PC/WindowsPoradniki

Jak sprawdzić stan płyty CD/DVD ?

Jakieś ćwierć wieku temu (albo i wcześniej…) zaczęliśmy korzystać z nośników CD, które później zostały zastąpione płytami DVD/Blu-ray.  Płyty oferowały znacznie większą pojemność niż standardowe, dostępne wtedy nośniki danych. 

Niestety pomimo tej zalety nośniki optyczne są delikatne i po pewnym czasie może się okazać, że odczytanie zapisanych na nich informacji będzie niemożliwe. Oprócz standardowego zarysowania nośnika należy uważać na wiele innych czynników, które konsekwentnie potrafią skrócić żywotność płyty. Wspomnieć tutaj mogę o nadmiernej ekspozycji na światło czy też wilgotności. Niby nic, a jednak po kilku latach złego przechowywania takie krążki potrafią nadawać się jedynie na śmieci.

Prezentuję wam trzy proste metody na upewnienie się, czy z naszą płytą CD jest wszystko w porządku.

Tworzymy obraz płyty.

Najprostszą metodą, jaka przychodzi mi do głowy jest stworzenie obrazu płyty. Wystarczy wyjść z założenia, że jeżeli napęd nie będzie miał problemów z stworzeniem obrazu to odczyt danych z takiego nośnika również będzie możliwy.

Szperając w “interntach” z pewnością znajdziecie wiele programów umożliwiających zgranie obrazu do *.iso, osobiście polecam darmowy CDBurnerXP.

Bez nazwy 1 1
Jeżeli CDBurnerXP poprawnie stworzy obraz płyty, zobaczymy taki komunikat:

2021 08 11 10h29 36
Weryfikacja plików za pomocą sum kontrolnych.

Drugą metoda z której sam korzystam, jest weryfikacja plików za pomocą sum kontrolnych. Niestety, tą metodą sprawdzicie jedynie płyty dla których zebraliście takie dane wcześniej.

Bez nazwy 4 1

Jeżeli do czynienia mamy z płytą którą sami nagrywamy, dobrym pomysłem jest stworzenie takich sum kontrolnych przed nagraniem nośnika i umieszczenie ich w zawartości płyty. W ten sposób zawsze będą pod ręką, gdy wpadniemy na pomysł weryfikacji stanu płyty. O tym czym są i jak tworzyć sumy kontrolne już kiedyś pisałem, więc zainteresowanych zapraszam do tego wpisu.

Weryfikacja stanu płyty za pomocą programu CDCheck.

Ostatnią metodą, którą polecam jest skorzystanie z aplikacji CDCheck. Proponowana tutaj aplikacja to prawdziwy kombajn do sprawdzania stanu nośników.

2021 08 11 10h52 57
Za pomocą CDCheck możemy sprawdzić stan nośnika wieloma metodami, pozwala również obliczać sumy kontrolne zawartości płyty. Mamy również możliwość odzyskania uszkodzonych. CDCheck jest dostępny w naszym ojczystym języku, więc jego obsługa nie nastręcza żadnych problemów.

Aplikacja jest zupełnie darmowa. Aby zdobyć kod licencji wystarczy zarejestrować się na tej stronie, a następnie wygenerować klucz licencji.

Dziękuję za uwagę. Mam nadzieję, że wyczerpałem temat w całości.

Wpis popełniony na życzenie użytkownika JustCrash.

Zostaw tutaj coś po sobie !

Kliknij na ikonkę aby ocenić ten wpis. W ten sposób motywujesz nas do dalszej pracy. Pozostawienie po sobie komentarza to też dobry pomysł 😉

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Jeszcze nikt nie ocenił ;-(

Możesz również mnie wspomóc w rozwijaniu mojej pasji i tego bloga.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Wpisy, które mogą Ciebie zainteresować:

Resetujemy ustawienia sieci w Windows 10

Kabson

Jak zmienić ikonkę programu

Kabson

Jak usunąć “Dowiedz się więcej o tym zdjęciu” z pulpitu Windows 11

Kabson

Konfiguracja FourDo (emulator Panasonic 3DO)

Kabson

Wyłączamy Panel Sterowania oraz Ustawień w Windows

Kabson

Usuwamy dane z wolnej przestrzeni dyskowej w systemie Windows

Kabson
Subksrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie strona http://variatkowo.pl używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z polityką plików cookies. Ok, rozumiem Czytaj więcej