Dodając do naszego komputera nowy, większy dysk twardy laicy bardzo często instalują system na “nowo”. Zazwyczaj jest to bardzo pracochłonny proces, musimy wyszukać wszystkie sterowniki, skonfigurować nasze ulubione aplikacje i tak dalej…
Dzisiaj pokażę wam bardzo prosty patent na sklonowanie swojego systemu na nowy dysk twardy. Pisałem już kiedyś jak wykonać klon dysku za pomocą Ease US Todo Backup, jednak dzisiaj przedstawię wam znacznie prostszą metodę wykorzystującą programy dostępne w systemie.
W pierwszej kolejności musimy posiadać pendrive/przenośny dysk twardy na którym umieścimy obraz naszego systemu. Warto przed tym krokiem skorzystać z aplikacji “oczyszczającej” system ze zbędnych plików takim jak np. nasz polski Odkurzacz, bardziej znany CCleaner, ewentualnie skorzystać z ukrytych opcji narzędzia do oczyszczania dysku. Tworzony obraz systemu nie jest skompresowany, zatem naprawdę zależy nam na jak najmniejszej ilości śmieci które mogą się w nim znaleźć.
Narzędzie do tworzenia obrazów systemu umożliwia również nagranie obrazu na płyty DVD jednak odradzam tę opcję. Po pierwsze płyty dużo łatwiej jest uszkodzić, a po drugie… obraz systemu wraz z wszystkimi potrzebnymi nam aplikacjami potrafi ważyć nawet kilkadziesiąt gigabajtów.
Wykonamy kopię 1:1 zatem jeżeli nasz system wraz z aplikacjami zajmuje 30 GB to dokładnie tyle samo miejsca potrzebujemy na stworzenie naszego obrazu.
Następnie musimy stworzyć sobie bootowalny USB z instalatorem Windows (bądź posiadać płytę DVD). W trakcie przywracania systemu skorzystamy z narzędzi znajdujących się na tym medium. Tutaj napisałem jak w prosty sposób stworzyć taki pendrive z instalką Winzgrozy.
Tworzymy obraz systemu Windows 10
Jak już oczyściliśmy dysk ze zbędnych śmieci naciskamy +R i wpisujemy sdclt.exe
Uruchomi to nam od razu potrzebne narzędzie. Z prawej strony klikamy na Tworzenie obrazu systemu
Uruchomi to nam prosty kreator, w pierwszej kolejności wybieramy nośnik na którym zapiszemy obraz systemu:
Na następnym ekranie potwierdzamy wykonanie kopii:
Tworzenie obrazu systemu trochę potrwa, więc proponuję skorzystać z ładnej pogody i po prostu wyjść na dwór, ewentualnie skoczyć bo herbatkę 😉
Gdy posiadamy już kopię systemu oraz instalkę systemu odpinamy nasz stary dysk, zamieniamy go na nowy i uruchamiamy instalator Windows.
Przywracamy system korzystając z obrazu systemu
Na pierwszym ekranie standardowo naciskamy przycisk Dalej
A następnie na napraw komputer:
Teraz nie tracąc czasu klikamy na Rozwiąż problemy a następnie Odzyskiwanie obrazu systemu.
Uruchomi to nam potrzebne narzędzie w którym wybieramy obraz dysku z którego chcemy przywrócić system.
Sam przebieg przywracania systemu z obrazu jest banalnie prosty, więc nie będę was prowadził krok po kroku. Wystarczy czytać wyskakujące komunikaty. W razie problemów z tym procesem na wszystkie pytania odpowiem w sekcji komentarzy.
To by było na tyle. Dziękuję za wytrwanie do końca.
1 komentarz
Czekają mnie takie przenosiny w przyszłym tygodniu, zobaczymy jak mi pójdzie. Dzięki za instrukcję, mam nadzieję, że ogarnę 😀