PC/Windows Poradniki

Jak zmierzyć czas reakcji (lag) myszki w Windows ?

Podczas grania w gry sieciowe oprócz zręcznych palców potrzebujemy również myszki o jak najkrótszym czasie reakcji na nasze działania. Lag na gryzoniu powoduje, że nasza postać reaguje wolniej od innych graczy co najczęściej sprawia, że nasze wyniki pomimo szybkiego internetu o niskim pingu znacznie odstają od wyników innych graczy na serwerze. Dzisiaj postaramy się zmierzyć czas reakcji (czyli lag) naszego sprzętu od czasu wprowadzenia naszego działania, do czasu reakcji na ekranie.

Dlaczego nasze gryzonie lagują ?

Nie powinienem was zaskoczyć gdy napiszę, że każda nawet najbardziej wypasiona myszka laguje. Oczywiście znacznie mniej od dostępnej za parę złociszy chińszczyzny, jednak lag na myszce istnieje od zawsze i nie da się go do końca wyeliminować.

Na lag wpływa naprawdę sporo czynników i na większość z nich nie ma prostego rozwiązania. Słaby akumulator w myszce bezprzewodowej, zabrudzony czujnik czy też wytarte ślizgacze z powodu braku podkładki pod mysz (ktoś ich jeszcze używa?) to wszystko wpływa na czas reakcji.

Lag jest znacznie mniejszy na myszkach podpiętych kablem do komputera. Gryzonie bezprzewodowe oparte na nadajniku bluetooth o ile nadają się do wygodnej biurowej pracy po prostu nie sprawdzają się za dobrze przy dynamicznych FPS-ach online. Sam złapałem się kiedyś na tym, że moja mysz BT lagowała z powodu „gryzienia się” z bezprzewodową klawiaturą nomen omen tej samej firmy…

Istnieją jeszcze bezprzewodowe myszki zaprojektowanie z myślą dla graczy, ale ich cena potrafi zwalić z nóg. Lag na nich jest zbliżony do tego który otrzymujemy „po kablu” jednak nie każdego stać na wywalenie kilku stówek tylko na mysz.

Jak sprawdzić lag na naszej myszce ?

Aby szybko zmierzyć lag na naszej myszce wystarczy odwiedzić tą stronę i trochę „pomerdać”  kursorem w przeznaczonym temu polu:

Zrzut ekranu 621 Jak zmierzyć czas reakcji (lag) myszki w Windows ?

Test działa na bardzo prostej zasadzie. Po prostu porównuje różnicę pomiędzy lokalizacją kursora, a ostatnią zgłoszoną przez mysz pozycją. Averge small delta to właśnie wartość opóźnienia reakcji naszego gryzonia.

Zaznaczam, że na Chrome będziecie mieli problem z przeprowadzeniem tego testu, o czym zresztą informują jego twórcy. Osobiście pobrałem wersję portable przeglądarki K-Meleon.

Przyjmuje się, że do w miarę komfortowej pracy wystarczy by myszka reagowała w 10 milisekund. Topowe myszki gamingowe oferują nawet o połowę krótszy czas reakcji i chociaż jestem zdania, że nie sprzęt lecz technika zrobią z Ciebie zawodnika to warto wybrać myszkę o krótkim czasie reakcji by chociaż na ten ułamek sekundy przechylić szalę zwycięstwa na naszą stronę.

Czytaj także:  Dodajemy edytor lokalnych zasad grupy do systemów Windows serii Home

Dziękuję za uwagę.

 

 

Jak bardzo te informacje były dla Ciebie przydatne ?

Kliknij w ikonkę aby ocenić ten wpis:

Średnia ocen / 5. Liczba głosów:

Nikt jeszcze nie ocenił 🙁

Wpisy, które mogą Ciebie zainteresować:

Wyłączamy Panel Sterowania oraz Ustawień w Windows

Kabson

Uniemożliwiamy wysyłanie aktualizacji Windows 10 z naszego PC

Kabson

Testujemy pamięć RAM w 3 prostych krokach.

Kabson

Jak ustawić ikonę dla dysku przenośnego w systemie Windows

Kabson

Automatycznie optymalizujemy system w określonych odstępach czasu.

Kabson

Usuwamy pliki thumbs.db z systemu Windows

Kabson
Subksrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie strona http://variatkowo.pl używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z polityką plików cookies. Ok, rozumiem Czytaj więcej