PoradnikiPC/Windows

Usuwamy pozycje w podmenu “Nowy”w menu kontekstowym

Podmenu “Nowy” w menu kontekstowym umożliwia nam szybkie stworzenie nowego dokumentu, kontaktu czy też innego pliku. Jednak jeżeli w systemie zainstalowaliśmy kilka(naście) aplikacji które dodają swoje wpisy do tego podmenu szybko może okazać się, że podmenu jest za bardzo zaśmiecone. Dzisiaj zajmiemy się uporządkowaniem tego bałaganu.

Poniższy trick przetestowałem na najnowszej wersji systemu Windows 10, jednak ta metoda powinna działać na wszystkich wersjach systemu Windows od XP w górę.

W pierwszej kolejności musimy wiedzieć, jakie rozszerzenie ma nowo tworzony plik. W tym poradniku usunę wpis Autoit v3 Script, pochodzący z aplikacji Autoit:

Bez nazwy 4 

Gdy nie mamy pojęcia jakie rozszerzenie posiada plik którego wpis chcemy usunąć Klikamy PPM i tworzymy nowy plik, którego wpis chcemy usunąć. Następnie rozszerzenie sprawdzamy we właściwościach pliku. Rozszerzenie, które mnie interesuje to .au3.

Bez nazwy 1 3

Uruchamiamy edytor rejestru naciskając kombinację klawiszy logo win+R i w pole uruchamianie wpisujemy regedit:

regedit
I otwieramy klucz HKEY_CLASSES_ROOT. Teraz naszym zadaniem jest odnalezienie klucza o takiej samej nazwie, co wspomniane wcześniej rozszerzenie. Rozwijając klucz dalej, zobaczycie pod-klucz o nazwie ShellNew i to właśnie go musimy usunąć aby pozbyć się pozycji w naszym menu kontekstowym:

Bez nazwy 3
Zanim jednak usuniecie ten klucz i jego wartości, warto najpierw kliknąć PPM i z menu wybrać Eksportuj. Stworzymy w ten sposób kopię zapasową klucza, na wypadek gdybyśmy chcieli go przywrócić. 

Tą samą metodą możecie również usunąć wpis Nowy > Kontakt (.contact) oraz Nowy > Skrót (.lnk). Z tych dwóch pozycji z pewnością nie korzystacie, więc rezydują tam po prostu bez sensu.

Jak widzicie uporządkowanie tego menu jest niezwykle proste. Wystarczy odrobina chęci oraz cierpliwości.

Przypominam, że napisałem już naprawdę wiele poradników za pomocą których dostosujecie menu podręczne do własnych potrzeb. Miłego czytania 😉

Zostaw tutaj coś po sobie !

Kliknij na ikonkę aby ocenić ten wpis. W ten sposób motywujesz nas do dalszej pracy. Pozostawienie po sobie komentarza to też dobry pomysł 😉

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jeszcze nikt nie ocenił ;-(

Możesz również mnie wspomóc w rozwijaniu mojej pasji i tego bloga.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Wpisy, które mogą Ciebie zainteresować:

Usuwamy “Drukowanie 3D za pomocą programu 3D Builder” z menu kontekstowego

Kabson

Dodajemy skróty do aplikacji w menu kontekstowym

Kabson

Jak wyłączyć grę Dino Run w Google Chrome

Kabson

Jak uniemożliwić odinstalowanie wtyczki w Google Chrome ?

Kabson

Jak wyłączyć błyskawiczne blokowanie systemu (logo Win+L)

Kabson

Jak dodać własny program do polecenia Uruchamianie w Windows

Kabson

Zostaw komentarz


Obserwuj nasz blog !
Podaj swój adres email, by być informowanym na bieżąco o nowych artykułach pojawiających się na naszej witrynie.