Wyłączamy bądź kompletnie usuwamy aplikacje ze sklepu Microsoftu.

Giganci z Redmond zaimplementowali w Windows 10 funkcję wewnętrznego sklepu, z którego możemy pobierać i zarządzać aplikacjami. Jest to olbrzymi krok naprzód w Winzgrozie – teraz to system dba o stałe aktualizowanie naszego zestawu aplikacji. Drugą niewątpliwą zaletą sklepu jest fakt, że M$ przechowuje informacje o zainstalowanych przez nas aplikacjach, co ułatwia nam „zaaklimatyzowanie” się na innym komputerze (po zalogowaniu się do konta M$ system pobierze potrzebne nam narzędzia).

Niestety jak to w życiu bywa ta „miłość” do sklepu Microsoft Store szybko mija i wcześniej czy później chcemy pozbyć się tej usługi z systemu Windows. I to nie jest ważne, czy to z powodu obawy o nasza prywatność (w końcu nie od dzisiaj wiadomo, że Windows 10 nas śledzi na każdym kroku), czy też po prostu jesteśmy starymi wyjadaczami i takie udogodnienia są nam kompletnie niepotrzebne.

Dzisiaj przedstawiam wam trzy proste metody na pozbycie się sklepu i aplikacji UWP.

Kompletnie pozbywamy się Sklepu Windows i powiązanych z nim aplikacji za pomocą Powershell

Na pierwszy ogień idzie rozwiązanie, które stosuję osobiście. Czyli wywalenie całego tego „syfu” z mojej instalacji systemu Windows. Aby usunąć sklep Microsoft oraz wszelakie aplikacje, które głównie zaśmiecają system uruchamiamy Windows Powershell i wklepujemy:

Get-AppxPackage -AllUsers | Remove-AppxPackage

a Wyłączamy bądź kompletnie usuwamy aplikacje ze sklepu Microsoftu.

To polecenie usunie Sklep Windows wraz ze wszystkimi aplikacjami z niego pochodzącymi wszystkim użytkownikom w tym systemie. Aby dostosować zmiany tylko dla swojego konta wpisujemy:

Get-AppXPackage | Remove-AppxPackage

Możemy cofnąć wprowadzone zmiany wydając polecenie:

Get-AppXPackage *WindowsStore* -AllUsers | Foreach {Add-AppxPackage -DisableDevelopmentMode -Register "$($_.InstallLocation)\AppXManifest.xml"}

Spowoduje to ponowną instalacje sklepu Windows wraz z podstawowymi aplikacjami. Powyższą metodę można stosować również w przypadku próby rozwiązania problemów ze sklepem Windows.

Warto zaznaczyć, że wykorzystując tą metodę pozbywamy się również bardziej przydatnych aplikacji np. kalkulatora.  O usuwaniu niechcianych aplikacji za pomocą Powershell już kiedyś pisałem, więc zapraszam do poradnika 😉

Pozbywamy się aplikacji ze Sklepu Windows za pomocą oprogramowania third party.

Istnieje wiele aplikacji które zaledwie kilkoma kliknięciami pozwolą nam na usunięcie bloatware z systemu Windows. O tego typu aplikacjach pisałem już wcześniej, a najlepszym (moim zdaniem) jest O&O AppBuster

2019 02 27 11h25 57 Wyłączamy bądź kompletnie usuwamy aplikacje ze sklepu Microsoftu.

O&O AppBuster umożlwia również ponowną instalację aplikacji UWP więc szybko możemy przywrócić system do poprzedniego stanu.

Wyłączamy aplikacje ze sklepu Windows.

Na zakończenie chciałbym przedstawić wam najmniej inwazyjną metodę. Czyli po prostu wyłączenie UWP na danym koncie użytkownika. W tym celu posłużymy się edytorem rejestru.

Wciskamy zatem logo win Wyłączamy bądź kompletnie usuwamy aplikacje ze sklepu Microsoftu.+R i wpisujemy w polecenie Uruchamianie regedit:

regedit Wyłączamy bądź kompletnie usuwamy aplikacje ze sklepu Microsoftu.
Następnie nawigujemy pod klucz:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\WindowsStore

W którym tworzymy nową wartość DWORD (32 bitowa) o nazwie DisableStoreApps i nadajemy jej wartość 1

Bez nazwy 1 15 Wyłączamy bądź kompletnie usuwamy aplikacje ze sklepu Microsoftu.
Od teraz przy każdej próbie uruchomienia aplikacji UWP (łącznie ze sklepem)  system będzie wyświetlał komunikat:

Bez nazwy 1 16 Wyłączamy bądź kompletnie usuwamy aplikacje ze sklepu Microsoftu.
Aby przywrócić możliwość uruchamiania aplikacji UWP wystarczy usunąć stworzony przed chwilą klucz bądź nadać mu wartość 0 (zero).

Standardowo dla leniwych umieściłem gotowe wpisy *.reg dzięki którym możecie wyłączyć i wyłączyć aplikacje UWP dwoma kliknięciami.

To by było na tyle. Dziękuję za uwagę.

Jak bardzo te informacje były dla Ciebie przydatne ?

Kliknij w ikonkę aby ocenić ten wpis:

Średnia ocen 4.8 / 5. Liczba głosów: 5

Nikt jeszcze nie ocenił 🙁

Załączniki

avatar

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

  Subksrybuj  
Powiadom o