Znam naprawdę wielu użytkowników systemu Windows, którzy zaraz po przesiadce z Windowsa 10 zauważyli nieziemskie wręcz spadki wydajności w grach. Po prostu tytuły które działały płynnie w Windows 10 na jedenastce lagują i da się odczuć spadek ich płynności.
Za ten stan rzeczy odpowiada VBS, czyli izolacja rdzenia systemu Windows.
Jest to specjalna funkcja w systemach Windows 10/11 znacząco podnosząca nasze bezpieczeństwo w sieci. W dość dużym ogólnikowym skrócie VBS tworzy specjalnie chroniony obszar w pamięci systemu, w którym przechowuje najwrażliwsze dane.
Co ciekawe VBS wg. menadżera zadań nie zżera jakichś zatrważających zasobów, jednak jeżeli doświadczyliście spadków FPS w grach po aktualizacji do Windows 11 w pierwszej kolejności warto wyłączyć izolację rdzenia i sprawdzić, czy to nie przyniosło poprawy w grach.
Uwaga! VBS nie został zaimplementowany jaki kolejny chory wymysł M$ i jego dezaktywacja wymusza na nas użytkowanie komputera z głową. Co prawda dobry antywirus powinien poradzić sobie z zagrożeniami płynącymi z sieci, ale to właśnie VBS w teorii jest ostatnią zapora przed wyłudzeniem poufnych danych.
Jak sprawdzić czy izolacja rdzenia działa w naszym systemie ?
Najprostszą metodą na sprawdzenie, czy VBS pracuje w naszym systemie jest skorzystanie z apletu Informacje o systemie:
Jeżeli pozycja zabezpieczenia oparte na wirtualizacji ma status niewłączona oznacza to, że VBS nie działa i problemu spadku FPS musimy poszukać gdzie indziej… Jeżeli natomiast VBS jest aktywny zaraz go wyłączymy.
Jak wyłączyć izolację rdzenia w systemie Windows 11 ?
Najprostszą metodą na wyłączenie izolacji rdzenia w systemie Windows jest wyszukanie w systemie frazy “izolacja rdzenia”:
Przeniesie to nas od razu do potrzebnej nam sekcji ustawień, w której wyłączamy VBS:
Jak wyłączyć izolację rdzenia w systemie Windows 11 za pomocą edytora rejestru ?
VBS możemy również wyłączyć za pomocą Edytora rejestru (regedit) w tym celu nawigujemy pod:
\HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\DeviceGuard
W którym edytujemy wartość klucza EnableVirtualizationBasedSecurity zmieniając jego wartość na 0.
Na zakończenie tego wpisu tradycyjnie umieszczam gotowe pliki *.reg do scalenia z własnym rejestrem.
Dziękuję za uwagę.