#RETRO

Doom Troopers (1995)

Blog 4

Dzisiaj chciałbym wam przedstawić mało znaną (na polskie realia) grę z konsoli super Nintendo, która śmiało mogłaby konkurować z niejedną Contrą a mianowicie Doom Troopers.

Gra została wydana w 1995 roku przez Adrenalin Entertainment i na polskim rynku gdzie niestety SNES nie królował niemal nikt o niej nie słyszał. A szkoda bo Doom Troopers to bardzo fajnie wykonana strzelanka z którą moim skromnym zdaniem naprawdę warto się zapoznać.

Powinienem tu również napisać, że Doom Troopers bazuje na grze karcianej Mutant Chronicles, ale nawet ja musiałem się posiłkować Wikipedia by wyłapać te powiązanie. Po prostu ponownie wychodzi polska zaściankowość, u nas z tego typu karcianek popularny był jedynie Magic: The Gathering (w którego sam grałem) i właściwie nic więcej.

Fabuła w grze jak na prostą strzelaninę przystało jest banalna do bólu. Po prostu wcielamy się w super żołnierza oddelegowanego przez dowództwo do rozwalenia wszystkiego co chce nam zrobić kuku. Z pamięci mogę wymienić co najmniej 10 tytułów podobnych fabularnie, więc co takiego w Doom Troopers przyciąga uwagę ?

Ano, rozgrywka. Przypominam, że w tamtych latach na konsole Super Nintendo wychodziły głównie “grzeczne” tytuły, takie jak Zelda, Kirby i inne Mariany a Doom Troopers  jest naprawdę brutalna.

Firma postawiła na gore w najczystszej postaci. Kierując bohaterami jesteśmy w stanie odstrzelić głowy i urywać różne kończyny wrogom. Tego się na SNESIE nie spodziewaliśmy 😉 A to wszystko w akompaniamencie naprawdę dopracowanych odgłosów wystrzałów, a nie jakichś “pierdu pierdu” z konkurencyjnej Contry 😉 Gra również oferuje kilka niezapomnianych patentów, typu wykorzystanie trucheł oponentów jako swoistych platform do skakania. Pomysłowe to i widowiskowe zarazem.

Niestety wykonanie gry jest trochę nierówne. O ile autorzy postarali się by animacja bohaterów i podstawowych wrogów składała się z pokaźnej liczby klatek, tak niektórzy bossowie są sztywni jak nie powiem co…

Ta sama uwaga dotyczy plansz na których eksterminujemy przeciwników.  Część etapów które przebiegniemy w akompaniamencie wystrzałów i odgłosów lejącej się posoki jest naprawdę nieźle wykonana jak na 1995 rok. Jednak kilka etapów, a właściwie ich odcinki są wykonanie na kolanie. Wydaje mi się że autorzy musieli przerzucić część mocy obliczeniowej służącej generowaniu plansz gdzie indziej i wyszło jak wyszło. 

Ogólnie wykonanie Doom Troopers pomimo kilku wpadek może się podobać.

Galeria Doom Troopers:

Sterownie w grze jest dość intuicyjne, w końcu to tylko platformówka. Mi osobiście sprawiali problemy przeciwnicy umiejscowienie wyżej/niżej niż nasz bohater. Chwilę czasu zajęła mi nauka ich eksterminacji.  Ale winę za to obarczam moje zgrabiałe od wieku palce. 

No to wersję na SNESA mamy z głowy a muszę jeszcze napisać, że Doom Troopers wydano również na konkurencyjną konsolę Sega Mega Drive.

Naprawdę nie wiem dlaczego, ale wersja na Segę jest znacznie płynniejsza zaś sama rozgrywkę przyspieszono (tak na oko) o jakieś 20 procent. Sprawia to, że gra się znacznie dynamiczniej i właściwie wyszłoby to grze. A plus ale… no właśnie.

Ciężko mi jest polecić wersję z tego z powodu etapów platformowych gdzie łatwiej jest wymierzyć skok w wolniejszej wersji gry. Po prostu w wersję na Super Nintendo gra się jakoś tak bardziej bezstresowo.

Szybki gameplay:

Doom Troopers dzisiaj.

Wydaje mi się, że warto zobaczyć ten klon Contry. Grę można przejść w niecałe pół godziny i jest świetnie emulowana na emulatorze Snes 9x.

Zostaw tutaj coś po sobie !

Kliknij na ikonkę aby ocenić ten wpis. W ten sposób motywujesz nas do dalszej pracy. Pozostawienie po sobie komentarza to też dobry pomysł 😉

Średnia ocena 4.5 / 5. Liczba głosów: 2

Jeszcze nikt nie ocenił ;-(

Wpisy, które mogą Ciebie zainteresować:

Polacy nie gęsi: Lew Leon (1996)

Kabson

Terminator 2: Judgment Day – Chess Wars (1993)

Kabson

Big Fight: Big Trouble In The Atlantic Ocean (1992)

Kabson

Alien Resurrection (2000)

Kabson

FX Fighter (1995)

Kabson

The Punisher (1993)

Kabson

Zostaw komentarz


Obserwuj nasz blog !
Podaj swój adres email, by być informowanym na bieżąco o nowych artykułach pojawiających się na naszej witrynie.