PoradnikiPC/Windows

Jak tworzyć miniaturki obrazów thumbs.db jednym kliknięciem.

Jak z pewnością wiecie system Windows automatycznie generuje miniaturki obrazów gdy przeglądamy te za pomocą eksploratora plików. System korzysta z miniaturek z bardzo prostego powodu. Odniesienie się do pliku thumbs.db (bo właśnie tutaj Windows przetrzymuje wygenerowane miniaturki) jest znacznie szybsze niż ciągłe wczytywanie zdjęć, które w dzisiejszych czasach potrafią zajmować nawet kilkadziesiąt megabajtów na jeden plik. 

W założeniach twórców Winzgrozy, generowanie miniaturek nie powinno być uciążliwe dla nas, użytkowników. Jeżeli jednak (tak jak ja) jesteście bałaganiarzami, którzy wszystkie swoje zdjęcia przechowują w jednym folderze z pewnością zauważyliście, że systemowy eksplorator plików niemiłosiernie potrafi “zamulić”  w trakcie wyświetlania kolekcji zdjęć. Dzieje się to właśnie dlatego, że Windows jest zajęty generowaniem miniaturek co spowalnia eksplorator plików, bądź potrafi go całkowicie zawiesić.

Dlatego dzisiaj chciałbym zaprezentować wam prosty sposób na zbudowanie bazy thumbs.db bez potrzeby mozolnego przeglądania zdjęć znajdujących się w naszych folderach.

Jak tworzyć miniaturki obrazów thumbs.db jednym kliknięciem ?

Aby znacznie przyśpieszyć przeglądanie naszych zdjęć w eksploratorze plików systemu Windows musiumy skorzystać z darmowego programu WinThumbsPreloader.

Jest to naprawdę prosta aplikacja która do naszego menu podręcznego dodaje nową pozycję nazwaną właśnie WinThumbsPreloader:

poprawione

Zatem aby stworzyć gotową bazę miniaturek wystarczy wskazać folder i wybrać pozycję Przeładuj miniaturki, by stworzyć “gotowca” bez powolnego przeglądania naszych zbiorów.

Rekurencyjne przeładowanie miniaturek służy do dodania do istniejącej już bazy thumbs.db tylko nowych (bądź zmienionych) zdjęć w danym folderze.

Niezależnie od wybranej przez nas opcji WinThumbsPreloader pokaże nam prosty pasek postępu:
2020 11 24 13h16 36
Po zakończeniu operacji nawigowanie po folderze ze zdjęciami będzie z pewnością szybsze i znacznie płynniejsze.

Podsumowując dzięki WinThumbsPreloader jesteśmy w stanie przebudować bazę thumbs.db bez potrzeby “przewijania” naszych zbiorów w eksploratorze plików. 

Dociekliwych zapraszam również do tego poradnika, w którym pokazałem jak pozbyć się plików thumbs.db z systemu Windows, oraz prosty patent na podgląd zawartości tego typu plików.

Na zakończenie tego prostego wpisu umieszczam w załączniku spolszczenie menu kontekstowaego WinThumbsPreloader. Wystarczy je pobrać, wypakować z archiwum i scalić z własnym rejestrem.

 

Zostaw tutaj coś po sobie !

Kliknij na ikonkę aby ocenić ten wpis. W ten sposób motywujesz nas do dalszej pracy. Pozostawienie po sobie komentarza to też dobry pomysł 😉

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jeszcze nikt nie ocenił ;-(

Załączniki

Możesz również mnie wspomóc w rozwijaniu mojej pasji i tego bloga.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Wpisy, które mogą Ciebie zainteresować:

7 pomysłów na żarty dla pececiarza na Prima aprilis

Kabson

Aktywujemy klasyczną przeglądarkę zdjęć w systemie Windows 10

Kabson

Analizujemy folder WinSXS i usuwamy z niego zbędne elementy

Kabson

Przywracamy klasyczne przełączanie się pomiędzy oknami w systemie Windows 10

Kabson

Jak zmienić miniaturkę w pliku wideo w Windows

Kabson

Wybieramy optymalny rozmiar alokacji dla naszych dysków.

Kabson

Zostaw komentarz

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie strona http://variatkowo.pl używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z polityką plików cookies. Ok, rozumiem Czytaj więcej