PC/WindowsPoradniki

Jak sprawdzić stan płyty CD/DVD ?

Jakieś ćwierć wieku temu (albo i wcześniej…) zaczęliśmy korzystać z nośników CD, które później zostały zastąpione płytami DVD/Blu-ray.  Płyty oferowały znacznie większą pojemność niż standardowe, dostępne wtedy nośniki danych. 

Niestety pomimo tej zalety nośniki optyczne są delikatne i po pewnym czasie może się okazać, że odczytanie zapisanych na nich informacji będzie niemożliwe. Oprócz standardowego zarysowania nośnika należy uważać na wiele innych czynników, które konsekwentnie potrafią skrócić żywotność płyty. Wspomnieć tutaj mogę o nadmiernej ekspozycji na światło czy też wilgotności. Niby nic, a jednak po kilku latach złego przechowywania takie krążki potrafią nadawać się jedynie na śmieci.

Prezentuję wam trzy proste metody na upewnienie się, czy z naszą płytą CD jest wszystko w porządku.

Tworzymy obraz płyty.

Najprostszą metodą, jaka przychodzi mi do głowy jest stworzenie obrazu płyty. Wystarczy wyjść z założenia, że jeżeli napęd nie będzie miał problemów z stworzeniem obrazu to odczyt danych z takiego nośnika również będzie możliwy.

Szperając w „interntach” z pewnością znajdziecie wiele programów umożliwiających zgranie obrazu do *.iso, osobiście polecam darmowy CDBurnerXP.

Bez nazwy 1 1 Jak sprawdzić stan płyty CD/DVD ?
Jeżeli CDBurnerXP poprawnie stworzy obraz płyty, zobaczymy taki komunikat:

2021 08 11 10h29 36 Jak sprawdzić stan płyty CD/DVD ?
Weryfikacja plików za pomocą sum kontrolnych.

Drugą metoda z której sam korzystam, jest weryfikacja plików za pomocą sum kontrolnych. Niestety, tą metodą sprawdzicie jedynie płyty dla których zebraliście takie dane wcześniej.

Bez nazwy 4 1 Jak sprawdzić stan płyty CD/DVD ?

Jeżeli do czynienia mamy z płytą którą sami nagrywamy, dobrym pomysłem jest stworzenie takich sum kontrolnych przed nagraniem nośnika i umieszczenie ich w zawartości płyty. W ten sposób zawsze będą pod ręką, gdy wpadniemy na pomysł weryfikacji stanu płyty. O tym czym są i jak tworzyć sumy kontrolne już kiedyś pisałem, więc zainteresowanych zapraszam do tego wpisu.

Weryfikacja stanu płyty za pomocą programu CDCheck.

Ostatnią metodą, którą polecam jest skorzystanie z aplikacji CDCheck. Proponowana tutaj aplikacja to prawdziwy kombajn do sprawdzania stanu nośników.

2021 08 11 10h52 57 Jak sprawdzić stan płyty CD/DVD ?
Za pomocą CDCheck możemy sprawdzić stan nośnika wieloma metodami, pozwala również obliczać sumy kontrolne zawartości płyty. Mamy również możliwość odzyskania uszkodzonych. CDCheck jest dostępny w naszym ojczystym języku, więc jego obsługa nie nastręcza żadnych problemów.

Aplikacja jest zupełnie darmowa. Aby zdobyć kod licencji wystarczy zarejestrować się na tej stronie, a następnie wygenerować klucz licencji.

Dziękuję za uwagę. Mam nadzieję, że wyczerpałem temat w całości.

Wpis popełniony na życzenie użytkownika JustCrash.

Jak bardzo te informacje były dla Ciebie przydatne ?

Kliknij w ikonkę aby ocenić ten wpis:

Średnia ocen / 5. Liczba głosów:

Nikt jeszcze nie ocenił 🙁

Wpisy, które mogą Ciebie zainteresować:

Przywracamy klasyczny monit kontroli konta użytkownika (UAC) w Windows 10

Kabson

Jak wyłączyć aktualizację poprzez BITS w Mozilla Firefox

Kabson

Wprowadzamy wiele komend w wierszu poleceń jednocześnie

Kabson

Sprawdzamy, czy obraz ISO systemu Windows jest oryginalny (niemodyfikowany)

Kabson

Pozbywamy się problemu „Zresetowano domyślne ustawienie aplikacji” w Windows 10

Kabson

Sześć metod na uporanie się z 100% użycia dysku w systemie Windows

Kabson

Zostaw komentarz

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie strona http://variatkowo.pl używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z polityką plików cookies. Ok, rozumiem Czytaj więcej