PC/WindowsPoradniki

Jak usunąć wirusy z Windows za pomocą Linux’a

Mimo że Microsoft przez lata znacznie ulepszył program Windows Defender, nasz system wciąż nie jest w 100% odporny na krążące w sieci wirusy. Najgorszym przypadkiem zawirusowania naszego sprzętu jest moment, gdy wirus przejmuje kontrolę nad systemem uniemożliwiając jego uruchomienie. W takiej sytuacji warto skorzystać z dystrybucji Linuxa działającej bezpośrednio z napędu (Live), aby usunąć wirusy z systemu Windows. 

Dlaczego użyjemy Linux’a ?

Linux jest najlepszym wyborem, gdy musimy dostać się do plików na dysku uszkodzonego systemu. Na potrzeby tego proadniks skorzystamy z Lubuntu. Jest to projekt będący oficjalną wersją pochodną systemu operacyjnego Ubuntu. Dzięki zastosowaniu interfejsu graficznego LXQT, jest on lżejszy i zużywa mniej zasobów. Jest to dla nas niezwykle istotne, gdyż będziemy uruchamiać ten system bezpośrednio z nośnika.

Dlatego też pobieramy Lubuntu ze strony głównej projektu i za pomocą Rufus’a tworzymy bootowalnego pendrive. Jest to niezywkle prosta operacja wymagająca od nas wyłącznie kilku kliknięć.

Na potrzeby tego poradnika stworzyłem wirtualną maszynę z systemem Windows 7, następnie wgrałem na niego paczkę zawierającą ponad 6 tysięcy wirusów

Następnie bootujemy nasz pendrive i zaczynamy próbę usunięcia wirusów.

Jak uruchomić Lubuntu w trybie Live ?

W trakcie bootowania systemu wybieramy Lubuntu (safe graphics)

lubuntu safe graph

Po chwili przeniesie nas do bezpośrednio na pulpit dystrybucji. Prawda, że jest naprawdę ładny ?

Jak usunąć wirusy z Windows za pomocą Linux'a
Ale nie jesteśmy tutaj do podziwania środowiska LXQt. Mamy coś ważniejszego do roboty 😉 

Klikamy na “Start” > System Tools i uruchamiamy Qterminal, gdyż całość operacji wykonamy właśnie w terminalu. Terminal w Linuxie to program, który umożliwia użytkownikowi interakcję z systemem operacyjnym za pomocą wiersza poleceń. Jest to potężne narzędzie dla bardziej zaawansowanych użytkowników, którzy lubią mieć pełną kontrolę nad swoim systemem operacyjnym jednak my w nim wklepiemy tylko kilka linijek.

Instalujemy ClamAV

W pierwszej kolejności musimy zaktualizować repozytoria. W Tym celu wklepujemy

sudo apt update

apt update
Cierpliwie czekamy na aktualizację, po czym instalujemy ClamAV poleceniem

sudo apt install clamav

clamav
ClamAV to darmowy i otwartoźródłowy program antywirusowy dla systemów operacyjnych Linux i Windows. Jego głównym zadaniem jest wykrywanie i usuwanie wirusów, trojanów, robaków oraz innych zagrożeń dla systemu. ClamAV wykorzystuje bazę danych zawierającą setki tysięcy sygnatur wirusów, a także heurystyczne metody wykrywania zagrożeń, więc powinien wykryć większość syfu na naszym dysku.

Skanujemy dysk systemu Windows.

Czas przejsć do clou moich dzisiejszych wypocin. Klikamy w ikonkę Computer znajdującą się w lewym górnym rogu ekranu. Otworzy to nam przeglądarkę plików w której musimy nawigować na nasz dysk twardy, na którym mamy zainstalowany system. Gdy to zrobimy naciskamy klawisz F4, aby uruchomić okno terminala bezpośrednio ze ścieżką do naszego dysku:

lubuntu hdd

Teraz warto uruchomić ClamAV na “sucho” w ten sposób możemy dowiedzieć się, jak bardzo namieszaliśmy w naszym systemie. 

Wklepujemy polecenie:

sudo clamscan -r .

clamscan
Niezwykle istotne jest prawidłowe wklepanie tego polecenia. Kropka na końcu oznacza “ten katalog”, zaś flaga -r informuje o tym, że polecenie ma przeskanować całe drzewo katalogów.

Jak widzicie ClamAV w moim przypadku nie zawiódł i znalazł naprawdę sporo zainfekowanych plików:

scan podsumowanie

Jednak nic z nimi nie zrobił. Aby ClamAV usuwał napotkane złośliwe pliki musimy wydać polecenie:

sudo clamscan -r . --remove=yes

Niestety, jeżeli ClamAV usunie zainfekowane pliki systemu Windows może się okazać, że system dalej nie będzie “wstawał” właśnie z powodu plików niezbędnych do jego działania. W celu naprawy możecie wykorzystać ten poradnik, który powinien wam pomóc.

Teraz już wiecie w jaki sposób poradzić sobie z wirusami w komputerze, który odmówił bootowania. Mam nadzieję, że komuś pomogłem.

Zostaw tutaj coś po sobie !

Kliknij na ikonkę aby ocenić ten wpis. W ten sposób motywujesz nas do dalszej pracy. Pozostawienie po sobie komentarza to też dobry pomysł 😉

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 3

Jeszcze nikt nie ocenił ;-(

Możesz również mnie wspomóc w rozwijaniu mojej pasji i tego bloga.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Wpisy, które mogą Ciebie zainteresować:

Granie za pomocą pada w każdą grę na PC !

Kabson

Jak zresetować hasło użytkownika w systemie Windows

Kabson

Skutecznie blokujemy aktualizację Windows 7/8/8.1 do Windows 10

Kabson

Cztery proste metody na sprawdzenie taktowania pamięci RAM w naszym PC !

Kabson

Usuwamy pozycję „Włącz funckje BitLocker” z menu kontekstowego Windows

Kabson

Jak wyłączyć izolację rdzenia w systemie Windows 11 ?

Kabson

Zostaw komentarz

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie strona http://variatkowo.pl używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z polityką plików cookies. Ok, rozumiem Czytaj więcej