PC/WindowsPoradniki

Diagnozujemy rozłączające się urządzenie USB

System Windows odtwarza specyficzny dźwięk, gdy podłączamy oraz odłączamy urządzenie USB. Zdarza się czasem, że ten dźwięk odtwarzany jest samoczynnie pomimo, że nic nie podłączamy/odłączamy od portów USB. Dzisiaj pokażę wam bardzo prosty sposób na sprawdzenie które z podłączonych urządzeń (bądź portów USB) sprawia ten problem.

Najprostszą metodą na zdiagnozowanie problemu jest skorzystanie z niewielkiej aplikacji USBDeview. Możecie ją pobrać ze strony głównej projektu, bądź naszego forum – wybór pozostawiam wam 😉

Po uruchomieniu aplikacja od razu wyszuka i wyświetli podłączone urządzenia USB:

2019 08 07 12h14 35 Diagnozujemy rozłączające się urządzenie USB

Teraz, klikamy w kolumnę connected tak aby wyświetlić wszystkie podłączone urządzenia jako pierwsze:

Bez nazwy 1 Diagnozujemy rozłączające się urządzenie USB
Następnie minimalizujemy program USBDeview i czekamy aż system odtworzy dźwięk usuwanego urządzenia USB. Zostanie ono wyświetlone jako odłączone. Na potrzeby testów po prostu odłączyłem mojego pendrive marki Kingston:

Bez nazwy 1 1 Diagnozujemy rozłączające się urządzenie USB
Mamy już winowajcę, ale co dalej ?

Powodów rozłączania USB może być kilka i ciężko mi napisać, co może powodować ciągłe rozłączanie.

Zazwyczaj (optymistycznie) w przypadku posiadania sprzętu mobilnego winowajcą jest oprogramowanie odłączające zasilanie do portów USB gdy te nie są w użyciu. W takim przypadku wystarczy przejść do takiej aplikacji i po prostu wyłączyć to ustawienie.

Możemy również uruchomić menadżer urządzeń (naciśnij logo win Diagnozujemy rozłączające się urządzenie USB+R i wybierz z listy menadżer urządzeń) następnie rozwinąć listę kontrolery uniwersalnej magistrali szeregowej i we właściwościach „delikwenta” sprawdzić, czy przypadkiem system ma pozwolenie na wyłączanie danego urządzenia w celu oszczędzania energii:

Bez nazwy 2 Diagnozujemy rozłączające się urządzenie USB

Drugą próbą „naprawy” jest sprawdzenie, czy podłączone urządzenie USB nie ma luzu/ nie jest wpięte „do końca”. Czasami nawet niewielki luz powoduje rozłączanie urządzenia USB.

Mniej optymistyczną wersją jest uszkodzone urządzenie USB, bądź problem z samym gniazdem. W pierwszym przypadku warto sprawdzić, czy dane urządzenie działa poprawnie w innym porcie. Jeżeli nie no to cóż… czeka nas  wydatek na nowy sprzęt.


Gorzej natomiast, jeżeli uszkodzeniu uległ sam port USB. W tym przypadku musimy udać się do dobrego serwisu komputerowego specjalizującego się w takich naprawach. Koszt wymiany portu USB waha się w przedziale 80 -150 cebulionów polskich.

Zamiast naprawy zepsutego portu możecie również rozważyć zakup hub’a USB. Jest to po prostu „rozgałęźnik” takiego portu.

fe06e786 7c42 41d0 b39a a536996037e2 Diagnozujemy rozłączające się urządzenie USB
W zależności od swojej konstrukcji, może on oferować nawet i 7 portów USB więc wpiąć możemy właściwie wszystkie potrzebne nam akcesoria. Wiele z tych urządzeń posiada własne zasilanie więc nie ma problemów nawet z podpięciem kilku dysków przenośnych. Wadą takiego rozwiązania jest fakt, że „dorabiamy” się kolejnych kabli na biurku, co z czasem bywa uciążliwe… 😉

Jak bardzo te informacje były dla Ciebie przydatne ?

Kliknij w ikonkę aby ocenić ten wpis:

Średnia ocen / 5. Liczba głosów:

Nikt jeszcze nie ocenił 🙁

Wpisy, które mogą Ciebie zainteresować:

Cztery proste metody na sprawdzenie typu tablicy partycji (GPT/MBR)

Kabson

Dobra alternatywa dla zalukaj.tv – Popcorn Time

Kabson

Testujemy pamięć RAM w 3 prostych krokach.

Kabson

Usuwamy pozycję „Włącz funckje BitLocker” z menu kontekstowego Windows

Kabson

Usunięcie zbędnych wpisów z menu kontekstowego

Kabson

Usuwamy dane z wolnej przestrzeni dyskowej w systemie Windows

Kabson

Zostaw komentarz

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie strona http://variatkowo.pl używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z polityką plików cookies. Ok, rozumiem Czytaj więcej