PC/Windows Poradniki

Jak wykonać tzw. „czysty rozruch” w systemie Windows 10

Czytelnicy [email protected] z pewnością wiedzą, że system Windows można uruchomić w trybie awaryjnym. Podczas takiego uruchomienia systemu ładowane są tylko niezbędne komponenty całkowicie pomijając „dodatki” firm trzecich.

Dzisiaj przedstawiam wam metodę na wykonanie tzw. czystego rozruchu systemu Windows 10.

Jest to praktycznie to samo co uruchomienie co w trybie awaryjnym, jednak w tym przypadku mamy trochę więcej kontroli nad tym, co i kiedy nasz system sobie załaduje w trakcie startu systemu.

Taki start pozwala na uporanie się z problemami z uruchomieniem i zdiagnozowanie który sterownik bądź usługa dodana po instalacji jakiejś aplikacji będzie utrudniała normalne działanie środowiska Windows.

Aby nie przedłużać, korzystając z kombinacji klawiszy Ctrl+Shift+Esc uruchamiamy menadżera zadań, w którym to przechodzimy do zakładki Uruchamianie. Z menu dostępnego pod prawoklikiem wyłączamy wszystkie programy startujące podczas uruchamiania systemu:

Bez nazwy 1 Jak wykonać tzw. czysty rozruch w systemie Windows 10

Następnie naciskamy kombinacje klawisze logo win Jak wykonać tzw. czysty rozruch w systemie Windows 10+R i w polu uruchomienie wpisujemy:

msconfig

msconfig Jak wykonać tzw. czysty rozruch w systemie Windows 10

Uruchomi to nam Konfiguratora systemu w którym klikamy na zakładkę Usługi, stawiamy ptaszka przy Ukryj wszystkie usługi firmy Microsoft.

Bez nazwy 1 1 Jak wykonać tzw. czysty rozruch w systemie Windows 10

Gdy z listy znikną nam usługi dostarczane przez Microsoft klikamy w przycisk Wyłącz wszystkie, zatwierdzamy i ponownie uruchamiamy system.

Teraz możemy uruchamiać pojedynczo usługi/programy startujące razem z systemem Windows i na spokojnie sprawdzić, która aplikacja powoduje nieoczekiwane problemy. To jest właśnie wyższość czystego rozruchu nad trybem awaryjnym Windows.

Jak wyłączyć czysty rozruch systemu ?

Musimy postąpić analogicznie jak w przypadku włączenia czystego rozruchu. Moim skromnym zdaniem warto się zastanowić które aplikacje mogą startować z systemem (zakładka Uruchamianie w menadżerze zadań) i niektóre z nich, takie jak java update, steam itp. pozostawić wyłączone. Pamiętajcie, że każda aplikacja uruchamiana razem z systemem spowalnia jego rozruch.

To by było na tyle w temacie czystego rozruchu systemu Windows. Jak widzicie jest to banalnie proste do wprowadzenia i z pewnością przyda się podczas diagnozowania która z zainstalowanych aplikacji „gryzie się” z resztą środowiska Windows.

Mam nadzieję, że komuś pomogłem. Do następnego 😉

Jak bardzo te informacje były dla Ciebie przydatne ?

Kliknij w ikonkę aby ocenić ten wpis:

Średnia ocen 4.3 / 5. Liczba głosów: 4

Nikt jeszcze nie ocenił 🙁

Wpisy, które mogą Ciebie zainteresować:

Usuwamy 'Foldery' z widoku Ten Komputer w Windows 10

Kabson

Usuwamy wybrane zakładki z właściwości plików i folderów.

Kabson

ClassicUI

Kabson

Wyłączamy automatyczną konserwację systemu Windows 10

Kabson

Wyłączamy indeksowanie plików gdy laptop działa na zasilaniu bateryjnym

Kabson

Jak wycentrować ikony na pasku zadań Windows 10

Kabson

avatar

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

  Subksrybuj  
Powiadom o

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie strona http://variatkowo.pl używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z polityką plików cookies. Ok, rozumiem Czytaj więcej