W tym poradniku zajmiemy się emulacją PlayStation Vita. Jak wiadomo, ta konsola jest następcą świetnego (nawet pod koniec 2022 roku) PlayStation Portable. Na Vitę wyszło sporo ciekawych tytułów w które warto sobie pograć, niekoniecznie kupując wciąż drogą konsolę PSV, bądź tańszy odpowiednik podpinany pod telewizor, czyli PS Vita TV.
Co będzie nam potrzebne do emulacji PlayStation Vita na PC ?
- Emulator Vita3K – jest to raczkujący, jednak szybko rozwijany emulator konsoli PlayStation Vita. W chwili obecnej potrafi płynnie uruchomić kilkadziesiąt gier i do tej listy wciąż dochodzą nowe. Nie oczekujcie jednak cudów, w chili obecnej nie pogramy w większość najbardziej ciekawych tytułów, jednak bądźmy dobrej myśli.
- Software PSVita – potrzebujemy plików PSP2UPDAT.PUP oraz PSVUPDAT.PUP. Możecie je również pobrać z naszego mirrora na forum.
- Gier – poszukajcie w sieci 😉
Podstawowa konfiguracja Vita3K
Zaraz po uruchomieniu przywita nas ekran wyboru języka. Ja nauczony doświadczeniem z poprzednich “raczkujących” projektów wybrałem angielski:
Klikając na Next pojawi się nam ekran, na którym wybieramy folder roboczy emulatora:
Na następnym ekranie musimy zainstalować software naszej konsolki. Ten krok w chwili obecnej jest trochę niedopracowany i emulator potrafi się wywalić. Próbujemy do skutku, aż emulator pokaże nam dwie “fajki” przy wymaganym sofcie. Klikamy na Next.
kolejny screen możemy pominąć. Jak wszystko zrobiliśmy poprawnie na zakończenie emulator nas o tym poinformuje:
po czym naszym oczom ukaże się główne okno emulatora:
Musimy teraz dokończyć podstawową konfigurację emulatora klikamy w Controls > Keyboard controls i przypisujemy klawisze Vity pod klawiaturę:
Zostało nam instalowanie gier robimy to z menu File > Install .zip, .vpk ewentualnie Install .pkg (zależnie od posiadanego przez nas archiwum).
Poprawnie zainstalowane gry pojawią się na naszej liście:
Pozostała nam do omówienia kwestia kompatybilności. Na potrzeby tego poradnika pobrałem i zainstalowałem kilkanaście tytułów. Część z nich uruchomiła się bez problemów, natomiast większość zaliczyła (wcześniej czy później) zwiechę.
Galeria Vita3K:
Tak jak wspomniałem jest to raczkujący emulator jednak warto śledzić postępy w emulacji PS Vity. Przecież dysponując dobrym sprzętem i padem już za kilka miesięcy będziemy w stanie zamienić nasz komputer w PlayStation Vita TV po prostu podpinając nasz sprzęt bezpośrednio pod telewizor.
W sekcji komentarzy możecie pochwalić się co i z jakim skutkiem udało się wam uruchomić.
Dziękuję za uwagę.