Image default
PoradnikiPC/Windows

Legalny Windows XP na Virtualbox w czterech prostych krokach !

Windows XP jest uważany przez “starych wyjadaczy” najlepszym systemem operacyjnym jaki opracował Microsoft. Dzisiaj pokażę wam jak w prosty sposób pobrać i zainstalować Windows XP na Virtualboxie. Co ciekawe jest to całkiem legalne 😉

Co będzie nam potrzebne:

Krok#1 Wypakowujemy VirtualXP.VHD z WindowsXPMode_pl-pl.exe 

W pierwszej kolejności musimy z pliku WindowsXPMode_pl-pl.exe wyodrębnić plik VirtualXP.VHD. Tak jak wspomniałem, przygotowałem gotowy skrypt co to nam ułatwi. Wystarczy wypakować zawartość archiwum XPMODE2VHD.zip do lokalizacji w której znajduje się pobrany XPMODE i dwukrotnie go kliknąć.

Alternatywą jest skorzystanie ze wspomnianych archiwizatorów. Musicie otworzyć WindowsXPMode_pl-pl.exe jako archiwum i nawigować pod:

\WindowsXPMode_pl-pl.exe\sources\xpm\

Bez nazwy 1 4

Znajduje się tam plik VirtualXPVHD który musicie wypakować i zmienić jego nazwę na VirtualXP.VHD

Krok#2 Tworzymy nową maszynę wirtualną w Virtualbox

W oknie głównym aplikacji Virtualbox klikamy na Nowa i nazywamy naszą maszynę WindowsXP (albo jak tam chcecie;p )

Bez nazwy 1 5

Klikamy na Dalej i wybieramy ile pamięci RAM będzie miał nasz WindowsXP, zalecam 512 megabajtów (jak macie 8 GB ram i więcej  możecie pokusić się nawet o 1024 megabajty)

2019 03 19 06h21 06

W kolejnym kroku wybieracie Użyj istniejącego dysku twardego i wybieracie nasz VirtualXP.VHD

2019 03 19 06h23 19

Po kliknięciu na Utwórz kreator się zamknie. Ale to nie wszystko co musicie zrobić. Klikacie w Ustawienia:

ustawienia
Gdzie de facto interesuje nas zakładka Ekran w której przesuwamy suwak Pamięć wideo na maximum (oferując systemowi 128 mb pamięci graficznej) Oraz zaznaczamy Włącz akcelerację 3D

wideo
Zmiany w konfiguracji zatwierdzamy klikając na OK. Zanim jednak uruchomicie swojego “Windowsa w Windowsie” musicie jeszcze wykonać migawkę (snapschot) “świeżego” systemu.

Krok#3 Tworzymy snapshot (ważne!)

Nasz WindowsXP uruchomiony w Virtualbox jest legalny przez 30 dni jego użytkowania, po tym okresie będzie żądał wprowadzenia klucza produktu. Aby to ominąć wystarczy kliknąć w Take i stworzyć sobie tzw. migawkę “świeżego” systemu.

Bez nazwy 1 7
Gdy najdzie czas aktywacji systemu po prostu wracacie do stanu sprzed pierwszego uruchomienia Windows XP i ponownie będziecie mogli się cieszyć tym systemem. Niestety wszystkie zmiany jakie wprowadziliście do wirtualnego systemu po wykonaniu migawki zostaną utracone. 

Krok#4 Konfiguracja Windows XP na Virtualbox

Możecie już uruchomić Windows XP i przejść przez proces jego wstępnej konfiguracji. Jest ona niezwykle prosta i każdy kto chociaż raz instalował XP się w tym połapie 😉

Jeżeli wystąpi problem z obsługą myszki przez Virtualbox, skorzystajcie z klawiszy TAB, spacji oraz strzałek aby przejść przez kreator konfiguracji.

Zrzut ekranu 161

Instalacja systemu Windows XP na Virtualbox zakończy się czarnym ekranem. Polegliśmy ? Nie, wystarczy po prostu zrestartować maszynę. Aby to zrobić, z górnej belki wybieramy Maszyna > Zresetuj. Tym razem “wyskoczy” nam kreator Windows Update/instalacji sterowników który pomijamy.

