PoradnikiPC/Windows

Wyłączamy bądź kompletnie usuwamy aplikacje ze sklepu Microsoftu.

Giganci z Redmond zaimplementowali w Windows 10 funkcję wewnętrznego sklepu, z którego możemy pobierać i zarządzać aplikacjami. Jest to olbrzymi krok naprzód w Winzgrozie – teraz to system dba o stałe aktualizowanie naszego zestawu aplikacji. Drugą niewątpliwą zaletą sklepu jest fakt, że M$ przechowuje informacje o zainstalowanych przez nas aplikacjach, co ułatwia nam “zaaklimatyzowanie” się na innym komputerze (po zalogowaniu się do konta M$ system pobierze potrzebne nam narzędzia).

Niestety jak to w życiu bywa ta “miłość” do sklepu Microsoft Store szybko mija i wcześniej czy później chcemy pozbyć się tej usługi z systemu Windows. I to nie jest ważne, czy to z powodu obawy o nasza prywatność (w końcu nie od dzisiaj wiadomo, że Windows 10 nas śledzi na każdym kroku), czy też po prostu jesteśmy starymi wyjadaczami i takie udogodnienia są nam kompletnie niepotrzebne.

Dzisiaj przedstawiam wam trzy proste metody na pozbycie się sklepu i aplikacji UWP.

Kompletnie pozbywamy się Sklepu Windows i powiązanych z nim aplikacji za pomocą Powershell

Na pierwszy ogień idzie rozwiązanie, które stosuję osobiście. Czyli wywalenie całego tego “syfu” z mojej instalacji systemu Windows. Aby usunąć sklep Microsoft oraz wszelakie aplikacje, które głównie zaśmiecają system uruchamiamy Windows Powershell i wklepujemy:

Get-AppxPackage -AllUsers | Remove-AppxPackage

a

To polecenie usunie Sklep Windows wraz ze wszystkimi aplikacjami z niego pochodzącymi wszystkim użytkownikom w tym systemie. Aby dostosować zmiany tylko dla swojego konta wpisujemy:

Get-AppXPackage | Remove-AppxPackage

Możemy cofnąć wprowadzone zmiany wydając polecenie:

Get-AppXPackage *WindowsStore* -AllUsers | Foreach {Add-AppxPackage -DisableDevelopmentMode -Register "$($_.InstallLocation)\AppXManifest.xml"}

Spowoduje to ponowną instalacje sklepu Windows wraz z podstawowymi aplikacjami. Powyższą metodę można stosować również w przypadku próby rozwiązania problemów ze sklepem Windows.

Warto zaznaczyć, że wykorzystując tą metodę pozbywamy się również bardziej przydatnych aplikacji np. kalkulatora.  O usuwaniu niechcianych aplikacji za pomocą Powershell już kiedyś pisałem, więc zapraszam do poradnika 😉

Pozbywamy się aplikacji ze Sklepu Windows za pomocą oprogramowania third party.

Istnieje wiele aplikacji które zaledwie kilkoma kliknięciami pozwolą nam na usunięcie bloatware z systemu Windows. O tego typu aplikacjach pisałem już wcześniej, a najlepszym (moim zdaniem) jest O&O AppBuster

2019 02 27 11h25 57

O&O AppBuster umożlwia również ponowną instalację aplikacji UWP więc szybko możemy przywrócić system do poprzedniego stanu.

Wyłączamy aplikacje ze sklepu Windows.

Na zakończenie chciałbym przedstawić wam najmniej inwazyjną metodę. Czyli po prostu wyłączenie UWP na danym koncie użytkownika. W tym celu posłużymy się edytorem rejestru.

Wciskamy zatem logo win Jak wyłączyć raportowanie błędów w systemie Windows 10+R i wpisujemy w polecenie Uruchamianie regedit:

regedit
Następnie nawigujemy pod klucz:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\WindowsStore

W którym tworzymy nową wartość DWORD (32 bitowa) o nazwie DisableStoreApps i nadajemy jej wartość 1

Bez nazwy 1 15
Od teraz przy każdej próbie uruchomienia aplikacji UWP (łącznie ze sklepem)  system będzie wyświetlał komunikat:

Bez nazwy 1 16
Aby przywrócić możliwość uruchamiania aplikacji UWP wystarczy usunąć stworzony przed chwilą klucz bądź nadać mu wartość 0 (zero).

Standardowo dla leniwych umieściłem gotowe wpisy *.reg dzięki którym możecie wyłączyć i wyłączyć aplikacje UWP dwoma kliknięciami.

To by było na tyle. Dziękuję za uwagę.

Zostaw tutaj coś po sobie !

Kliknij na ikonkę aby ocenić ten wpis. W ten sposób motywujesz nas do dalszej pracy. Pozostawienie po sobie komentarza to też dobry pomysł 😉

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jeszcze nikt nie ocenił ;-(

Załączniki

Możesz również mnie wspomóc w rozwijaniu mojej pasji i tego bloga.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Wpisy, które mogą Ciebie zainteresować:

Jak sprawdzić maksymalną ilość obsługiwanej pamięci RAM przez płytę główną

Kabson

Jak odczytać dane z dysków Ext4/Ext3 w systemie Windows

Kabson

Jak zmapować dowolny folder jako dysk twardy

Kabson

Jak zwiększyć wielkość podglądu okien na pasku zadań Windows 10

Kabson

Zmieniamy wygląd Windows 10 aby przypominał Windows 7

Kabson

Instalujemy Windows na nośniku usb

Kabson

Zostaw komentarz


Obserwuj nasz blog !
Podaj swój adres email, by być informowanym na bieżąco o nowych artykułach pojawiających się na naszej witrynie.