Najprostsza metoda na sprawdzenie zużycia baterii w laptopie

Nasze komputery najczęściej wykorzystują  akumulatory litowo-jonowe które z biegiem lat tracą swoje właściwości magazynujące, przez co coraz częściej system prosi o podłączenie ładowarki.

Nie będę się rozpisywał od czego zależy żywotność baterii, gdyż jest to temat-rzeka i na chwilę obecną nie jest nam potrzebny. Ważne żeby udało mi się was uświadomić, że bateria o nominalnej pojemności 4400 mAh już po roku ciągłego agresywnego użytkowania potrafi stracić ponad 25% swojej ze swojej pojemności. A w kolejnych latach może nawet dojść do sytuacji, że laptop na zasilaniu bateryjnym nie będzie w stanie popracować nawet 5 minut…

System Windows na nasze szczęście pozwala na naprawdę szybką ocenę zdrowia baterii.

Jak sprawdzić stan zużycia baterii w laptopie ?

W pierwszej kolejności uruchamiamy uruchomić wiersz polecenia z uprawnieniami administratora. Następnie wklepujemy komendę: 

powercfg /batteryreport -output c:\stan_baterii.html

Wygeneruje to nam bardzo szczegółowy raport w formacie html dotyczący naszej baterii, który pojawi się bezpośrednio na naszym dysku systemowym. Raport jest napisany w języku angielskim, ale od razu śpieszę z pomocą.

Interesuje nas informacja o zainstalowanych bateriach:
Bez nazwy 1 1 Najprostsza metoda na sprawdzenie zużycia baterii w laptopie
Niektóre laptopy posiadają więcej niż jedno źródło zasilania. Nie zdziwicie się więc jeżeli powercfg pokaże wam dwie albo i więcej akumulatorków. Design capacity to zadeklarowana przez producenta pojemność baterii, natomiast Full charge capacity jest maksymalną realną (zmierzoną) pojemnością naszego akumulatorka. W moim przypadku (nowiutki laptop) okazało się, że pojemność baterii jest nawet ciut wyższa niż zadeklarował to producent. Jednak wartość Full charge capacity będzie się zmniejszała praktycznie z miesiąca na miesiąc i nawet mnie nie ominie kiedyś wymiana tego podzespołu 😉

 Przyjęło się, że jeżeli Full charge capacity spadnie poniżej połowy wartości Design capacity to nasza bateria klasyfikuje się już do wymiany.

Oczywiście to nie wszystkie ciekawe informacje jakie możemy wyciągnąć z naszego raportu. Usage history jest niczym innym jak raportem kiedy i na jakim zasilaniu pracował nasz laptop:

Bez nazwy 1 17 Najprostsza metoda na sprawdzenie zużycia baterii w laptopie

Tutaj taka mała ciekawostka. Mój laptop jest podłączony pod większy monitor i ciągle pracuje na zasilaniu zewnętrznym. Jednak sami widzicie, że laptop sam z siebie dba o to, by od czasu do czasu delikatnie rozładować wewnętrzną baterię. O dziwo, takie działanie wydłuża jej żywotność. Na kolumnę Active nawet nie patrzcie, mój sprzęt zazwyczaj działa 24/7 😉

Żywotność każdego akumulatora jest ograniczona i wcześniej czy później nadchodzi czas na wymianę całego podzespołu.

Bateria nadaje się do wymiany ? Gdzie szukać nowej ?

Jeżeli w waszym przypadku okazało się, ze bateria w waszym laptopie jest już na tzw. „dorżnięciu” warto rozważyć zakup nowego podzespołu.

Ceny nowych akumulatorków zależne są od marki i modelu laptopa jaki posiadacie. Może się ona wahać od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, więc warto skorzystać z porównywarki cen np. Ceneo.pl aby nie narażać się na niepotrzebne koszty. 

Z wymianą baterii w większości przypadków poradzicie sobie sami 😉

Jak bardzo te informacje były dla Ciebie przydatne ?

Kliknij w ikonkę aby ocenić ten wpis:

Średnia ocen 4.6 / 5. Liczba głosów: 28

Nikt jeszcze nie ocenił 🙁

4

avatar
2 Comment threads
2 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
DawcioKabsonhormon Recent comment authors

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

  Subksrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Dawcio
Gość
Dawcio

komenda nie działa bo podaje, że „Nieprawidłowe parametry — aby uzyskać Pomoc, użyj „/?”

hormon
Gość
hormon

W pliku o stanie baterii, u mnie nie wyświetla pojemności akumulatora. Pozostałe dane są widoczne.