PC/WindowsPoradniki

Wybieramy w jakim formacie pobieramy obrazy w Google Chrome

Jak z pewnością już zauważyliście, Chrome (oraz jej klony na silniku Chromium) same z siebie nie pozwolą nam na wybór formatu w jakim pobieramy dany obrazek. Jeżeli pobierając grafikę otrzymujemy plik o rozszerzeniu .webp, bądź .wbp oznacza to, że właściciel serwera wykorzystuje ten format do serwowania plików graficznych. I nie powinno to nas dziwić, format stworzony przez Google zapewnia bardzo dobrą kompresję obrazów. Format WebP staje się coraz bardziej popularny w sieci więc nic dziwnego, że pobierając grafiki z internetu wcześniej czy później trafimy właśnie na niego.

Niestety, dla większości użytkowników ten format jest mało przydatny, gdyż został stworzony stricte do wykorzystania w sieci. Dlatego też po pobraniu grafiki z rozszerzeniem *.webp musimy dokonać konwersji na (zazwyczaj) PNG aby móc je w pełni wykorzystać. 

Osobiście konwertowałem je na stronie Cloudconvert. Takie rozwiązanie ma swoje wady, gdyż za każdym razem musiałem pobrać plik na dysk, ponownie go wysłać do konwersji i jeszcze raz pobrać. Moim zdaniem to strata czasu, więc dzielę się z wami znacznie wygodniejszą metodą.

Mała ciekawostka. Nawet tak zaawansowany program jak Adobe Photoshop nie obsługuje edycji tego formatu i dopiero zainstalowanie odpowiedniej wtyczki nam to umożliwi.

Jak wybrać w jakim formacie pobieramy zdjęcia w Google Chrome ?

Aby móc wybrać format w jakim pobieramy grafikę wystarczy dodać do Chrome rozszerzenie Save image as Type.

2022 11 08 21h27 18 Wybieramy w jakim formacie pobieramy obrazy w Google Chrome
Jest to niewielkie rozszerzenie, które nie posiada żadnych opcji do konfiguracji. Dodaje ono nam w menu kontekstowym nową pozycję Save image as Type:

Zrzut ekranu 1 1 Wybieramy w jakim formacie pobieramy obrazy w Google Chrome
Z którego możemy wybrać pomiędzy JPG, PNG oraz WebP. 

Jak widzicie to rozwiązanie jest o wiele wygodniejsze w codziennym użytkowaniu od irytującego wykorzystywania konwerterów online, czy też instalowania dodatkowych programów do obróbki grafiki. Osobiście wykorzystuję to rozszerzenie w przeglądarce Brave, jednak na wspomnianym Chrome oraz jej klonach również można skorzystać z tej metody. 

Istnieje również jeszcze inna metoda, która umożliwia nam pobranie na dysk grafik bez rozszerzenia *.webp. W tym celu wystarczy…wykorzystać jakąś starszą przeglądarkę, która nie obsługuje tego formatu.

Dziękuję za uwagę.

Zostaw tutaj coś po sobie !

Kliknij na ikonkę aby ocenić ten wpis. W ten sposób motywujesz nas do dalszej pracy. Pozostawienie po sobie komentarza to też dobry pomysł 😉

Średnia ocena 4.7 / 5. Liczba głosów: 7

Jeszcze nikt nie ocenił ;-(

Możesz również mnie wspomóc w rozwijaniu mojej pasji i tego bloga.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Wpisy, które mogą Ciebie zainteresować:

Usuwamy malware z Chrome za pomocą aplikacji od Google

Kabson

Zmiana lokalizacji folderu Dysku Google

Kabson

Jak ominąć „Wystąpił błąd – Download interrupted” w Chrome Web Store

Kabson

Jak oglądać zwierzęta w AR za pomocą wyszukiwarki Google

Kabson

Jak sprawdzić, czy nasza przeglądarka jest śledzona w sieci ?

Kabson

Pobieramy font ze strony internetowej.

Kabson
Subksrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie strona http://variatkowo.pl używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z polityką plików cookies. Ok, rozumiem Czytaj więcej