna w obsłudze – po prostu wystarczy pobrać i zainstalować sterownik a całą resztą zajmie się Ext2Fsd. Dyski “linuxowe” po prostu zaczną być widoczne w standardowym eksploratorze Windows oraz innych menadżerach plików. Aplikacja umożliwia zarówno odczyt jak i zapis na partycjach Ext3/Ext4.

Pobierz Ext2 File System Driver for Windows

Linux Reader for Windows

2019 03 13 14h19 03

Alternatywą dla Ext2Fsd jest Diskinternals Linux Reader który umożliwia odczyt danych z partycji Ext2/Ext3/Ext4 oraz ReiserFS i HFS. Niestety w przeciwieństwie do pierwszego rozwiązania Linux Reader montuje partycje Linuksowe jedynie do odczytu co uniemożliwia ich modyfikację. Aplikacja posiada wbudowany menadżer plików za pomocą którego możemy wyeksportować dane zapisane na nasze dyski NTFS. 

FSproxy

fspr
Ostatnią znaną mi metodą jest niewielka aplikacja FSProxy, którą raczej należy traktować jako ciekawostkę. Apka miała swój potencjał, niestety nie jest już rozwijana. Zasada działania FSproxy jest genialna w swojej prostocie. Jest to po prostu niewielka dystrybucja Linuksa która w naszym systemie tworzy serwer który możemy podłączyć jako zasób sieciowy. Dzięki tej metodzie działania FSproxy nie ma problemów z odczytem takich systemów plików jak ext2, ext3, ext4, reiserfs, jfs i xfs.

Niestety nie dość, że konfiguracja tej aplikacji jest dość skomplikowana to na dodatek ostatnia stabilna wersja została wydana aż 6 lat temu ! Zatem tak jak wspomniałem, traktujcie ją jako ciekawostkę.

Moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem na odczyt danych z partycji Ext4/Ext3 jest Ext2 File System Driver for Windows. A jakie jest wasze zdanie ?

Czy ten wpis okazał się dla Ciebie przydatny ?

Możesz go ocenić:

Średnia ocena: 5 / 5. Głosów: 5

Jeszcze nikt nie zagłosował ! Chcesz być pierwszy ?

Może cię zainteresować:

Usuwamy podpisy pod ikonami na pulpicie.

Kabson

Instalujemy przeglądarkę Brave po polsku

Kabson

Efekt Aero w Windows 8.x

Kabson

Pozbywamy się problemu “Zresetowano domyślne ustawienie aplikacji” w Windows 10

Kabson

Naprawiamy skojarzenia plików w systemie Windows

Kabson

Resetujemy ustawienia sieci w Windows 10

Kabson

2 komentarze

Avatar
Luik 2019-12-29 at 18:29

Ext2Fsd aktualnie ma jakiś błąd i możemy sobie załatwić nasze dane na amen jeśli użyjemy wersji 65-bitowej.
Polecam Ext4Explore bo darmowe.

Odpowiedz
Kabson
Kabson 2019-12-29 at 21:45

Pierwszy raz słyszę o tym programie. Dzięki za info.

Odpowiedz

Zostaw komentarz


Obserwuj nasz blog !
Podaj swój adres email, by być informowanym na bieżąco o nowych artykułach pojawiających się na naszej witrynie.