PC/WindowsPoradniki

Tworzymy “lekką” wersję instalacyjną Windows 11

Z pewnością wiecie, że instalkę systemu Windows 11 można przerobić tak, że będziemy go w stanie uruchomić na starszym komputerze. W tym poradniku pójdziemy o krok dalej, czyli stworzymy sobie obraz *.iso systemu Windows 11, który został “wykastrowany” z komponentów, których de facto 90% z nas nie korzysta.

Spowoduje to, że W11 stanie się bardziej responsywna i zacznie zużywać mniej drogocennych zasobów.

Sama operacja nie jest niestety prosta i wymaga od nas trochę główkowania, ale postaram się wam wytłumaczyć krok po kroku, jak tego dokonać.

Pobieramy obraz systemu Windows 11

W pierwszej kolejności musimy zdobyć materiał, nad którym będziemy pracować. W tym celu najlepiej odwiedzić stronę UUP dump, i w pierwszej kolejności klikamy na x64 przy ” Latest Public Release build” :

 

uudump1
Następnie wybieramy wersję instalacyjną systemu:

uudump2
W kolejnym kroku wybieramy język:

uudump 3

I w końcu wybieramy wersję Professional:

windows 11

Po kliknięciu na Next witryna przeniesie nas do podsumowania, w którym zaznaczamy Run component cleanup…, a następnie klikamy na Create download package.

Po pobraniu paczki, rozpakowujemy ją w dowolne miejsce i klikamy na uup_download_windows.cmd aby rozpocząć pobieranie pliku *.iso.

Tworzymy wersję Lite systemu Windows 11

W tym celu użyjemy MSMG Toolkit. Jest to narzędzie, które umożliwia dostosowanie obrazów ISO systemu Windows do indywidualnych potrzeb i wymagań użytkownika. Z pomocą tego programu możliwe jest dodawanie określonych sterowników, aktualizowanie systemu oraz usuwanie niepotrzebnych komponentów, na czym się dzisiaj skupimy.

W pierwszej kolejności pobieramy MSMG Toolkit. Po zakończeniu pobierania rozpakowujemy ją do dowolnego folderu w naszym systemie. Na potrzeby tego poradnika umieściłem wszystko w lokalizacji:

D:\Toolkit_v13.3

Teraz, musimy wypakować zawartość obrazu *.iso, który pobraliśmy wcześniej w tym celu możemy go zamontować do wirtualnego napędu, bądź po prostu użyć jakiegoś archiwizatora (np. darowego 7-Zip), aby wypakować pliki.

W każdym bądź razie zawartość obrazu nośnika musimy skopiować do folderu /DVD/.

lite1

Teraz możemy uruchomić skrypt, dwukrotnie klikając na start.cmd.

Pierwszy screen to EULA. Po przeczytaniu (bądź nie…) naciskamy A na klawiaturze i przechodzimy dalej:

lite2

W pierwszej kolejności musimy ustawić sobie pliki źródłowe, z których będziemy korzystać naciskamy 1:source 1

I wybieramy Select Source from <DVD> folder ponownie naciskając klawisz 1.
source 2

Na kolejnym screenie ponownie naciskamy klawisz 1, aby wybrać intersującą nas wersję systemu W11:

source3

Teraz MSMG Toolkit powinien zasypać nas pytaniami, na wszystkie się nie zgadzamy naciskając na N:

source 4

Następnie z głównego menu MSMG Toolkit wybieramy 3 pozycję (Remove). Klikamy na 1 i jeszcze raz wybieramy 1 aby zacząć “kastrację” naszego systemu.

remove11

I właśnie w tym momencie przechodzimy do clou tego poradnika, z którym niestety niewiele jestem w stanie wam pomóc. Musicie sami zdecydować co  chcecie usunąć z systemu, zaś wybór pozycji mamy naprawdę ogromny. Ja osobiście wywalam cały ekosystem sklepu oraz bloatware, można pokusić się nawet o usunięcie Microsoft Edge, większości usług typu Cortana, News itd. 

MSMG Toolkit pozwala na naprawdę głęboką modyfikację systemu, jednak tutaj musicie trochę poeksperymentować. Nie ma “złotej ścieżki”, przecież każdy z nas korzysta z systemu trochę inaczej, prawda ?

Po dokonaniu wyboru musicie jeszcze wrócić “poziom wyżej” i wybrać Start Removing Windows Component s naciskając tym razem klawisz 2.remove44Po wszystkim wracamy do głównego menu skryptu i naciskamy 5 (Apply) , a następnie klawisze 12. Na pytanie “Do you want cleanup…” odpowiadamy twierdząco naciskając Y.

Jeżeli dotrwaliście ze mną do tego momentu, powinniście mieć wszystko przygotowane do stworzenia swojej własnej wersji systemu. Jedynie co nam pozostało do zrobienia, to stworzenie właśnie takiego obrazu *.iso. W tym celu z menu głównego wybieramy Target, naciskając na 6:make dvdA następnie wybieramy pierwszą pozycję, czyli Make a DVD ISO Image. Gdy MSMG Toolkit zapyta nas o volume label musimy podać E:, a następnie wprowadzić jak nasz obraz będzie się nazywał. 

Gdy skrypt zakończy swoją pracę, rezultat (czyli nasz zmodyfikowany z trudem system) pojawi się w folderze:

D:\Toolkit_v13.3\ISO

Wystarczy teraz stworzyć z niego np. bootowalnego pendrive za pomocą Rufus i zacząć testować

Jak widzicie, stworzenie zmodyfikowanej wersji Windows 11 do najprostszych nie należy, ale możecie mi wierzyć na słowo jest to szalenie satysfakcjonujące gdy tak spreparowany Windows 11 niemal niczym nie różni się od oryginału, a jago apetyt na pamięć ram spadnie o jakieś 35-40%…

Oczywiście nie jest to jedyna znana mi metoda na stworzenie “odchudzonej” wersji systemu Windows. Możecie dać znać w komentarzach, czy chcecie abym napisał więcej poradników odnośnie “wycinania” niepotrzebnych elementów z systemów z rodziny Windows.

Dziękuję za uwagę.

Zostaw tutaj coś po sobie !

Kliknij na ikonkę aby ocenić ten wpis. W ten sposób motywujesz nas do dalszej pracy. Pozostawienie po sobie komentarza to też dobry pomysł 😉

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 8

Jeszcze nikt nie ocenił ;-(

Możesz również mnie wspomóc w rozwijaniu mojej pasji i tego bloga.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

1 komentarz

Avatar
thx 17 maja 2023 at 03:07

System po tych odchudzaniach mozna normalnie aktywowac?
Prosil bym o porade na temat jak wylaczyc TPM w Windows 10 bo z aktualizacją 22H2 jest on juz implementowany (sprawdzilem)
Pozdrawiam 🙂

Odpowiedz

Zostaw komentarz

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie strona http://variatkowo.pl używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z polityką plików cookies. Ok, rozumiem Czytaj więcej