Standard bezprzewodowej komunikacji Bluetooth istnieje z nami już ponad dwie dekady. To właśnie dzięki niemu pierwsze bardziej zaawansowane telefony potrafiły obejść się bez kabla w trakcie przesyłania danych. Bluetooth wyparł znacznie starsze, powolne i niestabilne rozwiązanie jakim w telefonach była IrDa.
Prostota budowy, oraz praktycznie “pancerność” na próbę zakłócenia sygnału sprawiła, że ten typ połączenia zaczął być wykorzystywany nie tylko w telefonach komórkowych. I tak dzisiaj większość bezprzewodowych urządzeń z jakimi spotykamy się na co dzień w trakcie pracy na PC korzysta właśnie z Bluetooth.
Standard Bluetooth jest rozwijany już od 20 lat, więc może się zdarzyć, że np. nasza nowiutka mysz nie będzie chciała się “dogadać” ze starszym komputerem poprzez wbudowany moduł Bluetooth.
Dzieje się tak dlatego, że pomiędzy kolejnymi wersjami Bluetooth istnieją drobne różnice przez które urządzenia się gryzą, bądź są dla siebie kompletnie niewidoczne.
Jak sprawdzić wersję Bluetooth w Windows ?
Aby sprawdzić w jaki moduł Bluetooth wyposażony jest nasz sprzęt, będziemy musieli posłużyć się Menadżerem urządzeń. Zarówno najprostszym jak i najszybszym sposobem na wywołanie menadżera jest naciśnięcie kombinacji klawiszy Logo Win + X i z menu wybieramy menadżer urządzeń.
Teraz wystarczy rozwinąć adaptery Bluetooth i wybrać nas interesujący model (w moim przypadku niech to będzie Intel(R) Wireless Bluetooth(R):
Otworzy to nam nowe okienko, w którym przechodzimy pod zakładkę zaawansowane. Interesuje nas wersja oprogramowania układowego, a dokładniej wersja LMP (skrót od Link Manager Protocol Version)
W moim przypadku to 9.256.
Poniżej umieszczam wam kompletną specyfikację wersji LMP i do której specyfikacji się ona odwołuje:
LMP 0 Bluetooth Core Specification 1.0b (porzucony)
LMP 1 Bluetooth Core Specification 1.1 (porzucony)
LMP 2 Bluetooth Core Specification 1.2 (porzucony)
LMP 3 Bluetooth Core Specification 2.0 + EDR (porzucony)
LMP 4 Bluetooth Core Specification 2.1 + EDR (czasami jest jeszcze wykorzystywany)
LMP 5 Bluetooth Core Specification 3.0 + HS (czasami jest jeszcze wykorzystywany)
LMP 6 Bluetooth Core Specification 4.0
LMP 7 Bluetooth Core Specification 4.1
LMP 8 Bluetooth Core Specification 4.2
LMP 9 Bluetooth Core Specification 5.0
LMP 10 Bluetooth Core Specification 5.1
LMP 11 Bluetooth Core Specification 5.2
Dzięki tym informacjom jesteście w stanie określić, czy przypadkiem wasz moduł Bluetooth nie jest przypadkiem zbyt archaiczny do komunikacji się z nowymi urządzeniami. Generalnie przeskok pomiędzy 2-3 generacjami nie powinna stanowić problemu, jednak wszystko zależy od urządzeń które chcemy sparować.
Dziękuję za uwagę.