Oto 5 stron z których możecie pobrać stare gry zupełnie za darmo.

Nostalgia wśród graczy to naprawdę dziwna rzecz. Z jednej strony narzekamy na nowe gry i z łezką w oku wspominamy, że „kiedyś to było lepiej…” a patrząc na te starocie z innej perspektywy…

Większość gier z naszego dzieciństwa w chwili obecnej jest dla nas niegrywalna. I to nie tylko z powodu kompatybilności z Windows 10 którą można poratować np. DosBOX’em, stare gry po prostu nie wyglądają już atrakcyjnie i tylko zapaleńcy/hardcorowcy są w stanie w nie grać.

Jeżeli lubicie grać w stare gry, to dzisiaj mam coś ciekawego dla was.

Przedstawiam wam 5 najlepszych stron w sieci z których możecie pobrać stare gry zupełnie za darmo.

Co to jest abandonware i czy pobieranie jego jest legalne ?

Pojęcie abandonware pojawiło się w 1996 roku, gdy Peter Ringering założył (i prowadził) stronę poświęconą starym grom. Jego działalność została szybko zawieszona głównie z powodów prawnych, jednak pojęcie „porzuconego oprogramowania” na stałe zagościło w internecie. Abandonware w skrócie to jest oprogramowanie porzucone przez twórców bądź już nie rozwijane i nie są w stosunku niego dochodzone autorskie prawa majątkowe. Z prawnego punktu widzenia abandonware jest totalnym cyrkiem i właściwie nie wiadomo czy jest legalne, czy nie. W świetle polskiego prawa każda forma rozpowszechniania oprogramowania bez stosownej licencji stanowi naruszenie praw autorskich i grozi za to zbicie 4 liter, jednak problemem jest fakt, że nie wiadomo czy ktoś posiada jeszcze prawa do danego tytułu i jest w stanie się o nie upomnieć.

Z tego też powodu nie należy klasyfikować wszystkich starych gier jako abandonware. Niektóre z nich (np. produkcje nieistniejącego LucasArts, czy Bioware) wciąż objęte są prawami autorskimi.

Ustalmy zatem, że abandonware to umowne określenie starych gier, nam to powinno wystarczyć 😉 Dla dociekliwych polecam ten artykuł który powinien rozwiać wasze wątpliwości co do legalności porzuconego oprogramowania.

Lecimy zatem z tematem, oto 5 stron z których możecie pobrać stare gry zupełnie za darmo. Kolejność losowa 😉

Abandonware DOS

Abandonware DOS Download old PC games for DOS and Windows Oto 5 stron z których możecie pobrać stare gry zupełnie za darmo.

Jak sama nazwa wskazuje, jest to strona na której znajdziecie gry pod DOS’a, chociaż można „dokopać się” nawet do gier z Windows’a XP. Witryna posiada własną bazę poradników i solucji zatem przejście nawet najtrudniejszych tytułów nie powinno stanowić problemu. Warto zaznaczyć, że Abandonware DOS współpracuje z GOG.com i większość gier, które nie posiadają statusu abandonware możecie kupić właśnie w tym sklepie.

RGB Classic Games

classicrgb Oto 5 stron z których możecie pobrać stare gry zupełnie za darmo.

RGB Classic Games jest archiwum starych gier DOS jednak możemy znaleźć tu tytuły nawet na zapomniane CP/M-86. Pomimo ubogiej szaty graficznej, strona oferuje naprawdę olbrzymią bibliotekę gier a nawet umożliwia uruchomienie części z nich w emulatorze online.

My Abandonware

myabandonia Oto 5 stron z których możecie pobrać stare gry zupełnie za darmo.
Bardzo aktywnie rozwijana strona na której znajdziecie ponad 15 tysięcy starych gier. Większość z nich możecie uruchomić bez żadnych problemów w przeglądarce.

GamesNostalgia

gamesnostalgia Oto 5 stron z których możecie pobrać stare gry zupełnie za darmo.Serwis skupia się na grach wydanych pomiędzy 1985 – 1955. Gamesnostalgia nie oferuje jedynie „starych gier”. Wszystkie udostępnione tutaj archiwa dostarczane są wraz z emulatorem. Aby zagrać w tytuł wystarczy pobrać i rozpakować archiwum, a następnie uruchomić przygotowany plik wsadowy (*.bat). Sprawia to, że ogranie starych tytułów jest niezwykle łatwe.

Polish Abandonware

polishabandonware Oto 5 stron z których możecie pobrać stare gry zupełnie za darmo.

Polacy nie gęsi… chciałoby się rzec i swoją stronę mają 😉 Polish Abandonware jest prostym katalogiem gier, z którego możemy pobrać gry z naszego dzieciństwa i to na dodatek w polskich wersjach językowych.

Na koniec krótka lista podobnych stron, które można odwiedzić w poszukiwaniu starych gier do pobrania:

Oczywiście stron z abandonware jest w sieci znacznie więcej. Ja tylko przedstawiłem te, z których sam korzystam.

A wy drodzy czytelnicy, macie jakieś swoje witryny poświęcone temu zagadnieniu ?

Jak bardzo te informacje były dla Ciebie przydatne ?

Kliknij w ikonkę aby ocenić ten wpis:

Średnia ocen 3 / 5. Liczba głosów: 2

Nikt jeszcze nie ocenił 🙁

2

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Kabsonw300i Recent comment authors

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

  Subksrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
w300i
Gość
w300i

Osobiście najczęściej korzystam z emuparadise, ale nie jestem pewien czy można ją zaklasyfikować do tej samej grupy co stronki podane w artykule 😉
PS: bardzo fajna strona, dopiero ją odkryłem i to przypadkowo. Mam nadzieję, że będziecie ją dalej rozwijać 🙂