PoradnikiPC/Windows

Jak zmapować dowolny folder jako dysk twardy

Chciałbym wam zaprezentować prosty trick, dzięki któremu będziecie w stanie zmapować dowolny folder leżący na waszych dyskach twardych jako oddzielny dysk widoczny w eksploatatorze plików 

Ta sztuczka jest niezwykle przydatna, gdy w konfiguracji naszego PC znajduje się kilka dysków twardych i jeszcze więcej partycji. Przyda się również, by foldery głęboko zakopane w naszym systemie umieścić najwyższej w hierarchii plików

Osobiście korzystam z tej metody do zmapowania folderu roboczego DOSBox’a aby mieć go zawsze pod ręką. Aplet zarządzenie dyskami i partycjami niestety nie umożliwia nam przypisania folderu jako dysku.

Na szczęście, proces jest niezwykle prosty i sprowadza się do wydania prostej komendy w wierszu poleceń (bądź, jak kto woli w PowerShell)

Składnia wygląda następująco:

subst litera_dysku: ścieżka

Zakładając, zechcemy zmapować folder E:\Dosbox_C jako dysk G:  wklepujemy:

subst G: "E:\Dosbox_C"

Bez nazwy 1 3

Zmiana zacznie obowiązywać natychmiast, nie będzie potrzebny restart systemu Windows.

Za pomocą polecenia subst możemy również wylistować podłączone w ten sposób foldery. Wystarczy wpisać samo subst:

Bez nazwy 2 4

Aby usunąć tak dodany dysk, wpisujemy 

Subst litera dysku /d

Korzystając z tej metody jesteśmy w stanie zwiedzić nieco czasu, który tracimy na “przeklinanie” się do potrzebnej nam w tym momencie lokalizacji. Oczywiście, mogliśmy również skorzystać ze zwykłego skrótu ale ja chcę wam pokazać alternatywne metody uzyskania tego samego efektu. 

Dodane przez nas foldery jaki dysku zostaną usunięte podczas restartu, bądź wylogowania się z systemu. Aby ponownie je podłączyć musimy ponownie wprowadzić polecenia. Istnieje jednak możliwość automatycznego montowania naszych folderów. W tym celu wystarczy stworzyć plik wsadowy o rozszerzeniu *.bat i w nim zapisać nasze komendy. 

Następnie w oknie uruchamianie wpisujemy shell:startup i wklejamy naszego gotowca do folderu autostartu. 

Wykorzystując tak spreparowany plik bat możemy również dołączać nasze foldery wyłącznie na nasze żądanie. Wybór metody pozostawiam wam, drodzy czytelnicy.

Dziękuję za uwagę, mam nadzieję że komuś pomogłem. W komentarzach możecie się z nami podzielić, w jaki sposób wy wykorzystaliście przedstawiony dzisiaj trick.

Dziękuję za uwagę.

Zostaw tutaj coś po sobie !

Kliknij na ikonkę aby ocenić ten wpis. W ten sposób motywujesz nas do dalszej pracy. Pozostawienie po sobie komentarza to też dobry pomysł 😉

Średnia ocena 4 / 5. Liczba głosów: 1

Jeszcze nikt nie ocenił ;-(

Możesz również mnie wspomóc w rozwijaniu mojej pasji i tego bloga.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Wpisy, które mogą Ciebie zainteresować:

Aktywatory Windows (lista)

Kabson

Naprawiamy uszkodzony nośnik danych.

Kabson

Jak sprawdzić, czy nasz laptop obsługuje 5 GHz Wi-Fi ?

Kabson

GWX F*ck*r

Kabson

Analizujemy folder WinSXS i usuwamy z niego zbędne elementy

Kabson

Najlepsze darmowe aplikacje do personalizacji Windows 10

Kabson
Subksrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie strona http://variatkowo.pl używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z polityką plików cookies. Ok, rozumiem Czytaj więcej