PoradnikiPC/Windows

Pobieramy font ze strony internetowej.

Czasami zdarza się tak, że podczas surfowania po intrenecie natrafimy na stronę, która wykorzystuje jakiś ciekawy font. Przedstawiam wam bardzo prosty sposób na pobranie takiej czcionki na dysk twardy, a następnie na jej zainstalowanie w systemie.

W tym celu wykorzystamy narzędzia dla deweloperów w przeglądarce Chrome, chociaż dostępna jest ona we wszystkich przeglądarkach “chromopodobnych” takich jak Vivaldi, Opera, czy też polecany przeze mnie Brave

Jak pobrać font ze strony internetowej za pomocą Google Chrome ?

Dla przykładu podejrzymy z jakich fontów korzysta mój blog. Aby uaktywnić narzędzia dla developerów z menu wybieramy więcej narzędzi > narzędzia dla developerów.

Bez nazwy 1 1

Albo szybciej, wciskając kombinację klawiszy Ctr+Shift+I.

Teraz, wybieramy z zakładek Network, a następnie Font:

Bez nazwy 2 1

Teraz musimy przeładować stronę (wciskając F5, albo w klasyczny sposób). Po chwili przeglądarka wyświetli wszystkie wykorzystywane przez stronę czcionki:

2021 07 13 12h48 24
Klikając na nią raz po prawej otrzymamy podgląd interesującego nas elementu. Dwukrotne kliknięcie spowoduje pobranie fontu. Jeżeli w tym momencie wyświetli się wam błąd, to w pierwszej kolejności polecam wyłączyć bloker reklam. Te ustrojstwa czasami również blokują zdalne fonty.

Mały bonus: pobieramy font w przeglądarce Mozilla Firefox

Już dawno odszedłem od tej przeglądarki na rzecz Brave, to z powodu sentymentu pokażę wam w jaki sposób pobrać font w tej przeglądarce. Co ciekawe, dostęp do narzędzi deweloperskich uaktywnia się dokładnie tą samą kombinacją klawiszy. Więc aby nie przedłużać wciskamy Ctr+Shift+I.

Bez nazwy 5 1

Aby wyświetlić fonty, klikamy na sieć > czcionki a następnie przeładujemy stronę.

Konwertujemy woff2 na fonty obsługiwane przez system Windows.

Plik który przed chwilą pobraliśmy posiada rozszerzenie *.woff2. Nie jest to standardowy format który nasz system jest w stanie otworzyć. To taki “kontener” w którym skompresowano font TrueType ( .TTF ), bądź OpenType ( .OTF ) w celu jak najszybszego wczytania go w przeglądarce czytelnika.

Najprostszą znaną mi metodą na konwersję pomiędzy formatami jest skorzystanie z tego konwertera online w którym za pomocą kilku kliknięć otrzymamy pożądany przez nas font.

Możecie czasami natrafić również na znacznie starszy format, czyli *.woff. Aby przekonwertować tego typu czcionkę musicie posłużyć się tym konwerterem.

Aby zainstalować czcionkę wystarczy ją kliknąć dwukrotnie, a następnie kliknąć w przycisk zainstaluj.Bez nazwy 4 1
Dziękuję za uwagę.

Zostaw tutaj coś po sobie !

Kliknij na ikonkę aby ocenić ten wpis. W ten sposób motywujesz nas do dalszej pracy. Pozostawienie po sobie komentarza to też dobry pomysł 😉

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Jeszcze nikt nie ocenił ;-(

Możesz również mnie wspomóc w rozwijaniu mojej pasji i tego bloga.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Wpisy, które mogą Ciebie zainteresować:

LastPass, jedna wtyczka by rządzić wszystkimi…

Kabson

Uruchamiamy Windows 1.01 w przeglądarce

Kabson

Sześć metod na uporanie się z 100% użycia dysku w systemie Windows

Kabson

Automatycznie tworzymy punkt przywracania podczas startu systemu Windows

Kabson

Kompresujemy wybrane foldery za pomocą Windows Compact Tool

Kabson

Jak zresetować hasło użytkownika w systemie Windows

Kabson

Zostaw komentarz

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie strona http://variatkowo.pl używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z polityką plików cookies. Ok, rozumiem Czytaj więcej