PoradnikiPC/Windows

Wybieramy w jakim formacie pobieramy obrazy w Google Chrome

Jak z pewnością już zauważyliście, Chrome (oraz jej klony na silniku Chromium) same z siebie nie pozwolą nam na wybór formatu w jakim pobieramy dany obrazek. Jeżeli pobierając grafikę otrzymujemy plik o rozszerzeniu .webp, bądź .wbp oznacza to, że właściciel serwera wykorzystuje ten format do serwowania plików graficznych. I nie powinno to nas dziwić, format stworzony przez Google zapewnia bardzo dobrą kompresję obrazów. Format WebP staje się coraz bardziej popularny w sieci więc nic dziwnego, że pobierając grafiki z internetu wcześniej czy później trafimy właśnie na niego.

Niestety, dla większości użytkowników ten format jest mało przydatny, gdyż został stworzony stricte do wykorzystania w sieci. Dlatego też po pobraniu grafiki z rozszerzeniem *.webp musimy dokonać konwersji na (zazwyczaj) PNG aby móc je w pełni wykorzystać. 

Osobiście konwertowałem je na stronie Cloudconvert. Takie rozwiązanie ma swoje wady, gdyż za każdym razem musiałem pobrać plik na dysk, ponownie go wysłać do konwersji i jeszcze raz pobrać. Moim zdaniem to strata czasu, więc dzielę się z wami znacznie wygodniejszą metodą.

Mała ciekawostka. Nawet tak zaawansowany program jak Adobe Photoshop nie obsługuje edycji tego formatu i dopiero zainstalowanie odpowiedniej wtyczki nam to umożliwi.

Jak wybrać w jakim formacie pobieramy zdjęcia w Google Chrome ?

Aby móc wybrać format w jakim pobieramy grafikę wystarczy dodać do Chrome rozszerzenie Save image as Type.

2022 11 08 21h27 18
Jest to niewielkie rozszerzenie, które nie posiada żadnych opcji do konfiguracji. Dodaje ono nam w menu kontekstowym nową pozycję Save image as Type:

Zrzut ekranu 1 1
Z którego możemy wybrać pomiędzy JPG, PNG oraz WebP. 

Jak widzicie to rozwiązanie jest o wiele wygodniejsze w codziennym użytkowaniu od irytującego wykorzystywania konwerterów online, czy też instalowania dodatkowych programów do obróbki grafiki. Osobiście wykorzystuję to rozszerzenie w przeglądarce Brave, jednak na wspomnianym Chrome oraz jej klonach również można skorzystać z tej metody. 

Istnieje również jeszcze inna metoda, która umożliwia nam pobranie na dysk grafik bez rozszerzenia *.webp. W tym celu wystarczy…wykorzystać jakąś starszą przeglądarkę, która nie obsługuje tego formatu.

Dziękuję za uwagę.

Zostaw tutaj coś po sobie !

Kliknij na ikonkę aby ocenić ten wpis. W ten sposób motywujesz nas do dalszej pracy. Pozostawienie po sobie komentarza to też dobry pomysł 😉

Średnia ocena 4.8 / 5. Liczba głosów: 9

Jeszcze nikt nie ocenił ;-(

Wpisy, które mogą Ciebie zainteresować:

Odbieramy powiadomienia z Androida na pulpicie Windows

Kabson

Przeglądamy zablokowaną zawartość forów bez rejestracji

Kabson

Jak wyłączyć automatyczne aktualizacje w Google Chrome

Kabson

Restartujemy Google Chrome z poziomu przeglądarki

Kabson

Jak zapisać loginy i hasła do pliku w Google Chrome

Kabson

Pobieramy font ze strony internetowej.

Kabson

2 komentarze

Avatar
miczubery 5 kwietnia 2023 at 22:25

można jeszcze kliknąć PPM na takie image i z menu kontekstowego wybrać “Wyszukaj obraz w sieci web”, noooo… i wtedy go zapisać jak chcemy. to nima mój “knif”, ino zgapiłżech go kajś z net’u… 😉

Odpowiedz
Kabson
Kabson 6 kwietnia 2023 at 08:59

Dzięki za dodatkowe informacje. Z pewnością się komuś przydadzą.

Odpowiedz

Zostaw komentarz


Obserwuj nasz blog !
Podaj swój adres email, by być informowanym na bieżąco o nowych artykułach pojawiających się na naszej witrynie.