PC/Windows Poradniki

Dwie proste metody na zripowanie płyty DVD

Zapewne każdy z nas ma jakieś płyty z filmami DVD. Najczęściej są to nagrania z chrztu, komunii świętej czy też przeróżnych wesel. Jeżeli takie nagrania mają dla nas wartość sentymentalną, warto rozważyć zripowanie ich zawartości na dysk naszego komputera. Przedstawiam wam dwie najprostsze metody na zgranie płyty DVD do pliku w systemie Windows.

Jak zripować płytę DVD za pomocą aplikacji VLC Player ?

Na pierwszy ogień idzie coś naprawdę prostego. Darmowy odtwarzacz VLC umożliwia na zgranie zawartości płyty DVD do prostego pliku mp4. Niestety ripowanie płyt DVD za pomocą VLC Player ma dwie proste wady. Pierwszą z nich jest prędkość z jaką odtwarzacz to robi. VLC jest bardzo powolny i czasami po prostu potrafi sobie nie poradzić z konwersją. Ale jak to mówią na bezrybiu….

Aby zripować płytę DVD za pomocą aplikacji VLC Player wkładamy płytę do napędu, otwieramy odtwarzacz i z menu Plik wybieramy pozycję Konwertuj/Zapisz… ewentualnie korzystamy z kombinacji klawiszy Ctrl+R

Bez nazwy 1 8 Dwie proste metody na zripowanie płyty DVD

W nowo otwartym oknie wybieramy zakładkę Płyta, wybieramy napęd w którym siedzi nasza płytka DVD i klikamy w przycisk Konwertuj/Zapisz:

Bez nazwy 1 9 Dwie proste metody na zripowanie płyty DVD

Teraz wystarczy wybrać format zapisu (polecam H.265 +MP3  jak na screenie poniżej) oraz ścieżkę do pliku wynikowego:

2019 03 20 11h54 12 Dwie proste metody na zripowanie płyty DVD

Po naciśnięciu na start rozpocznie się konwertowanie filmu DVD do pliku MP4. Tak jak wspominałem wcześniej VLC robi to bardzo powoli, więc konwersja godzinnego materiału nawet przy dobrym sprzęcie potrafi zająć naprawdę sporo czasu. Na moim MSI GV62 8RC z i5 oraz 16 GB RAM na pokładzie płytę DVD (90 min.) konwertuję do 2,5 godziny! Aktualny progres konwersji widzimy na pasku odtwarzacza:

2019 03 20 13h19 07 Dwie proste metody na zripowanie płyty DVD

Czasami również zdarza się, że VLC źle skonwertuje strumień audio przez co wszystko zaczyna szumieć. Zdarza się to niezwykle rzadko jednak warto to odnotować gdy decydujemy się na 2 godzinną konwersję pliku, która może zakończyć się niepowodzeniem.

Dlatego też preferuję drugą, bardziej sprawdzoną metodę na ripowanie płyt DVD czyli…

Jak zripować płytę DVD za pomocą Handbrake

Handbrake to prawdziwy kombajn do konwersji pomiędzy formatami wideo. Wspominałem już o nim jak przedstawiałem wam sposób jak zoptymalizować filmy pod telefon/tablet a teraz wykorzystamy go do przekonwertowania płyty DVD.

Czytaj także:  Optymalizujemy filmy pod telefon i tablet

Aby nie przedłużać, pobieramy  i instalujemy Handbrake. Po jego uruchomieniu z lewej strony wybieramy nasze źródło, czyli napęd DVD:

Bez nazwy 1 10 Dwie proste metody na zripowanie płyty DVD

Teraz musimy wybrać preset. Najodpowiedniejszym dla DVD jest Fast 1080p30

Bez nazwy 1 11 Dwie proste metody na zripowanie płyty DVD

Zapewnia on szybką konwersje przy zachowaniu dobrej jakości pliku wynikowego. Aby rozpocząć konwersję wybieramy jeszcze ścieżkę do pliku wyjściowego (Save as) oraz klikamy w Start Encode.

Tak jak wspomniałem konwersja płyty DVD za pomocą Handbrake jest znacznie szybsza niż za pomocą VLC. W moim przypadku 90 minutowy materiał udaje mi się „przemielić” w ciągu godziny.

Poradnik został napisany na prośbę użytkownika LukLev.

Jak bardzo te informacje były dla Ciebie przydatne ?

Kliknij w ikonkę aby ocenić ten wpis:

Średnia ocen 4.2 / 5. Liczba głosów: 5

Nikt jeszcze nie ocenił 🙁

Wpisy, które mogą Ciebie zainteresować:

Optymalizujemy filmy pod telefon i tablet

Kabson

Masowa konwersja RAR oraz 7Zip do zip

Kabson

Masowo konwertujemy archiwa *.zip do *.7z

Kabson

Oglądamy filmy z serwisów typu catshare, rapidu itp za pomocą VLC bez pobierania na twardy dysk

Kabson
Subksrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
variatkowo
variatkowo
1 rok temu

Mi zadziałał pierwszy sposób kiedy chciałem zgrać dość starą płytę. Dziękuje

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie strona http://variatkowo.pl używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z polityką plików cookies. Ok, rozumiem Czytaj więcej