FM Towns to seria komputerów produkowanych przez Fujitsu w latach 1989 – 1997. Sprzęt posiadał standardowo wbudowany czytnik płyt CD co w tamtych latach było naprawdę nowatorskie.
Komputery FM Towns były całkiem sprytnie zaprojektowane. DOS oraz sterowniki do napędu CD znajdowały się w pamięci ROM urządzenia, co pozwalało mu bootować płyty bezpośrednio po włączeniu zasilania. Fujitsu zaprojektowało również TownOS, czyli własny system operacyjny pod swoje komputery przypominający nieco wczesne wersje Windowsa.
Ten sprzęt praktycznie nieosiągalny w Europie, więc postanowiłem dzisiaj naskrobać poradnik o UNZ – czyli emulatorze FM Towns.
Co będzie nam potrzebne do emulacji FM Towns na Windows ?
- Emulator UNZ
- Biosów konsoli.
- Obrazów płyt (bądź romów gier) – poradźcie sobie sami ;p
- Programu emulującego napęd CD. Możecie skorzystać z DAEMON Tools, bądź ImDisk Toolkit.
- (opcjonalnie) niektóre gry potrzebują jeszcze dyskietki. Obraz dyskietki kompatybilny z tym emulatorem umieściłem w załączniku poniżej tego wpisu.
Konfiguracja UNZ
Emulator jest naprawdę banalny w konfiguracji. W pierwszej kolejności musicie wypakować pliki biosów bezpośrednio do głównego folderu emulatora. Następnie uruchamiamy Unz.exe i przechodzimy pod Settings > Property…
Wystarczy poustawiać wszystko tak jak na screenach poniżej i cieszyć się emulacją:
Zakładka General:
Wybieramy FM Towns II UX i ustawiamy jej 10 MB pamięci operacyjnej. To powinno zapewnić nam największą kompatybilność emulatora z romami gier.
Zakładka Video:
Zaznaczamy jedynie Enable high-resolution and fullcolor.
Zakładka Resolution:
Tutaj musimy ustawić wyświetlanie na 32bpp. Rozdzielczość radzę zostawić tak jak na screenie.
Zakładka Sound:
Stawiamy ptaszka przy Enable MIDI Output i z listy rozwijanej wybieramy Microsoft GS Wavetable Synth.
Zakładka CD-ROM 1
Wybieramy literę napędu wcześniej utworzonego w naszym emulatorze napędów.
Niestety o ile konfiguracja emulatora jest niezwykle banalna to już uruchomienie gier to sztuka sama w sobie. Część z nich ładuje się po prostu montując obraz płyty w napędzie, część z nich wymaga instalacji na dysku twardym który musimy sobie utworzyć, inne zaś z kolei… wymagają dysku startowego.
Te “kłopoty” spowodowane są tym, że komputerów FM-T wyszło coś ponad 10 modeli, zaś najprostszym w emulacji jest próba przerobienia komputera klasy PC w konsolę zwaną jako FM Towns Marty:
Przypominam, że podobna próbę przeprowadzono również z Amigą CD32 i… jej historia potoczyła się podobnie.
Na popularność tej konsoli miała również zaporowa cena. FM Towns Marty oferowana była za równowartość 600 $ co na dzień dobry zabiło potencjalną grupę odbiorców. Z tego też powodu jest teraz gratką dla kolekcjonerów ;-).
Niestety dla nas, większość gier na emulowany sprzęt jest dostępna wyłącznie w języku angielskim. Więc emulacja FM Towns w naszym kraju jest de facto sztuką dla sztuki.
Na koniec wrzucam prostą galerię gier na ten sprzęt:
Jak widzicie, większość z prezentowanych tytułów zostało wydanych również na inne łatwiejsze w uruchomieniu systemy, więc wybór czy pobawić się emulatorem UNZ pozostawiam wam.