PoradnikiPC/Windows

Legalny Windows XP na Virtualbox w czterech prostych krokach !

Windows XP jest uważany przez “starych wyjadaczy” najlepszym systemem operacyjnym jaki opracował Microsoft. Dzisiaj pokażę wam jak w prosty sposób pobrać i zainstalować Windows XP na Virtualboxie. Co ciekawe jest to całkiem legalne 😉

Co będzie nam potrzebne:

Krok#1 Wypakowujemy VirtualXP.VHD z WindowsXPMode_pl-pl.exe 

W pierwszej kolejności musimy z pliku WindowsXPMode_pl-pl.exe wyodrębnić plik VirtualXP.VHD. Tak jak wspomniałem, przygotowałem gotowy skrypt co to nam ułatwi. Wystarczy wypakować zawartość archiwum XPMODE2VHD.zip do lokalizacji w której znajduje się pobrany XPMODE i dwukrotnie go kliknąć.

Alternatywą jest skorzystanie ze wspomnianych archiwizatorów. Musicie otworzyć WindowsXPMode_pl-pl.exe jako archiwum i nawigować pod:

\WindowsXPMode_pl-pl.exe\sources\xpm\

Bez nazwy 1 4

Znajduje się tam plik VirtualXPVHD który musicie wypakować i zmienić jego nazwę na VirtualXP.VHD

Krok#2 Tworzymy nową maszynę wirtualną w Virtualbox

W oknie głównym aplikacji Virtualbox klikamy na Nowa i nazywamy naszą maszynę WindowsXP (albo jak tam chcecie;p )

Bez nazwy 1 5

Klikamy na Dalej i wybieramy ile pamięci RAM będzie miał nasz WindowsXP, zalecam 512 megabajtów (jak macie 8 GB ram i więcej  możecie pokusić się nawet o 1024 megabajty)

2019 03 19 06h21 06

W kolejnym kroku wybieracie Użyj istniejącego dysku twardego i wybieracie nasz VirtualXP.VHD

2019 03 19 06h23 19

Po kliknięciu na Utwórz kreator się zamknie. Ale to nie wszystko co musicie zrobić. Klikacie w Ustawienia:

ustawienia
Gdzie de facto interesuje nas zakładka Ekran w której przesuwamy suwak Pamięć wideo na maximum (oferując systemowi 128 mb pamięci graficznej) Oraz zaznaczamy Włącz akcelerację 3D

wideo
Zmiany w konfiguracji zatwierdzamy klikając na OK. Zanim jednak uruchomicie swojego “Windowsa w Windowsie” musicie jeszcze wykonać migawkę (snapschot) “świeżego” systemu.

Krok#3 Tworzymy snapshot (ważne!)

Nasz WindowsXP uruchomiony w Virtualbox jest legalny przez 30 dni jego użytkowania, po tym okresie będzie żądał wprowadzenia klucza produktu. Aby to ominąć wystarczy kliknąć w Take i stworzyć sobie tzw. migawkę “świeżego” systemu.

Bez nazwy 1 7
Gdy najdzie czas aktywacji systemu po prostu wracacie do stanu sprzed pierwszego uruchomienia Windows XP i ponownie będziecie mogli się cieszyć tym systemem. Niestety wszystkie zmiany jakie wprowadziliście do wirtualnego systemu po wykonaniu migawki zostaną utracone. 

Krok#4 Konfiguracja Windows XP na Virtualbox

Możecie już uruchomić Windows XP i przejść przez proces jego wstępnej konfiguracji. Jest ona niezwykle prosta i każdy kto chociaż raz instalował XP się w tym połapie 😉

Jeżeli wystąpi problem z obsługą myszki przez Virtualbox, skorzystajcie z klawiszy TAB, spacji oraz strzałek aby przejść przez kreator konfiguracji.

Zrzut ekranu 161

Instalacja systemu Windows XP na Virtualbox zakończy się czarnym ekranem. Polegliśmy ? Nie, wystarczy po prostu zrestartować maszynę. Aby to zrobić, z górnej belki wybieramy Maszyna > Zresetuj. Tym razem “wyskoczy” nam kreator Windows Update/instalacji sterowników który pomijamy.

Jedyne co nam pozostało to zainstalować dodatki usprawniające pracę z wirtualną maszyną:

Zrzut ekranu 159

Robi się to klikając na Urządzenia > Zamontuj obraz płyty z dodatkami gościa... Pamiętajcie, że wsparcie dla DirectX możecie zainstalować jedynie wtedy gdy XP działa w trybie awaryjnym. Aby go w ten sposób wystartować wystarczy podczas uruchamiania maszyny wirtualnej wdusić F8 a następnie wybrać Tryb awaryjny.

Macie potrzebę uruchomienia jeszcze starszej wersji systemu Windows niż XP ? tutaj umieściłem szczegółowy poradnik jak uruchomić Windows 95 na Virtualbox. Dla prawdziwych hardkorowców zaprezentowałem kiedyś jak zainstalować Windows 3.11 na DosBox.

To by było na tyle. Dziękuję za uwagę.

Zostaw tutaj coś po sobie !

Kliknij na ikonkę aby ocenić ten wpis. W ten sposób motywujesz nas do dalszej pracy. Pozostawienie po sobie komentarza to też dobry pomysł 😉

Średnia ocena 4.8 / 5. Liczba głosów: 4

Jeszcze nikt nie ocenił ;-(

Możesz również mnie wspomóc w rozwijaniu mojej pasji i tego bloga.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Wpisy, które mogą Ciebie zainteresować:

Upodabniamy Windows 10 do Windowsa XP

Kabson

Instalujemy Windows 95 na Virtualbox

Kabson

Jak dodać i zastosować niestandardowe kompozycje do Windows 10

Kabson

Jak włączyć aktualizacje systemu Windows XP po zaprzestaniu wsparcia przez Microsoft

Kabson

Zmieniamy rozmiar dysku wirtualnego VDI (Virtualbox)

Kabson

Prosty sposób na instalowanie podstawowych aplikacji po reinstalacji Windows

Kabson
Subksrybuj
Powiadom o
guest

10 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie strona http://variatkowo.pl używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z polityką plików cookies. Ok, rozumiem Czytaj więcej