PoradnikiPC/Windows

Wybieramy optymalny rozmiar alokacji dla naszych dysków.

Z pewnością nie raz formatując dysk twardy spotkaliście się z możliwością wyboru rozmiaru alokacji na nowo tworzonej partycji. Ale czym właściwie jest rozmiar alokacji i jaką wartość powinniśmy wybrać formatując nowy dysk ?

Odpowiedź na pierwsze pytanie jest banalnie prosta. Rozmiar alokacji danych to nic innego, jak najmniejszy możliwy rozmiar przechowywanego przez nas pliku.

Odpowiedź na drugie pytanie nie jest już takie oczywiste.

Posłużmy się porównaniem. Wyobraźcie sobie, że nasz dysk twardy to taki “regał” magazynowy na którym umieściliśmy pudełka o takich samych wielkościach celem przechowywania różnych rzeczy np. pożywienia. Jeżeli mamy np. 30 litrowe pojemniki i dajmy na to 45 litry bigosu do przechowania to logiczne jest, że zużyjemy dwa pojemniki. Jeden z nich będzie wypchany po brzegi, drugi zaś tylko w połowie.

Teraz jak na ten sam regał chcemy położyć np. śmietanę. Wiadomo, że nie dodamy ją do bigosu tylko weźmiemy kolejne pudełko tracąc tym samym przestrzeń z połowy poprzedniego pudełka. I proszę nie pisać, że w połowie pusty pojemnik możemy później uzupełnić innym bigosem – to tak nie działa 😉

Dlatego też jeżeli rozmiar jednostki alokacji ustawimy na np. 1024 kb (czyli megabajt) i spróbujemy zapisać nawet najmniejszy plik tekstowy to będzie on właśnie zajmował minimum 1024 kb. Wybranie zbyt dużego rozmiaru alokacji do przechowywania wielu małych plików szybko spowoduje, że dysk zacznie pękać w szwach pomimo przechowywania niewielkiej ilości danych.

Pomyślicie zatem, że najlepiej jest ustawić jak niemniejszy rozmiar alokacji, by straty na pojemności były jak najmniejsze ?

Powróćmy do porównania dysku z regałem. Zdejmujemy z niego 30 litrowe pojemniki zastępując je 5 litrowymi. Ponownie bierzemy 45 litrów bigosu i próbujemy go “upchać” na regał. W tej sytuacji zajmiemy aż 9 pojemników jednak przy układaniu ich na regał okaże się, że musimy je postawić pomiędzy pojemnikami z inną zawartością.

Dokładnie to samo dzieje się przez cały czas z plikami na naszych dyskach. Mała rozmiar jednostki alokacji sprawia, że duże pliki szybko podlegają fragmentacji przez co odczytanie ich z dysku można porównać do zabrania z regału kilku pojemników z bigosem jednocześnie. Oczywiście, że się da ale musimy trochę “polatać” rączkami po regale.

Dokładnie taką samą pracę wykonują głowice na dysku “mieląc” dyski w poszukiwaniu potrzebnych nam danych. Oczywiście możecie powiedzieć, że przecież można ustawić pojemniki z tą samą zawartością obok siebie by zmniejszyć czas potrzebny nam do zebrania odpowiedniej ilości bigosu. To właśnie nazywa się w informatyce defragmentacją dysku 😉

Zatem jaki rozmiar bloku alokacji będzie najbardziej optymalny dla nas ?

Systemowa partycja, oraz ewentualne partycje na których przechowujemy programy i gry powinna być ustawiona na wartość domyślną. Natomiast dyski “magazyny” przechowujące np. nasze zbiór filmów czy zdjęcia śmiało możecie podnieść do 512-2048 kb. Zwiększymy tym samym wydajność dysku przez mniejszą liczbę bloków do wyszukania.

Na zakończenie podpowiem wam, że zmiana wielkości bloku alokacji w przypadku dysków SSD nic nie poprawi ich wydajności, zatem nawet nie ma sensu sobie tym głowę zawracać.

Dziękuję za uwagę. Aż zgłodniałem pisząc ten poradnik ;-).

Czy ten wpis okazał się dla Ciebie przydatny ?

Możesz go ocenić:

Średnia ocena: 4.2 / 5. Głosów: 6

Jeszcze nikt nie zagłosował ! Chcesz być pierwszy ?

Może cię zainteresować:

Tworzymy skrót do aplikacji pomijający kontrolę konta użytkownika.

Kabson

Automatycznie tworzymy punkt przywracania podczas startu systemu Windows

Kabson

Ukrywanie plików za pomocą Kamaleon

Kabson

Automatycznie usuwamy stare pliki z folderu Pobrane w Windows

Kabson

Najprostsza metoda na instalację sterowników w Windows

Kabson

Jak ustawić ikonę dla dysku przenośnego w systemie Windows

Kabson

2 komentarze

Avatar
yamata 2021-10-15 at 17:11

„Aż zgłodniałem…”. Tylko nie mieszaj bigosu ze śmietaną… 😉

Odpowiedz
Kabson
Kabson 2021-10-19 at 14:53

D**y nie urwie. A nie zaczekaj, zaraz :]

Odpowiedz

Zostaw komentarz


Obserwuj nasz blog !
Podaj swój adres email, by być informowanym na bieżąco o nowych artykułach pojawiających się na naszej witrynie.