PC/WindowsPoradniki

Jak odczytać dane z dysków Ext4/Ext3 w systemie Windows

Ext4 jest najpopularniejszym systemem plików w systemach Linux. Ten niezwykle szybki i wydajny format zadomowił się na stałe w większości dystrybucji „pingwinkowych” i nie ma się co temu dziwić, że jest najczęściej wybieranym sposobem zapisu danych u bezpośredniej „konkurencji” okienek. Szybkość zapisu, operacji na plikach i praktycznie całkowity brak fragmentacji plików to coś o czym użytkownicy winzgrozy mogą jedynie pomarzyć 😉

Niestety Microsoft prężnie walczy z konkurencją i nie umożliwia odczytu danych z dysków Linuksowych co może stanowić problem gdy posiadamy (tak jak ja) komputer z dualbootem. Wiecie – Windows do pracy, Linux do zabawy 😉 

No dobrze, tak naprawdę to nie wiem dlaczego gigant z Redmond nie umieszcza wsparcia dla tych systemów plików w Windowsie. Strzelam, że w chodzi o postanowienia licencyjne ale głowy sobie urwać za to nie dam.

Poniżej przedstawiam wam moje 3 proste metody na dostanie się do zawartości dysków sformatowanych jako Ext4/Ext3 pod systemem Windows. Wszystkie zaprezentowane poniżej programy są zupełnie darmowe.

Ext2 File System Driver for Windows

2019 03 13 13h40 34 Jak odczytać dane z dysków Ext4/Ext3 w systemie Windows

Jest to sterownik który rezydując w naszym systemie pozwala na odczyt i zapis na partycjach Ext w systemie Windows. Aplikacja jest banalna w obsłudze – po prostu wystarczy pobrać i zainstalować sterownik a całą resztą zajmie się Ext2Fsd. Dyski „linuxowe” po prostu zaczną być widoczne w standardowym eksploratorze Windows oraz innych menadżerach plików. Aplikacja umożliwia zarówno odczyt jak i zapis na partycjach Ext3/Ext4.

Pobierz Ext2 File System Driver for Windows

Linux Reader for Windows

2019 03 13 14h19 03 Jak odczytać dane z dysków Ext4/Ext3 w systemie Windows

Alternatywą dla Ext2Fsd jest Diskinternals Linux Reader który umożliwia odczyt danych z partycji Ext2/Ext3/Ext4 oraz ReiserFS i HFS. Niestety w przeciwieństwie do pierwszego rozwiązania Linux Reader montuje partycje Linuksowe jedynie do odczytu co uniemożliwia ich modyfikację. Aplikacja posiada wbudowany menadżer plików za pomocą którego możemy wyeksportować dane zapisane na nasze dyski NTFS. 

FSproxy

fspr Jak odczytać dane z dysków Ext4/Ext3 w systemie Windows
Ostatnią znaną mi metodą jest niewielka aplikacja FSProxy, którą raczej należy traktować jako ciekawostkę. Apka miała swój potencjał, niestety nie jest już rozwijana. Zasada działania FSproxy jest genialna w swojej prostocie. Jest to po prostu niewielka dystrybucja Linuksa która w naszym systemie tworzy serwer który możemy podłączyć jako zasób sieciowy. Dzięki tej metodzie działania FSproxy nie ma problemów z odczytem takich systemów plików jak ext2, ext3, ext4, reiserfs, jfs i xfs.

Niestety nie dość, że konfiguracja tej aplikacji jest dość skomplikowana to na dodatek ostatnia stabilna wersja została wydana aż 6 lat temu ! Zatem tak jak wspomniałem, traktujcie ją jako ciekawostkę.

Moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem na odczyt danych z partycji Ext4/Ext3 jest Ext2 File System Driver for Windows. A jakie jest wasze zdanie ?

Jak oceniasz ten wpis ?

Kliknij na ikonkę aby ocenić ten wpis. W ten sposób motywujesz nas do dalszej pracy:

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jeszcze nikt nie ocenił ;-(

Wpisy, które mogą Ciebie zainteresować:

Instalujemy Windows 3.1 na DosBOX

Kabson

Ukrywamy zbędne elementy w panelu nawigacji eksploratora plików.

Kabson

Automatycznie optymalizujemy system w określonych odstępach czasu.

Kabson

Najprostsza metoda na uruchomienie Androida 11 na Windows 10

Kabson

Jak zapisać zdjęcia z pliku *.pdf

Kabson

CrimedBOT v 0.3 wydany !

Kabson
Subksrybuj
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie strona http://variatkowo.pl używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z polityką plików cookies. Ok, rozumiem Czytaj więcej