PC/Emulacja Poradniki

Emulujemy gry z Philips CD-i (MESSUI)

Konsola Phillips CD-i została wypuszczona na rynek w roku 1991 oferując coś co teoretycznie miało zdeklasować konkurencję czyli… napęd CD i mocne podzespoły. Niestety jak to zwykle bywa coś poszło nie tak i CD-i pomimo kilku wersji nigdy nie stało się wielkim hitem. Zgaduję, że to ze względu na zaporową cenę wynoszącą na starcie konsoli aż 700 (!) zielonych albo też z powodu dość kiepskiej biblioteki gier.

Jako, że nasz forumowy retromaniak zadał na naszym forum dość konkretne pytanie, zdałem sobie sprawę, że jeszcze nie rozprawiłem się z emulacją konsoli Philips CD-i na łamach tego bloga. Osobiście widziałem tą konsolę na „Youtubach” kilkukrotnie i zawsze myliłem ją z Panasonic 3DO o której emulacji już kiedyś pisałem. Czas nadrobić zaległości 😉 

Najprostszą metodą na emulowanie konsoli Phillips CD-i jest emulator CD-i Emulator jednak jest on płatny (autor życzy sobie za niego 25 jurosów) więc musiałem dla Was poszukać czegoś znacznie tańszego… A najlepiej żeby było zupełnie za darmo 😉

Co będzie nam potrzebne do emulacji konsoli Philips CD-i

MESSUI – Konfiguracja 

Emulator MESSUI jest bardzo podobny (właściwie to niemal to to samo…) do MAME – emulatora arcade. Nie zamierzam się tutaj rozprawiać czym różnią się oba programy, po prostu MESS lepiej radzi sobie z emulacją konsol a MAME optymalizowane jest pod automaty coin-up. W tym poradniku skupimy się wyłącznie na emulacji CD-i i de facto, nawet nie uruchomimy frontendu.

W pierwszej kolejności musicie pobrany plik cdimono.zip skopiować do folderu /roms/ znajdujący się w głównym folderze emulatora MESSUI

Teraz otwieracie notatnik w do którego kopiujecie zawartość:

messui64.exe %cd%\roms\cdimono1.zip

I zapisujecie to jako plik wsadowy *.bat np. runCDi.bat (który nora bene możecie pobrać z załącznika poniżej tego artykułu). Plik wsadowy kopiujecie do głównego folderu emulatora.
Tak spreparowany plik *bat uruchomi nam bezpośrednio to co jest nam potrzebne, czyli bios CD-i bez zbędnego dłubania w emulatorze:

Zrzut ekranu 144 Emulujemy gry z Philips CD i (MESSUI)

Tak Snow8lind, to naprawdę było takie proste 😉
Aby zmienić ustawienia sterowania wciskacie klawisz TAB i przechodzicie pod Input (this Machine):

Zrzut ekranu 145 Emulujemy gry z Philips CD i (MESSUI)

W którym możecie sobie zmienić układ sterowania. I to właściwie wszystko. Tutaj naprawdę nie mamy nic do skonfigurowania.
Aby załadować obraz gry z górnej belki wybieramy Media > Cdrom > Mount File… Emulator niestety nie obsługuje archiwów i wszystkie obrazy płyt musicie rozpakować.

Czytaj także:  5 prostych sztuczek usprawniających pracę z wierszem poleceń.

Bez nazwy 1 Emulujemy gry z Philips CD i (MESSUI)

A następnie z górnej belki wybieramy Options > Soft Reset aby uruchomić naszą grę. Pamiętacie, że załadowanie obrazu gry może trochę potrwać.

Najlepsze gry, które warto sprawdzić (kolejność przypadkowa):

  • Hotel Mario
  • Burn:Cycle
  • The Apprentice
  • Mutant Rampage: Bodyslam
  • Tetris
  • Uncover featuring Tatjana
  • Flashback
  • Pac-Panic
  • Lemmings

Na zakończenie zostawiłem niewielki trick. Obrazy płyt CD-i potrafią zajmować kilkaset megabajtów jednak ze względu na fakt, że ich zawartość jest stosunkowo dobrze kompresowana polecam skompresować folder z obrazami za pomocą algorytmu LZX w Windows 10. Poniżej screenshot ile gigabajtów udało mi się zaoszczędzić (nie jest to fullset):

Zrzut ekranu 149 Emulujemy gry z Philips CD i (MESSUI)

To by było na tyle w kwestii emulacji Philips CD-i. Dziękuję za uwagę.

Jak bardzo te informacje były dla Ciebie przydatne ?

Kliknij w ikonkę aby ocenić ten wpis:

Średnia ocen / 5. Liczba głosów:

Nikt jeszcze nie ocenił 🙁

Wpisy, które mogą Ciebie zainteresować:

Uruchamiamy aplikacje z Androida na naszym PC

Kabson

Konfiguracja Dolphin’a (Emulator Gamecube/Wii)

Kabson

Emulacja konsoli NES/Pegasus

Kabson

Gramy w gry z Segi Genesis na Androidzie/iOS bez emulatorów !

Kabson

Konfiguracja VBA (Emulator GB Advance)

Kabson

Citra – Emulator Nintendo 3DS

Kabson
Subksrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie strona http://variatkowo.pl używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z polityką plików cookies. Ok, rozumiem Czytaj więcej