Poniżej przedstawiam wam trzy proste metody na sprawdzenie jaki system partycjonowania jest wykorzystywany na dysku.
Co to jest tablica partycji ?
W dość dużym skrócie: jest to sposób przechowywania danych o rozmieszczeniu partycji na danym dysku, czyli jak dysk jest podzielony, na partycje jakich rozmiarów etc…
System Windows i starsze okienka instalowały się na partycji MBR zaś nowsze systemy 64 bitowe na 99.9% instalowane są wyłącznie na tablicach GPT.
Master Boot Record (MBR) na obecne warunki jest przestarzały (powstał jeszcze w latach osiemdziesiątych) i uniemożliwia nam stworzenie partycji większych niż 2 terabajty. Ponadto maksymalna ilość partycji głównych jaką jest w stanie obsłużyć wynosi jedynie cztery. W obecnych czasach gdy pojemność dysków montowanych w komputerach stacjonarnych potrafi przekroczyć nawet 10 TB wiadomym jest, że potrzebujemy innej metody partycjonowania dysku niż MBR.
Kolejną przewagą GPT nad MBR jest również to, że GPT zapisuje dwie kopie nagłówka GPT przez co zapewnia pewniejszą ochronę danych przed uszkodzeniem. Dlatego właśnie warto stosować partycjonowanie GPT również na dyskach, których pojemność nie przekracza bariery 2 TB.
Tyle wstępu… oto cztery metody na sprawdzenie z jakiego typu partycji korzysta nasz dysk twardy:
I. Wykorzystujemy PowerShell.
Wystarczy uruchomić powłokę i wklepać polecenie
get-disk
Natychmiast otrzymamy informacje z jakiego typu partycji korzysta nasz dysk:
II. Wykorzystujemy wiersz poleceń.
Uruchamiamy wiersz poleceń i wklepujemy:
diskpart
a następnie:
list disk
Jeżeli dysk korzysta z partycji GPT będzie on oznaczony gwiazdką:
III. Wykorzystujemy przystawkę zarządzanie dyskami.
Naciskamy logo WIN+X i z z menu wybieramy zarządzanie dyskami. Klikając na właściwości dysku, a następnie odwiedzając zakładkę woluminy otrzymamy potrzebne nam informacje:
IV. Wykorzystujemy Menadżer urządzeń.
Na zakończenie wykorzystamy menadżer urządzeń aby sprawdzić z jakim typem partycjonowania mamy do czynienia. Aby jak najszybciej włączyć menadżera urządzeń naciskamy logo WIN+X i z menu wybieramy Menadżer urządzeń.
Z rozwijanej listy wybieramy Stacje dysków, następnie wybieramy nasz dysk i klikając prawym przyciskiem myszy sprawdzamy jego właściwości. Teraz wystarczy przejść do zakładki woluminy i kliknąć w przycisk Wypełnij aby uzyskać potrzebne nam informacje:
To by było na tyle. Dziękuję za uwagę.