PC/Windows Poradniki

Usuwamy pozycje w podmenu „Nowy”w menu kontekstowym

Podmenu „Nowy” w menu kontekstowym umożliwia nam szybkie stworzenie nowego dokumentu, kontaktu czy też innego pliku. Jednak jeżeli w systemie zainstalowaliśmy kilka(naście) aplikacji które dodają swoje wpisy do tego podmenu szybko może okazać się, że podmenu jest za bardzo zaśmiecone. Dzisiaj zajmiemy się uporządkowaniem tego bałaganu.

Poniższy trick przetestowałem na najnowszej wersji systemu Windows 10, jednak ta metoda powinna działać na wszystkich wersjach systemu Windows od XP w górę.

W pierwszej kolejności musimy wiedzieć, jakie rozszerzenie ma nowo tworzony plik. W tym poradniku usunę wpis Autoit v3 Script, pochodzący z aplikacji Autoit:

Bez nazwy 4 Usuwamy pozycje w podmenu Nowyw menu kontekstowym 

Gdy nie mamy pojęcia jakie rozszerzenie posiada plik którego wpis chcemy usunąć Klikamy PPM i tworzymy nowy plik, którego wpis chcemy usunąć. Następnie rozszerzenie sprawdzamy we właściwościach pliku. Rozszerzenie, które mnie interesuje to .au3.

Bez nazwy 1 3 Usuwamy pozycje w podmenu Nowyw menu kontekstowym

Uruchamiamy edytor rejestru naciskając kombinację klawiszy logo win Usuwamy pozycje w podmenu Nowyw menu kontekstowym+R i w pole uruchamianie wpisujemy regedit:

regedit Usuwamy pozycje w podmenu Nowyw menu kontekstowym
I otwieramy klucz HKEY_CLASSES_ROOT. Teraz naszym zadaniem jest odnalezienie klucza o takiej samej nazwie, co wspomniane wcześniej rozszerzenie. Rozwijając klucz dalej, zobaczycie pod-klucz o nazwie ShellNew i to właśnie go musimy usunąć aby pozbyć się pozycji w naszym menu kontekstowym:

Bez nazwy 3 Usuwamy pozycje w podmenu Nowyw menu kontekstowym
Zanim jednak usuniecie ten klucz i jego wartości, warto najpierw kliknąć PPM i z menu wybrać Eksportuj. Stworzymy w ten sposób kopię zapasową klucza, na wypadek gdybyśmy chcieli go przywrócić. 

Tą samą metodą możecie również usunąć wpis Nowy > Kontakt (.contact) oraz Nowy > Skrót (.lnk). Z tych dwóch pozycji z pewnością nie korzystacie, więc rezydują tam po prostu bez sensu.

Jak widzicie uporządkowanie tego menu jest niezwykle proste. Wystarczy odrobina chęci oraz cierpliwości.

Przypominam, że napisałem już naprawdę wiele poradników za pomocą których dostosujecie menu podręczne do własnych potrzeb. Miłego czytania 😉

Jak bardzo te informacje były dla Ciebie przydatne ?

Kliknij w ikonkę aby ocenić ten wpis:

Średnia ocen / 5. Liczba głosów:

Nikt jeszcze nie ocenił 🙁

Wpisy, które mogą Ciebie zainteresować:

Resetujemy licznik zrzutów ekranu w Windows 10

Kabson

Usuwamy „Skanuj przy użyciu programu Windows Defender” z menu kontekstowego Windows 10

Kabson

Przywracamy klasyczne menu kontekstowe w Windows 11

Kabson

Przywracamy klasyczne przełączanie się pomiędzy oknami w systemie Windows 10

Kabson

Jak wyłączyć podgląd okien na pasku zadań w Windows 10

Kabson

Jak dodać dzień tygodnia do zegarka na pasku Windows

Kabson
Subksrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie strona http://variatkowo.pl używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z polityką plików cookies. Ok, rozumiem Czytaj więcej