Image default
PoradnikiPC/Windows

Jak zmusić Firefox’a do otwierania zakładek w nowych kartach.

Firefox może i stracił na popularności na rzecz przeglądarek opartych o silnik Chromium, jednak nie da się ukryć, że wciąż jest to bardzo popularna przeglądarka.

Ostatnio zostałem zaskoczony pytaniem “jak zmusić przeglądarkę Firefox do otwierania zakładek w nowych kartach” i o dziwo, odpowiedź nie jest aż tak oczywista…

Wydawać by się mogło, że powinniśmy poszperać w opcjach ognistego liska – nic bardziej mylnego! Mozilla Firefox nie posiada w standardowych opcjach takiego ustawienia. Jest to moim zdaniem dziwne (a nawet bardzo, taką funkcjonalność powinna mieć każda przeglądarka), gdyż aby uniknąć przeładowania przeglądanej strony musimy najpierw otworzyć nową (czystą) kartę i dopiero po jej aktywowaniu kliknąć w link z zakładek. Drugą metodą jest prawoklik na potrzebnej nam zakładce i wybranie stosownej opcji z menu. 

Przypomnę jeszcze, że Firefox otworzy automatycznie zakładkę w nowej karcie gdy trzymamy Ctrl przy kliku, ale to wszystko jest mało praktyczne. Dlatego dzisiaj przedstawiam wam metodę “zmuszenia” przeglądarki Firefox do otwierania zakładek w nowych kartach.

Aby tego dokonać musimy skorzystać z edytora ustawień. W pasku przeglądarki wpisujemy:

about:config

2019 05 24 14h15 30
Groźbę utraty gwarancji oczywiście ignorujemy – jest to klasyczny easter w przeglądarce Mozilli 😉 Nie oznacza to, że “ślepe” grzebanie w zaawansowanych opcjach przeglądarki nie spowoduje problemów z jej stabilnością – po prostu zmieniajcie te ustawienia, których działania jesteście pewni. Przypomnę jeszcze, że na moim blogu “popełniłem” kilka poradników o optymalizacji przeglądarki Firefox, zatem jeżeli chcecie trochę podłubać pod “maską” FF zapraszam do lektury 😉
Następnie w polu szukaj wpisujemy:

browser.tabs.loadBookmarksInTabs

2019 05 24 14h19 42
Zmieniajac wartość browser.tabs.loadBookmarksInTabs na true sprawimy, że Mozilla Firefox będzie otwierała zakładki zawsze w nowych kartach. Zmiany zostaną wprowadzone od razu, nie ma potrzeby na restart przeglądarki.

Jak widzicie wymuszenie na Firefox’ie otwieranie zakładek w nowych kartach jest banalne i naprawdę nie wiem, dlaczego autorzy tej aplikacji tak to nam utrudnili. 

Aby wyłączyć tą modyfikację, wystarczy wyżej podaną wartość przestawić z powrotem na false.

Możliwe, że taka opcja w końcu pojawi się w głównych ustawieniach przeglądarki, ale na razie musimy sobie radzić właśnie w ten sposób.

Na zakończenie mam małe pytanie do czytelników – korzystacie jeszcze z przeglądarki Firefox ?

Czy ten wpis okazał się dla Ciebie przydatny ?

Możesz go ocenić:

Średnia ocena: 4.7 / 5. Głosów: 7

Jeszcze nikt nie zagłosował ! Chcesz być pierwszy ?

Może cię zainteresować:

Optymalizujemy Firefox Quantum

Kabson

Jak uaktywnić easter egg w Firefox Quantum

iPOD

Wyłączamy opóźnione ładowanie kart po przywróceniu sesji w Firefox

Kabson

Całkowicie dezaktywujemy telemetrię w Firefox Quantum

Kabson

Uaktywniamy ukrytą funkcję robienia screenshotów w Firefox

Kabson

Jak włączyć WebRender w Mozilla Firefox ?

Kabson

1 komentarz

Avatar
Darek 2020-02-13 at 10:27

Jest jeszcze metoda (istnieje chyba od zawsze) kliknięcia środkowym przyciskiem, tym pod kółkiem 🙂

Odpowiedz

Zostaw komentarz


Obserwuj nasz blog !
Podaj swój adres email, by być informowanym na bieżąco o nowych artykułach pojawiających się na naszej witrynie.