PoradnikiPC/Windows

Jak wyłączyć raportowanie błędów w systemie Windows 10

Windows 10 został wyposażony w narzędzie które kolekcjonuje informacje które sprawiają nam problemy w systemie. Jeżeli dana aplikacja przestaje odpowiadać albo się po prostu wysypuje Windows 10  zbiera informacje o niej i automatycznie wysyła do M$ aby znaleźć odpowiednie rozwiązanie problemu.

Dane które wysyła to narzędzie (między innymi) to:

  • Nazwa programu, który powoduje problemy
  • datę/czas kiedy wystąpiło to zdarzenie
  • wersję problematycznego programu.

Z pewnością pamiętacie, że we wcześniejszych wersjach Windows po crashu aplikacji system wyświetlał monit z propozycją wysłania błędu do firmy matki:
nie wysylaj

Powyższy monit pamięta jeszcze czasy świetnego Windows XP i jeszcze lepszej gry Just Cause jednak na przestrzeni lat jest jota w jotę takie samo. Czyli to my decydowaliśmy czy podzielimy się naszym problemem z firmą z Redmond.

W przypadku Windows 10 jest to znacznie bardziej uproszczone, gdyż… system w przy standardowej konfiguracji automatycznie wysyła te dane na serwery M$ czy to się nam podoba czy nie 😉 Mało tego, w poprzednich wersjach systemu mieliśmy możliwość wyłączenia raportowania błędów z poziomu Panelu Sterowania a teraz po prostu w GUI panelu nie ma tego ustawienia…

Naprawdę rozumiem, że zbieranie tego typu danych powinno poprawić kompatybilność systemu z większością aplikacji, jednak nie wszystkim musi się to podobać i jeżeli chcecie wyłączyć automatyczne raportowanie błędów możecie tak jak ja pobawić się trochę Edytorem rejestru i wprowadzić drobną modyfikację 😉

Jak wyłączyć raportowanie błędów w systemie Windows 10 ?

W pierwszej kolejności musimy uruchomić edytor rejestru. Aby to zrobić wciskamy kombinację klawiszy  logo win Edytujemy ilość wyświetlanych elementów na liście szybkiego dostępu (jump list)+R i wpisać w polecenie Uruchamianie regedit:

regedit
Następnie nawigujemy pod klucz:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\Windows Error Reporting

W którym musimy utworzyć (jeżeli nie istnieje) nową wartość DWORD (32-bitowa)  o nazwie Disabled i nadać jej wartość 1

Bez nazwy 1 1

I to właściwie wszystko. Ta niewielka zmiana sprawi, że raportowanie błędów zmieni stan na Wyłączone:

Bez nazwy 1 2

Aby przywrócić raportowanie błędów w systemie Windows 10 musicie usunąć wpis Disabled, bądź ustawić jej wartość na 0 (zero).

Na zakończenie standardowo dla “leniwych” w załączniku umieszczam dwa pliki *.reg które włączają oraz wyłączają raportowanie błędów w systemie Windows 10 dosłownie dwoma kliknięciami.

Dziękuję za uwagę.

Czy ten wpis okazał się dla Ciebie przydatny ?

Możesz go ocenić:

Średnia ocena: 5 / 5. Głosów: 1

Jeszcze nikt nie zagłosował ! Chcesz być pierwszy ?

Załączniki

1 komentarz

Avatar
me 2019-07-13 at 23:56

Super, dziękuję.

Odpowiedz

Zostaw komentarz


Obserwuj nasz blog !
Podaj swój adres email, by być informowanym na bieżąco o nowych artykułach pojawiających się na naszej witrynie.