PoradnikiPC/Windows

Wybieramy optymalny rozmiar alokacji dla naszych dysków.

Z pewnością nie raz formatując dysk twardy spotkaliście się z możliwością wyboru rozmiaru alokacji na nowo tworzonej partycji. Ale czym właściwie jest rozmiar alokacji i jaką wartość powinniśmy wybrać formatując nowy dysk ?

Odpowiedź na pierwsze pytanie jest banalnie prosta. Rozmiar alokacji danych to nic innego, jak najmniejszy możliwy rozmiar przechowywanego przez nas pliku.

Odpowiedź na drugie pytanie nie jest już takie oczywiste.

Posłużmy się porównaniem. Wyobraźcie sobie, że nasz dysk twardy to taki “regał” magazynowy na którym umieściliśmy pudełka o takich samych wielkościach celem przechowywania różnych rzeczy np. pożywienia. Jeżeli mamy np. 30 litrowe pojemniki i dajmy na to 45 litry bigosu do przechowania to logiczne jest, że zużyjemy dwa pojemniki. Jeden z nich będzie wypchany po brzegi, drugi zaś tylko w połowie.

Teraz jak na ten sam regał chcemy położyć np. śmietanę. Wiadomo, że nie dodamy ją do bigosu tylko weźmiemy kolejne pudełko tracąc tym samym przestrzeń z połowy poprzedniego pudełka. I proszę nie pisać, że w połowie pusty pojemnik możemy później uzupełnić innym bigosem – to tak nie działa 😉

Dlatego też jeżeli rozmiar jednostki alokacji ustawimy na np. 1024 kb (czyli megabajt) i spróbujemy zapisać nawet najmniejszy plik tekstowy to będzie on właśnie zajmował minimum 1024 kb. Wybranie zbyt dużego rozmiaru alokacji do przechowywania wielu małych plików szybko spowoduje, że dysk zacznie pękać w szwach pomimo przechowywania niewielkiej ilości danych.

Pomyślicie zatem, że najlepiej jest ustawić jak niemniejszy rozmiar alokacji, by straty na pojemności były jak najmniejsze ?

Powróćmy do porównania dysku z regałem. Zdejmujemy z niego 30 litrowe pojemniki zastępując je 5 litrowymi. Ponownie bierzemy 45 litrów bigosu i próbujemy go “upchać” na regał. W tej sytuacji zajmiemy aż 9 pojemników jednak przy układaniu ich na regał okaże się, że musimy je postawić pomiędzy pojemnikami z inną zawartością.

Dokładnie to samo dzieje się przez cały czas z plikami na naszych dyskach. Mała rozmiar jednostki alokacji sprawia, że duże pliki szybko podlegają fragmentacji przez co odczytanie ich z dysku można porównać do zabrania z regału kilku pojemników z bigosem jednocześnie. Oczywiście, że się da ale musimy trochę “polatać” rączkami po regale.

Dokładnie taką samą pracę wykonują głowice na dysku “mieląc” dyski w poszukiwaniu potrzebnych nam danych. Oczywiście możecie powiedzieć, że przecież można ustawić pojemniki z tą samą zawartością obok siebie by zmniejszyć czas potrzebny nam do zebrania odpowiedniej ilości bigosu. To właśnie nazywa się w informatyce defragmentacją dysku 😉

Zatem jaki rozmiar bloku alokacji będzie najbardziej optymalny dla nas ?

Systemowa partycja, oraz ewentualne partycje na których przechowujemy programy i gry powinna być ustawiona na wartość domyślną. Natomiast dyski “magazyny” przechowujące np. nasze zbiór filmów czy zdjęcia śmiało możecie podnieść do 512-2048 kb. Zwiększymy tym samym wydajność dysku przez mniejszą liczbę bloków do wyszukania.

Na zakończenie podpowiem wam, że zmiana wielkości bloku alokacji w przypadku dysków SSD nic nie poprawi ich wydajności, zatem nawet nie ma sensu sobie tym głowę zawracać.

Dziękuję za uwagę. Aż zgłodniałem pisząc ten poradnik ;-).

Zostaw tutaj coś po sobie !

Kliknij na ikonkę aby ocenić ten wpis. W ten sposób motywujesz nas do dalszej pracy. Pozostawienie po sobie komentarza to też dobry pomysł 😉

Średnia ocena 4.2 / 5. Liczba głosów: 6

Jeszcze nikt nie ocenił ;-(

Możesz również mnie wspomóc w rozwijaniu mojej pasji i tego bloga.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Wpisy, które mogą Ciebie zainteresować:

19 przydatnych programów dla systemu Windows

Kabson

7 pomysłów na żarty dla pececiarza na Prima aprilis

Kabson

Konfiguracja FourDo (emulator Panasonic 3DO)

Kabson

Zmniejszamy rozmiar pliku hiberfil.sys

Kabson

Najprostszy sposób na udostępnienie pulpitu Windowsa na telefonie z Androidem

Kabson

TENxPrivacy – sneak peek wersji 0.2

Kabson

2 komentarze

Avatar
yamata 15 października 2021 at 17:11

„Aż zgłodniałem…”. Tylko nie mieszaj bigosu ze śmietaną… 😉

Odpowiedz
Kabson
Kabson 19 października 2021 at 14:53

D**y nie urwie. A nie zaczekaj, zaraz :]

Odpowiedz

Zostaw komentarz


Obserwuj nasz blog !
Podaj swój adres email, by być informowanym na bieżąco o nowych artykułach pojawiających się na naszej witrynie.