Środowisko odzyskiwania systemu to naprawdę potężny zestaw narzędzi dzięki któremu możemy przywrócić nasze okienka do stanu używalności bez potrzeby reinstalacji całego systemu. To udogodnienie zostało zaprezentowane w Windows 8.1 i właściwie była to jedyna zaleta systemu w tej wersji 😉
Oczywiście środowisko odzyskiwania systemu może być wykorzystane jako “tylna furtka” przez osoby niepowołane, które chcą sobie pogrzebać w naszym systemie. Dzisiaj pokażę wam prosty sposób na wyłączenie środowiska odzyskiwania systemu (Windows RE) w Windows 10.
Operacja ta jest banalna do przeprowadzenia, wymaga jednak uprawnień administratora w systemie.
Jak dostać się do środowiska odzyskiwania w systemie Windows ?
Najszybszym sposobem jest metoda#1 z poradnika który już wcześniej napisałem, ewentualnie w polu uruchamianie wydajemy polecenie
Shutdown /r /o
Przeniesie to nas bezpośrednio do środowiska Windows RE.
Jak sprawdzić stan środowiska odzyskiwania w systemie Windows ?
Zanim pokażę wam w jaki sposób wyłączyć WinRE sprawdzimy aktualny stan środowiska odzyskiwania. W tym celu uruchamiamy wiersz poleceń jako administrator i w polu wklepujemy:
reagentc /info
Interesuje nas wpis Windows RE Status. W przypadku gdy wyświetli nam Enabled nasz system posiada włączone środowisko odzyskiwania.
Tak wyglądają nasze możliwości w przypadku, gdy środowisko odzyskiwania systemu jest aktywne:
Jak widzicie do naszej dyspozycji oddano naprawdę wiele opcji pozwalających uratować nawet najbardziej “rozgrzebany” system. Osobiście z tych pozycji korzystam często w moich serwisowych bojach 😉
Jak wyłączyć środowisko odzyskiwania systemu (Win RE) w Windows 10 ?
Aby wyłączyć WinRE w systemie Windows również uruchamiamy wiersz poleceń w trybie administratora i wpisujemy polecenie:
reagentc /disable
I to właściwie wystarczy aby wyłączyć środowisko odzyskiwania systemu. Teraz podczas awaryjnego uruchamiania systemu nasze możliwości (w opcjach zaawansowanych) zostały ograniczone do absolutnego minimum:
W przypadku próby odzyskiwania systemu, naszym oczom pokaże się komunikat “Nie można odnaleźć środowiska odzyskiwania”
Jak włączyć Środowisko odzyskiwania systemu w Windows 10 ?
Na zakończenie pozostało mi jedynie dodać, że wklepując:
reagentc /enable
Bezproblemowo przywrócimy Środowisko odzyskiwania w naszym systemie.
To by było tyle na dzisiaj, dziękuję za wytrwanie do końca 😉
4 komentarze
W najnowszych wydaniach Windows 10 Pro działających w domenie to niestety nie działa. Nawet jak jest Disabled to zwykły użytkownik może sobie uruchomić odzyskiwanie i uruchomić tryb awaryjny z obsługą sieci. Wtedy sam się zaloguje i ma dostęp do np. wcześniej zablokowanych portów USB.
Możliwe, że usunięto tą możliwość przy okazji jakiegoś update. Sprawdzę to jak znajdę czas na jakiejś wirtualce, bo pracuję na Win11.
Dzięki za info.
Nie wiem za co ktoś dał małą ilość gwiazdek. U mnie patent zadziałał super. Pozdrawiam.
Jeszcze się taki nie urodził, co by wszystkim dogodził 😉