PC/WindowsPoradniki

Jak zmusić Firefox’a do otwierania zakładek w nowych kartach.

Firefox może i stracił na popularności na rzecz przeglądarek opartych o silnik Chromium, jednak nie da się ukryć, że wciąż jest to bardzo popularna przeglądarka.

Ostatnio zostałem zaskoczony pytaniem „jak zmusić przeglądarkę Firefox do otwierania zakładek w nowych kartach” i o dziwo, odpowiedź nie jest aż tak oczywista…

Wydawać by się mogło, że powinniśmy poszperać w opcjach ognistego liska – nic bardziej mylnego! Mozilla Firefox nie posiada w standardowych opcjach takiego ustawienia. Jest to moim zdaniem dziwne (a nawet bardzo, taką funkcjonalność powinna mieć każda przeglądarka), gdyż aby uniknąć przeładowania przeglądanej strony musimy najpierw otworzyć nową (czystą) kartę i dopiero po jej aktywowaniu kliknąć w link z zakładek. Drugą metodą jest prawoklik na potrzebnej nam zakładce i wybranie stosownej opcji z menu. 

Przypomnę jeszcze, że Firefox otworzy automatycznie zakładkę w nowej karcie gdy trzymamy Ctrl przy kliku, ale to wszystko jest mało praktyczne. Dlatego dzisiaj przedstawiam wam metodę „zmuszenia” przeglądarki Firefox do otwierania zakładek w nowych kartach.

Aby tego dokonać musimy skorzystać z edytora ustawień. W pasku przeglądarki wpisujemy:

about:config

2019 05 24 14h15 30 Jak zmusić Firefoxa do otwierania zakładek w nowych kartach.
Groźbę utraty gwarancji oczywiście ignorujemy – jest to klasyczny easter w przeglądarce Mozilli 😉 Nie oznacza to, że „ślepe” grzebanie w zaawansowanych opcjach przeglądarki nie spowoduje problemów z jej stabilnością – po prostu zmieniajcie te ustawienia, których działania jesteście pewni. Przypomnę jeszcze, że na moim blogu „popełniłem” kilka poradników o optymalizacji przeglądarki Firefox, zatem jeżeli chcecie trochę podłubać pod „maską” FF zapraszam do lektury 😉
Następnie w polu szukaj wpisujemy:

browser.tabs.loadBookmarksInTabs

2019 05 24 14h19 42 Jak zmusić Firefoxa do otwierania zakładek w nowych kartach.
Zmieniajac wartość browser.tabs.loadBookmarksInTabs na true sprawimy, że Mozilla Firefox będzie otwierała zakładki zawsze w nowych kartach. Zmiany zostaną wprowadzone od razu, nie ma potrzeby na restart przeglądarki.

Jak widzicie wymuszenie na Firefox’ie otwieranie zakładek w nowych kartach jest banalne i naprawdę nie wiem, dlaczego autorzy tej aplikacji tak to nam utrudnili. 

Aby wyłączyć tą modyfikację, wystarczy wyżej podaną wartość przestawić z powrotem na false.

Możliwe, że taka opcja w końcu pojawi się w głównych ustawieniach przeglądarki, ale na razie musimy sobie radzić właśnie w ten sposób.

Na zakończenie mam małe pytanie do czytelników – korzystacie jeszcze z przeglądarki Firefox ?

Jak bardzo te informacje były dla Ciebie przydatne ?

Kliknij w ikonkę aby ocenić ten wpis:

Średnia ocen / 5. Liczba głosów:

Nikt jeszcze nie ocenił 🙁

Wpisy, które mogą Ciebie zainteresować:

Uruchamiamy przeglądarkę Firefox w trybie awaryjnym

Kabson

Przeglądamy zablokowaną zawartość forów bez rejestracji

Kabson

Przenoszenie profilu Firefox i Thunderbird

Kabson

Jak wyłączyć Skeleton UI w Mozilla Firefox

Kabson

Jak wyłączyć „tab warming” w Firefox Quantum.

Kabson

Restartujemy przeglądarkę Firefox z poziomu GCLI

Kabson

1 komentarz

Avatar
Darek 13 lutego 2020 at 10:27

Jest jeszcze metoda (istnieje chyba od zawsze) kliknięcia środkowym przyciskiem, tym pod kółkiem 🙂

Odpowiedz

Zostaw komentarz

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie strona http://variatkowo.pl używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z polityką plików cookies. Ok, rozumiem Czytaj więcej