PoradnikiPC/Windows

Jak ograniczyć użycie CPU przez Windows Defender

Blog 5

Windows Defender to dość niedoceniany antywirus, który stoi na straży integralności naszego systemu. Jeżeli nie zainstalowaliśmy żadnej innej ochrony antywirusowej to właśnie ten składnik systemu Windows dba o to, by w naszym systemie nie zadomowił się żaden szkodnik.

Nie będę się tutaj wywodził, czy ochrona zapewniana przez Windows Defender jest wystarczająca czy też nie. Spotkałem się z wieloma komputerami na których śmiga jedynie ten antywirus i to nawet od kilku lat nie przepuszczając żadnego syfu, więc wydaje mi się, że nie jest tak źle.

Antywirus od M$ działa sobie w tle, praktycznie nie obciążając naszego systemu. Jednakże, gdy pobieramy jakieś pliki nasz “kaganiec” uruchamia szybki skan aby sprawdzić, czy pobrane materiały nie zawierają kodu szkodliwego dla okienek. Dodatkowo, gdy komputer znajduje się w stanie bezczynności (jak np. oglądamy jakiś film, czy też po prostu odejdziemy od klawiatury) Defender rozpoczyna pełne skanowanie w wyszukiwaniu zagrożeń.

Jak łatwo wywnioskować Defender podczas swojej pracy potrafi dość znacząco obciążyć CPU. W czasie szybkich dysków SSD oraz mocnych procesorów jest to raczej mało odczuwalne, jednak osoby posiadające starsze sprzęty z pewnością będą zainteresowane ograniczeniem użycia CPU przez Windows Defender.

Jak ograniczyć użycie CPU przez Windows Defender ?

Jest to naprawdę bardzo proste. Wystarczy, że uruchomimy okno Powershell w trybie administratora i wklepiemy komendę:

Set-MpPreference -ScanAvgCPULoadFactor X

Bez nazwy 1 2
Gdzie pod X podstawiamy maksymalną procentową wartość użycia CPU przez antywirus. Domyślnie jest to 50% użycia procesora.

W razie potrzeby możecie zmniejszyć (bądź zwiększyć) ten limit. Podanie wartości zerowej (0) nie sprawi, że antywirus po prostu się dezaktywuje. Wartość 0 zdejmuje blokadę użycia procesora i Defender będzie czerpał tyle mocy obliczeniowej, ile jest mu aktualnie potrzebne.

Przypominam, że zmniejszenie użycia procesora przez Windows Defender wydłuży czas potrzebny na skanowanie plików, jednak przy starszych konfiguracjach praca na systemie stanie się odczuwalnie płynniejsza.

Osobiście korzystam z tej metody pracując na wirtualnych maszynach. Ograniczenie użycia cpu do 10% znacząco poprawia jakość emulacji “windowsa w windowsie”.

To by było na tyle. Dziękuję za uwagę.

 

Zostaw tutaj coś po sobie !

Kliknij na ikonkę aby ocenić ten wpis. W ten sposób motywujesz nas do dalszej pracy. Pozostawienie po sobie komentarza to też dobry pomysł 😉

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Jeszcze nikt nie ocenił ;-(

Możesz również mnie wspomóc w rozwijaniu mojej pasji i tego bloga.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Wpisy, które mogą Ciebie zainteresować:

Wyłączamy Windows Defender w Windows 10

Kabson

Usuwamy “Skanuj przy użyciu programu Windows Defender” z menu kontekstowego Windows 10

Kabson

2 komentarze

Avatar
infomiasto.eu 7 października 2019 at 14:35

U mnie bywa że proces bezczynności zajmuje 100% wykorzystania dysku i wtedy laptop działa tak że prawie nie reaguje na nic. Ale nie wiem co to może być.

Odpowiedz

Zostaw komentarz


Obserwuj nasz blog !
Podaj swój adres email, by być informowanym na bieżąco o nowych artykułach pojawiających się na naszej witrynie.