PC/Windows Poradniki

Jak zgrać płytę Audio-CD na dysk twardy w postaci mp3

W dobie streamingu, chmurek i torrentów płyty Audio-CD odchodzą powoli do lamusa, jednak znam naprawdę wiele osób, które traktuje je jak obiekty kolekcjonerskie po prostu zapełniając swoje półki coraz to nowymi pudełkami. Zbieranie rzadkich wydań, czy też limitek to dość fajne zajęcie, jednak ciągłe żonglowanie płytkami aby ich posłuchać może być bardzo męczące. Dlatego też dzisiaj pokażę wam najprostszy sposób na zripowanie płyty Audio-CD do formatu mp3.

Pamiętajcie, że tak wykonane kopie własnych płyt są całkowicie legalne, o ile zgrane są na wasz własny użytek. Rozpowszechnianie utworów do których nie macie praw jest przestępstwem przez które możecie narobić sobie naprawdę wiele nieprzyjemności 😉

Co będzie nam potrzebne do zgrania zawartości płyty Audio-CD na dysk twardy ?

1) Program Exact Audio Copy – jest to darmowa aplikacja do zgrywania ścieżek Audio-CD na dysk twardy naszego PC. Aplikacja jest spolszczona, więc z jej obsługą raczej nikt nie będzie miał problemu.

2) Encoder Lame. EAC nie potrafi samodzielnie kompresować ścieżek audio do formatu mp3, potrzebny nam więc zewnętrzny encoder.

Instalujemy EAC a następnie zawartość archiwum Lame kopiujemy do głównego folderu EAC, domyślnie to:

C:\Program Files (x86)\Exact Audio Copy\

Konfiguracja Exact Audio Copy

Przy pierwszym uruchomieniu EAC odpali się nam prosty kreator. Właściwie możemy przez niego przeklikać (ustawienia, które domyślnie proponuje EAC są moim zdaniem najlepsze). Warto jedynie zwrócić uwagę na konfigurację Lame, a dokładniej- czy EAC odnalazł nasz encoder lame.exe.

Aby zwiększyć bitrate naszych mp3 po zakończeniu konfiguracji naciskamy klawisz F11 a następnie z rozwijanej listy zmieniamy przepływność bitów na 320 kBit/s:

Bez nazwy 1 1 Jak zgrać płytę Audio CD na dysk twardy w postaci mp3

Moim zdaniem 320 kBit/s w zupełności wystarczą do odtwarzania mp3 w przenośnych urządzeniach.

Zgrywamy płytę Audio-CD za pomocą Exact Audio Copy

Przechodzimy do sedna poradnika. Po włożeniu płyty AudioCD do napędu program powinien sam odczytać zawartość naszej płytki:

2019 05 07 16h28 35 Jak zgrać płytę Audio CD na dysk twardy w postaci mp3
Jak widać na screenie powyżej Exact Audio Copy nie przeczytał danych o utworach (nazwa, gatunek muzyki autor etc.) z mojej płytki Audio-CD. Stało się tak dlatego, że… nie posiadam napędu CD/DVD w swoim laptopie i na potrzebę tego poradnika po prostu „na szybko” stworzyłem obraz Audio-CD montując go do napędu wirtualnego. Trzeba sobie jakoś radzić 😉

Czytaj także:  Edytujemy ilość wyświetlanych pozycji na liście szybkiego dostępu (jump list)

Oczywiście Exact Audio Copy pozwala na edycję tagów, więc możemy dodać brakujące informacje o nagraniach:

2019 05 07 16h40 44 Jak zgrać płytę Audio CD na dysk twardy w postaci mp3

Gdy już wszystkie informacje znajdują się „na miejscu” wciskamy kombinację klawiszy Shift+F5 aby rozpocząć proces ripowania płyty Audio-CD:

Zrzut ekranu 4 Jak zgrać płytę Audio CD na dysk twardy w postaci mp3

Proces ten potrwa ok. kilka minut więc cierpliwości 😉

Dziękuję za uwagę, do następnego ! 

Jak bardzo te informacje były dla Ciebie przydatne ?

Kliknij w ikonkę aby ocenić ten wpis:

Średnia ocen / 5. Liczba głosów:

Nikt jeszcze nie ocenił 🙁

Subksrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie strona http://variatkowo.pl używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z polityką plików cookies. Ok, rozumiem Czytaj więcej