PoradnikiPC/Windows

Naprawiamy Facebook Messenger w Windows

Windows Messenger to jedna z najbardziej popularnych aplikacji służących się do komunikowania ze światem. Niestety wersja dostępna na Windows 10/11 czasami potrafi sprawić niemałe problemy.

W moim przypadku Messenger uruchamiał się bez problemu, kłopoty pojawiały się dopiero wtedy, gdy chciałem wysłać wiadomość. Po prostu aplikacja nie reagowała na wpisywane litery i nijak nie byłem jej do tego zmusić. 

Rozwiązanie tego problemu nie było aż tak oczywiste jakby się mogło wydawać. Próbowałem przeinstalować Messengera, szukałem jego wpisów w rejestrze, pozostawionych plików etc. i nic, po ponownej instalacji Messenger dalej nie pozwalał mi na komunikację ze światem. Za pomocą różnorodnych poradników na YT przeinstalowałem również cały sklep Microsoft Store, wiadomo z jakim rezultatem.

Oczywiście, w tym momencie dobrym pomysłem było po prostu olanie klienta desktopowego i wykorzystanie webowej wersji, ale jak z pewnością wiecie nie jest to najwygodniejsze rozwiązanie. A jeszcze lepszym wydawałoby się olanie całego FB bo “szpiegujo” i przesiadka na Telegram

Niestety na FB mam wiele osób, których nie przekonam do innego komunikatora niż ten “jedyny słuszny”, więc dla swojej wygody musiałem po prostu jakoś naprawić desktopowego klienta.

A rozwiązanie problemu z brakiem możliwości pisania w Messengerze w Windows 10/11 jest naprawdę banalne, i idzie go naprawić w dosłownie minutę. O ile oczywiście, wiemy gdzie leży błąd.

W moim przypadku winowajcą była usługa Human Interface Device Service, czyli po naszemu dostęp do urzadzeń interfejsu HID. 

Interfejs HID to tak w skrócie to standard stworzony w celu uproszczenia procesu instalacji urządzeń wejściowych takich jak myszki, klawiatury, touchpady i inne. Przed HID niemal każde urządzenie wejściowe oferowało swój standard, przez co podczas instalacji urządzeń musieliśmy “karmić” nasz sprzęt kolejnymi sterownikami.

No tak, ale co HID ma wspólnego z Facebook Messenger ? 

Szczerze powiedziawszy, nie mam zielonego pojęcia. Ale to właśnie ta usługa spowodowała wyżej opisywane problemy, gdyż z jakiegoś powodu usługa hidserv była po prostu wyłączona w moim systemie.

Aby ją włączyć wystarczy uruchomić Wiersz polecenia z uprawnieniami administratora i wklepać:

sc config hidserv start= demand

2022 02 23 09h38 27
Po czym uruchamiamy komputer ponownie. Problem z brakiem możliwości wprowadzania tekstu powinien zniknąć.

Dziękuję za uwagę.

Zostaw tutaj coś po sobie !

Kliknij na ikonkę aby ocenić ten wpis. W ten sposób motywujesz nas do dalszej pracy. Pozostawienie po sobie komentarza to też dobry pomysł 😉

Średnia ocena 4.5 / 5. Liczba głosów: 2

Jeszcze nikt nie ocenił ;-(

Możesz również mnie wspomóc w rozwijaniu mojej pasji i tego bloga.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Wpisy, które mogą Ciebie zainteresować:

Uruchamiamy Windows 1.01 w przeglądarce

Kabson

Jak wyłączyć Prefetch i Superfetch w systemie Windows.

Kabson

Usuwamy dane z wolnej przestrzeni dyskowej w systemie Windows

Kabson

Jak odinstalować Microsoft Edge w Windows ?

Kabson

Ustawiamy automatyczne wyłączenie komputera

Kabson

Resetujemy ustawienia sieci w Windows 10

Kabson

2 komentarze

Avatar
Agata 14 stycznia 2023 at 10:13

Pomogło, dziękuję.

Odpowiedz
Avatar
Asterisk 8 marca 2022 at 14:08

Dzięki za poradnik, dwa miesiące się z tym męczyłem !

Odpowiedz

Zostaw komentarz


Obserwuj nasz blog !
Podaj swój adres email, by być informowanym na bieżąco o nowych artykułach pojawiających się na naszej witrynie.