PC/Windows Poradniki

Pięć usług w systemie Windows 10, które możemy śmiało dezaktywować

Podczas uruchamiania Windows 10 system ładuje do pamięci szereg usług o których istnieniu zwykły, szary użytkownik systemu Windows nie ma nawet pojęcia.

Część z nich jest niewątpliwie potrzebna do poprawnego funkcjonowania systemu, jednak niektóre usługi są zazwyczaj zbędne i możemy bezpiecznie je dezaktywować. Przedstawiam wam pięć usług, które możemy wyłączyć bez żadnego złego wpływu na nasz system.

Jak uruchomić aplet Usługi.

Aby szybko uruchomić potrzebny nam aplet  WIN+R i w polecenie uruchamianie wklepujemy services.msc:

services Pięć usług w systemie Windows 10, które możemy śmiało dezaktywować

Otworzy to nam panel usług z poziomu którego będziemy zarządzać usługami. Aby zmienić stan usługi wystarczy na nią dwukrotnie kliknąć i z rozwijanej listy typ uruchomienia wybrać wyłączony bądź ręczny. Ustawienie pozycji na ręczny spowoduje, że standardowo usługa nie będzie uruchamiana podczas startu systemu, tylko dopiero wtedy gdy jakaś aplikacja się do niej odwoła. Przestawienie na wyłączony jak sama nazwa wskazuje, wyłączy daną usługę.

Kilka lat wstecz napisałem również krótki poradnik w jaki sposób usunąć usługę z systemu Windows, jednak te rozwiązanie polecam wyłącznie doświadczonym użytkownikom.

Pamiętajcie, że wyłączanie usług według swojego widzimisię może spowodować utratę stabilności systemu, bądź część jego funkcjonalności zostanie ograniczona. Zalecam zatem wyłączenie wyłącznie poniższych usług:

Usługa hotspotu mobilnego systemu Windows (icssvc)

2021 09 16 18h36 47 Pięć usług w systemie Windows 10, które możemy śmiało dezaktywować

Windows 10 jest w stanie udostępnić swoje połączenie internetowe innym urządzeniom. Z tej funkcjonalności raczej nigdy nie skorzystamy, więc wyłączenie Usługi hotspotu mobilnego systemu Windows nie sprowadzi na nas żadnych problemów.

Bufor wydruku (Spooler)

bufor Pięć usług w systemie Windows 10, które możemy śmiało dezaktywowaćJak sama nazwa wskazuje, bufor wydruku zarządza kolejkowaniem dokumentów przeznaczonych do wydruku. Jeżeli nie mamy drukarki i nic nie drukujemy, możemy dezaktywować tę usługę.

Faks (Fax)faks 300x292 Pięć usług w systemie Windows 10, które możemy śmiało dezaktywować

Kolejna archaiczną usługą w systemie jest faksowanie dokumentów. Dam sobie rękę uciąć, że niemal nikt nigdy nie skorzystał z tej możliwości.

Menadżer pobranych map (MapsBroker)

maps Pięć usług w systemie Windows 10, które możemy śmiało dezaktywować
Microsoft posiada własną aplikację do obsługi map, konkurującą z mapami Google. Z pewnością nawet nie wiedzieliście o ich istnieniu 😉 Zatem wyłączenie tej usługi to tylko formalność.

Usługa biometryczna systemu Windows (WbioSrvc)

biometria Pięć usług w systemie Windows 10, które możemy śmiało dezaktywować
Usługa zarządza informacjami biometrycznymi w systemie. Jeżeli nasz sprzęt nie posiada skanera linii papilarnych, bądź odblokowania za pomocą wizerunku to śmiało możemy ją wyłączyć.

To by było na tyle. Dziękuję za uwagę.

Czytaj także:  Jak uaktywnić easter egg w Firefox Quantum

Jak bardzo te informacje były dla Ciebie przydatne ?

Kliknij w ikonkę aby ocenić ten wpis:

Średnia ocen / 5. Liczba głosów:

Nikt jeszcze nie ocenił 🙁

Wpisy, które mogą Ciebie zainteresować:

Jak usunąć usługę w systemie Windows

Kabson
Subksrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie strona http://variatkowo.pl używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z polityką plików cookies. Ok, rozumiem Czytaj więcej