Jedyne co nam pozostało to zainstalować dodatki usprawniające pracę z wirtualną maszyną:

Zrzut ekranu 159

Robi się to klikając na Urządzenia > Zamontuj obraz płyty z dodatkami gościa... Pamiętajcie, że wsparcie dla DirectX możecie zainstalować jedynie wtedy gdy XP działa w trybie awaryjnym. Aby go w ten sposób wystartować wystarczy podczas uruchamiania maszyny wirtualnej wdusić F8 a następnie wybrać Tryb awaryjny.

Macie potrzebę uruchomienia jeszcze starszej wersji systemu Windows niż XP ? tutaj umieściłem szczegółowy poradnik jak uruchomić Windows 95 na Virtualbox. Dla prawdziwych hardkorowców zaprezentowałem kiedyś jak zainstalować Windows 3.11 na DosBox.

To by było na tyle. Dziękuję za uwagę.

Czy ten wpis okazał się dla Ciebie przydatny ?

Możesz go ocenić:

Średnia ocena: 4.8 / 5. Głosów: 4

Jeszcze nikt nie zagłosował ! Chcesz być pierwszy ?

Może cię zainteresować:

Instalujemy system Windows bez nośnika DVD bądź USB

Kabson

Instalujemy Windows 11 na Virtualbox

Kabson

Prosty sposób na instalowanie podstawowych aplikacji po reinstalacji Windows

Kabson

Jak dodać i zastosować niestandardowe kompozycje do Windows 10

Kabson

Instalujemy system Android Marshmallow na Virtualbox

Kabson

Instalujemy Windows 95 na Virtualbox

Kabson

10 komentarzy

Avatar
Łukasz 2019-10-31 at 21:02

Poradnik super, bardzo się przydał. Z tym, że XP to najlepszy system niestety nie mogę się zgodzić, jest pełen braków, sterowniki potrafią ot tak zniknąć (np. od karty sieciowej), przy instalacji może pojawić się niebieski ekran, o zawieszaniu się z byle powodu nie wspomnę. Niemniej potrzebuję go do jednej rzeczy i poradnik był bardzo pomocny za co wielkie dzięki!

Odpowiedz
iPOD
iPOD 2019-11-01 at 08:06

Również nie podzielam opinii autora tego poradnika. Co prawda do XP mam sentyment (i do motywów od StarDock’a) jednak kłopoty jakie potrafił sprawić w trakcie kilku lat użytkowania sprawiły, że XP miło wspominam, ale pracować na nim za diabły bym nie chciał. Myślę, że wolałbym nawet kulejącą Vistę niż XP…

Odpowiedz
Avatar
WHAT? 2021-02-27 at 15:24

Windows Xp ciągle jest legendą porównaj to do gównianego ME albo Vity albo innych takich firm jakiś Mac’ów i Linux’ów człeku.

Odpowiedz
Avatar
Klaudia 2020-05-05 at 13:20

ok ale to tylko działa na win 7? co zrobić zeby zainstalowac na 10?

Odpowiedz
Kabson
Kabson 2020-05-05 at 14:23

Działa bez problemu na 10 😉

Odpowiedz
Avatar
Klaudia 2020-05-05 at 19:03

Już w drugim kroku pod koniec- nie mogę zmienić ustawień. Nie można użyć „ok” wyświetla się na dole błąd w zakładce system Akceleracja. A tam mimo różnych prób i zmian nie znika błąd.
Bez tych zmian nie da się uruchomić systemu, pojawia się kolejny błąd. Czekam na odpowiedz

Odpowiedz
Kabson
Kabson 2020-05-06 at 05:17

To raczej wynika z konfiguracji sprzętowej PC który nie umożliwia akceleracji 3D. Dobrze by było, byś podała treść komunikatu o błędzie.

Odpowiedz
Avatar
Klaudia 2020-05-06 at 09:20

treść: The hardware virtualization is enabled in the acceleration section of the system page although it is not supported by the host system. It should be disabled in order to start the virtual system.

Kabson
Kabson 2020-05-06 at 14:01

Spróbuj odznaczyć Włącz obsługę VY-x/AMD-V oraz włącz zagnieżdżone stronicowanie w sekcji Ustawienia -> System ->Akceleracja.

Zostaw komentarz


Obserwuj nasz blog !
Podaj swój adres email, by być informowanym na bieżąco o nowych artykułach pojawiających się na naszej witrynie.