PoradnikiPC/Windows

Jak usunąć cache DNS w systemie Windows

Czy kiedykolwiek podczas przeglądania internetu pojawił się wam błąd DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN  bądź ERR_NAME_NOT_RESOLVE ? Zazwyczaj te kłopoty powoduje uszkodzone, bądź nieaktualne cache DNS w naszym systemie  i dzisiaj przedstawiam wam prosty sposób na naprawę tego błędu.

Czym jest pamięć podręczna DNS ?

Za każdym razem, gdy wpisujemy w pasek przeglądarki jakiś adres (bądź system samoczynnie się z nim łączy) Windows wykonuje zapytanie do zewnętrznego serwera DNS z prośbą o podanie adresu IP na jaki dany adres wskazuje. Jeżeli serwer DNS jest sprawny powinien dać naszej winzgrozie jasny i klarowny adres, z którym się połączymy.

Aby nie “męczyć” serwera DNS ciągłym zapytaniem o każdy adres, system przechowuje te informacje w pamięci podręcznej DNS. Skraca to czas potrzebny na połączenie się z adresem, gdyż pomijamy “pośrednika” w tym całym procesie jakim jest serwer DNS.

Oczywiście, może się zdarzyć że to serwer DNS naszego providera uległ awarii i to on nie odpowiada, ale na taką okoliczność napisałem już inny poradnik.

Jak podejrzeć jakie wpisy przechowujemy w pamięci podręcznej DNS ?

Aby podejrzeć jakie informacje przechowuje cache DNS w naszym systemie wystarczy uruchomić wiersz polecania jako administrator i wklepać formułkę:

ipconfig /displaydns

Jednakże, wyświetli to nam naprawdę wiele wpisów (właściwie, to poczujecie się jak w Matrixie…) więc znacznie lepszym pomysłem jest “wyplucie” tych danych bezpośrednio do pliku tekstowego.
Do tego posłużymy się następującym poleceniem:

ipconfig /displaydns >C:\dnscache.txt

Bez nazwy 1Wygeneruje to nam plik tekstowy dnscache.txt bezpośrednio na dysku C:\

Otwierając go zwykłym notatnikiem (bądź Notepad++ z którego sam korzystam) możecie się dowiedzieć naprawdę wiele o swoim systemie:

2019 11 02 13h08 12
Może was przerazić liczba adresów serwerów telemetrycznych, z jakimi komunikuje się system Windows. Jeżeli tak jak ja, nie chcecie być śledzeni możecie skorzystać z TenXPrivacy v2. Mojej autorskiej aplikacji, która blokuje możliwość łączenia się systemu z usługami tego typu.

Polecam również rozważyć przesiadkę na przeglądarkę Brave. Microsoft nas szpieguje okrutnie, jednak to firma z Mountain View chce wiedzieć o nas dokładnie wszystko 😉

No ale anonimowość w sieci nie jest istotą rzeczy tego wpisu, więc szybko przejdźmy do meritum.

Jak usunąć cache DNS w systemie Windows ?

Aby usunąć cache DNS w systemie Windows musimy uruchomić wiersz polecenia jako administrator i wpisać:

ipconfig /flushdns

Bez nazwy 1
Spowoduje to usunięcie pamięci o adresach IP i ponowne ich zbieranie przez nas system. 

Dziękuję za uwagę i do następnego ! (poradnika 😉 )

 

Zostaw tutaj coś po sobie !

Kliknij na ikonkę aby ocenić ten wpis. W ten sposób motywujesz nas do dalszej pracy. Pozostawienie po sobie komentarza to też dobry pomysł 😉

Średnia ocena 4 / 5. Liczba głosów: 1

Jeszcze nikt nie ocenił ;-(

Możesz również mnie wspomóc w rozwijaniu mojej pasji i tego bloga.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Wpisy, które mogą Ciebie zainteresować:

xMover – zapowiedź

Kabson

Cztery proste metody na sprawdzenie typu tablicy partycji (GPT/MBR)

Kabson

Kompresujemy wybrane foldery za pomocą Windows Compact Tool

Kabson

7 porad na start dla użytkowników systemu Windows 10

Kabson

Jak zablokować aktualizację systemu Windows 10 do Windows 11 ?

Kabson

GWX F*ck*r – Zapowiedź

Kabson
Subksrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie strona http://variatkowo.pl używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z polityką plików cookies. Ok, rozumiem Czytaj więcej