PC/WindowsPoradniki

Przyśpieszamy Firefox’a za pomocą rozszerzenia Faster Pageload

Dzisiaj pokażę wam na znaczne przyśpieszenie przeglądania stron w Firefox’ie. Tak wiem, że na tym blogu jest niewiele osób korzystających z liska ale… to jedna z moich ulubionych przeglądarek i uwielbiam o niej pisać 😉

Faster Pageload jest wtyczką której zadaniem jest przyśpieszenie naszego surfowania po internecie.  A robi to w bardzo prosty sposób. Autorzy wyszli z założenia, że czas który „tracimy” pomiędzy wskazaniem linku a jego kliknięciem można wykorzystać na wczytanie zawartości odnośnika w tle. W ten sposób ten niewykorzystany ułamek sekundy został wykorzystany na załadowanie interesującej nas treści. A przy obecnej prędkości „internetów” ten ułamek sekundy wystarczy na preload całej strony 😉

Co ważniejsze, umożliwia również na automatyczne wczytanie w tle zawartości wszystkich odnośników na wyświetlanej stronie co naprawdę przyśpiesza przeglądanie stron.

Faster Pageload – Instalacja i konfiguracja.

Instalacja dodatku jest banalnie prosta. Wystarczy odwiedzić oficjalną stronę rozszerzenia i dodać ją do przeglądarki Firefox.

Ale sama instalacja wtyczki nie wystarczy, musimy jeszcze poszperać w zaawansowanych ustawieniach przeglądarki, więc w pasku adresu wpisujemy:

about:config

Ignorujemy ostrzeżenie i zmieniamy dane w dwóch kluczach:

network.dns.disablePrefetchFromHTTPS zmieniamy na FALSE

network.predictor.enable-prefetch zmieniamy na TRUE:

Po czym uruchamiamy ponownie przeglądarkę.

Pozostało nam jedynie zajrzeć do opcji rozszerzenia:

Gdzie musimy zaznaczyć obie pozycje:

W ten sposób nasza przeglądarka będzie wyszukiwała wszystkie odnośniki w witrynie i ładowała ich zawartość w tle.

Faster Pageload – wrażenia.

Przyśpieszenie jest zauważalne już od pierwszych chwil po skonfigurowaniu rozszerzenia. Podstrony są dostępne niemal natychmiast, więc nie tracimy czasu na załadowanie się stron czy też aż przeglądarka nawiąże połączenie z serwerem. 

Nie wiem dlaczego, ale wtyczka widocznie przyśpiesza czas wczytywania kolejnych podstron w danej witrynie, linki zewnętrzne wydają się ładować trochę dłużej.

Faster Pageload w przeglądarce Chrome ?

Na koniec tego wpisu użytkownikom Chrome (czy też przeglądarek „chromopodobnych” jak np. Brave z  z którego często korzystam) polecam skorzystanie z rozszerzenia FasterChrome.

Te rozszerzenie robi prawie to samo co Faster Pageload, czyli stara się wczytać zawartość odnośnika po najechaniu na niego kursorem. Nie potrafi jednak wczytywać odnośników „z automatu”. Ponadto zauważyłem, że FasterChrome „psuje” niektóre odwiedzane przeze mnie strony więc…

… jeżeli chcecie przeglądarkę ze sprawnie działającym preloadem stron to najwyższy czas się pomyśleć o przesiadce 😉

Wpisy, które mogą Ciebie zainteresować:

Jak dodać loginy/hasła do menadżera haseł w Firefox.

Kabson

Restartujemy przeglądarkę Firefox z poziomu GCLI

Kabson

Jak wyłączyć Skeleton UI w Mozilla Firefox

Kabson

Przywracamy klasyczny wygląd strony about:config w Mozilla Firefox

Kabson

Pozbywamy się usługi Pocket w Firefox Quantum

Kabson

Jak włączyć kompresję pamięci w Windows 10/11

Kabson

Leave a Comment

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie strona http://variatkowo.pl używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z polityką plików cookies. Ok, rozumiem Czytaj więcej