Emulacja

Emulujemy gry z Wii U na PC (Cemu)

Konsola Nintendo Wii U zadebiutowała w 2012 roku. Wstyd się przyznać, ale kompletnie “przespałem” ten model Nintendo kompletnie się nim nie interesując. Dzisiaj postaram się wam wyjaśnić, w jaki sposób emulować gry z Wii U za pomocą Cemu.

Co będzie nam potrzebne do poprawnej emulacji Wii U na PC ?

W pierwszej kolejności pobieramy emulator Cemu. Możecie go pobrać z  głównej strony projektu. Niestety, sam emulator nam nie wystarczy i zanim go uruchomimy pobieramy Cemu hook.  Jest to paczka “usprawniająca” sam emulator dzięki której gry chodzą płynniej i starają się nie wywalać zbyt często 😉

Ważne by wersja Cemu hook była zgodna z wersją naszego emulatorka. W innym razie mogą was czekać problemy nawet przy konfiguracji emulatora.

Zawartość folderu Cemu hook kopiujemy do folderu głównego emulatora.

Cemu nie wymaga posiadania przez nas biosu konsoli więc po skopiowaniu Cemu hook jesteśmy gotowi do pierwszego uruchomienia emulatorrwa Wii U.

Cemu – podstawowa konfiguracja.

Podczas pierwszego uruchomienia emulatora wyskoczy nam takie okienko:

Bez nazwy 1

W którym koniecznie ustawcie swój folder mlc (1). Jest to folder w którym emulator będzie przechowywał zapisane stany gier, aktualizacje oraz DLC do naszych gier.

Następnie wskazujecie lokalizację do której będą znajdowały gry (2) oraz pobieracie community graphic pack (3).

Community graphic pack to nic innego, jak gotowy zestaw usprawnień do popularnych gier którym zajmiemy się nieco później.

Na kolejnym screenie warto jedynie zaznaczyć by Cemu sprawdzał automatycznie aktualizacje. Aplikacja jest wciąż rozwijana i naprawdę warto korzystać z jej najnowszej wersji. 

Cemu – wydajność.

Wydajność emulatora Wii U zależy głównie od naszego sprzętu i na tym polu niewiele możemy zdziałać. Warto jednak zmieni te dwa parametry w opcjach Debug:

customtimers
Sprawi to, że emulator powinien działać trochę szybciej, jednak nie spodziewajcie się cudów. Cemu ma naprawdę ciężkie zadanie, gdyż emuluje naprawdę mocny sprzęt.

Podczas testów okazało się, że zmiana Graphics Api (opcja znajduje się w Options > General Settings > Graphics) na Vulkan sprawiło, że gry są płynniejsze. Jeżeli wasza karta wspiera tą technologię warto się na nią przełączyć. W innym wypadku, pozostaje wam OpenGL.

Cemu – sterowanie.

cemuinputs

Sterowanie ustawiamy pod Options > Input settings. Cemu bez problemów obsługuje zarówno standardowe pady, klawiaturę oraz (jeżeli takie posiadacie…) Wii loty więc tutaj wybór pozostawiam Wam. Osobiście zalecam wykorzystanie jakiegoś pada, gdyż granie na klawiaturze mija się z celem. 

Cemu – instalujemy gry !

Przed zagraniem wybraną przez nas grę, musimy ją najpierw zainstalować. Może się zdarzyć, że wasza gra występuje z rozszerzeniem *.wud. Taki tytuł musicie najpierw rozpakować. Tutaj napisałem jak to zrobić.

Aby zainstalować grę wystarczy kliknąć na File > Install Game title, update or DLC. i wskazać plik meta.xml  znajdujący się w folderze /meta/ naszej gry.

W zależności od gry, musimy jeszcze w ten sam sposób doinstalować do niej aktualizacje oraz DLC. 

Po instalacji klikamy prawym przyciskiem myszy w oknie Cemu i wybieramy 

Cemu – gramy w gry !

Nic już nie stoi na przeszkodzie abyśmy przetestowali wydajność naszego PC i po prostu uruchomili jakąś grę.

Nie zdziwcie się jednak, że początkowo każda gra będzie wam strasznie spowalniać. Cemu musi rekompilować sobie shadery dla każdego nowego obiektu w grze.  Proces ten jest jednorazowy, więc ponownie odwiedzając np. etap w Yoshi Wooly World nie uświadczymy tego efektu 😉

Cemu – graphics packs.

Zostało mi omówić jedyną opcję, na którą warto zwrócić jeszcze uwagę. Klikając ppm na wybranej przez nas grze z menu podręcznego mamy dostęp do w/w graphics packs

2020 11 05 18h24 52
Na przykładzie Bayonetty 2 możemy m.in. zmniejszyć rozdzielczość cieni oraz zastosować kilka patchy aby gra wyświetlała się poprawniej. Zmiana rozdzielczości cieni/gry wpływa na szybkość emulacji więc warto odznaczyć  “to i owo” jak gra niemiłosiernie nam spowalnia.

W co grać na Cemu ?

Biblioteka Wii U jest na tyle bogata, że każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Problemem będzie raczej prędkość emulacji, gdyż niektóre gry do płynnego działania wymagają od nas posiadania mocarnych podzespołów.

Oto moje typy:

  • Donkey Kong Country: Tropical Freeze
  • New Super Mario Bros. U
  • The Legend of Zelda: Twilight Princess HD
  • Super Mario Maker
  • The Legend of Zelda: The Wind Waker HD
  • The Legend of Zelda: Breath of the Wild
  • Pikmin 3
  • Yoshi’s Woolly World

To by było na tyle. Dziękuję za uwagę.

Czy ten wpis okazał się dla Ciebie przydatny ?

Możesz go ocenić:

Średnia ocena: 4.6 / 5. Głosów: 5

Jeszcze nikt nie zagłosował ! Chcesz być pierwszy ?

Może cię zainteresować:

Emulujemy NeoGeo Pocket na PC (NeoPop)

Kabson

5 najlepszych emulatorów Nintendo 64

Emumaniak

Dodajemy okładki do gier na DuckStation

Kabson

RetroArch – emulator do wszystkiego !

Kabson

Emulujemy gry z Dreamcast na PC (Redream)

Kabson

Gramy myszką i klawiaturą na emulatorze Playstation 2 (PCSX2)

Kabson

Zostaw komentarz


Obserwuj nasz blog !
Podaj swój adres email, by być informowanym na bieżąco o nowych artykułach pojawiających się na naszej witrynie.