PC/WindowsPoradniki

Klonujemy bootowalny dysk USB

W tym artykule wyjaśniamy, jak sklonować bootowalny dysk USB na inny dysk USB. Jest to bardzo prosty proces, który jest w stanie zaoszczędzić nam trochę czasu. Po prostu zamiast tworzyć od podstaw dysk służący do instalacji systemu operacyjnego sklonujemy sobie już wcześniej posiadanego pendrive.

Wydawać by się mogło, że taka operacja jest sztuką dla sztuki, jednak osoby codziennie serwisujące komputery z pewnością docenią takie rozwiązanie. Podobno czas to pieniądz, a tego nam zawsze mało.

Czym jest bootowalny dysk USB ?

Bootowalny pendrive to specjalnie przygotowany nośnik USB, który pozwala na automatyczne uruchamianie zawartości podczas startu komputera. Jeśli na takim pendrive’u znajdują się pliki instalacyjne systemu operacyjnego, efekt jest identyczny jak w przypadku umieszczenia płyty DVD z tym samym systemem operacyjnym w napędzie optycznym.

Ponieważ nie możemy po prostu skopiować danych z bootowalnego dysku USB na inny dysk USB do instalacji systemu operacyjnego, musimy skorzystać z narzędzia, które bajt po bajcie skopiuje całą zawartość naszego USB  

Na rynku dostępnych jest wiele aplikacji do zarządzania partycjami, które oferują funkcję klonowania dysków. My skorzystamy z AOMEI Partition Assistant ponieważ jest przyjazny dla użytkownika i łatwy w obsłudze. A na dodatek jest dostępny zupełnie za darmo (w każdym razie mamy w nim darmową opcję klonowania dysków).

Jak sklonować bootowalny pendrive na inny pendrive ?

Zanim zaczniemy upewnij się, że oba USB są podłączone do naszego PC i system poprawnie je wykrywa. 

Po tym uruchamiamy AOMEI Partition Assistant. Aplikacja jest po części w naszym języku, więc bez problemów powinniśmy sobie poradzić z klonowaniem pendrive. 

Zaznaczamy nasz pendrive “dawcę” w programie po czym naciskamy na Kopiowanie partycji.

Klonujemy bootowalny dysk USB

Następnie wybieramy pozycję Szybkie Kopiowanie Partycji:

szybkie1
Następnie wybieramy niesformatowany USB jako dysk docelowy, na który chcemy sklonować nasz pendrive:

docelowy
W razie potrzeby partycje na dysku docelowym możecie usunąć za pomocą AOMEI Partition Assistant.

Następne okno, przez które musimy się przeklikać to ustalenie rozmiaru docelowej partycji. W tym kroku przesuńcie suwak maksymalnie w prawo, aby zwiększyć ilość miejsca na dysku USB. 

Teraz wystarczy kliknąć w przycisk wykonaj i po raz ostatni potwierdzić wprowadzone zmiany:

potwierdzam
Cała operacja nie powinna zająć więcej niż 10 minut. Po zakończeniu kopiowania powinniśmy otrzymać kopię naszego bootowalnego dysku.

Jak widzicie, proces klonowania bootowalnego pendrive jest bardzo prosty i nie wymaga większych umiejętności technicznych.

Dziękuję za uwagę.

Zostaw tutaj coś po sobie !

Kliknij na ikonkę aby ocenić ten wpis. W ten sposób motywujesz nas do dalszej pracy. Pozostawienie po sobie komentarza to też dobry pomysł 😉

Średnia ocena 4 / 5. Liczba głosów: 2

Jeszcze nikt nie ocenił ;-(

Możesz również mnie wspomóc w rozwijaniu mojej pasji i tego bloga.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Wpisy, które mogą Ciebie zainteresować:

Przywracamy gadżety pulpitu w systemach Windows 8 i 10

Kabson

Naprawiamy Facebook Messenger w Windows

Kabson

Jak podłączyć pada PS4 do PC

Kabson

Tworzymy folder w systemie Windows, którego nie jesteśmy w stanie usunąć

Kabson

Jak “włamać się” do systemu Windows nie znając hasła

Kabson

9 klientów sieci torrent, które musisz poznać.

Kabson

Zostaw komentarz

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie strona http://variatkowo.pl używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z polityką plików cookies. Ok, rozumiem Czytaj więcej